| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza cred crestinii ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu cand se stie, si se poate convinge oricine, ca Biblia crestinilor NU este inspirata de Dumnezeu ci este scriptura religiéi mozaice, numita Tanach, si ca a fost furata de la religia mozaica, apoi adaugata cu 4 evanghelii alese de cele cateva sute, toate scrise de oameni?
Nu vi se pare ca aceasta orbire a crestinilor care refuza sa accepte adevarul si realitatea, se datoreaza faptului ca il au ca Dumnezeu pe Dumnezeul Veacului Acesta (numit si Satan sau Lucifer), "dumnezeu" despre care chiar Biblia in Corinteni 4:4 scrie: "Dumnezeul veacului acesta a orbit mintile oamenilor"!

6 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Lasa ca nici evreii nu-s mai breji, si ei au preluat povestile altora...

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Si ce raspuns e asta?
Nu contest ca tu spui un adevar, dar raspunsul tau nu are nicio legatura cu intrebarea mea.

| AlexeHellsing a răspuns:

Și, dacă am spune că ai dreptate în legătură cu Hristos... sunt curios, când va veni hristosul așteptat de evrei? Sau nu mai vine? Am întâlnit evrei care credeau că hristosul este cel care cârmuia Ierusalimul când a fost nivelat de romani.

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Hristosul asteptat de evrei a venit la cca 20 de ani dupa moartea lui Isus, in persoana lui Simon Bar Kochba, cel care a fost UNS ca Rege al Iudeilor, a corespuns exact prorocilor si si-a indeplinit rolul de Mesia, ceea ce in cazul dulgherului Isus nu s-a intamplat, doar nu a fost acceptat de crestini pentru ca sarlatania crestina a luat-o la vale si crestea pe zi ce trece, asa ca nu mai putea da inapoi sa recunoasca un alt Christos

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Dorugar):

Stai să înțeleg, Mesia care trebuia să elibereze poporul ales îl trimite jumătate în robie și jumătate într-o baie de sânge? E tare mesia ăsta al vostru, sau mă rog, mesia ăsta al tău, fiindcă, încă contemporanii săi de la Betar îi transfigurau numele din,, fiul stelei,, în,, fiul minciunii,,
Ironia este că tu îl numeai pe Iisus Hristos,, fiu al minciunii,, în comentarii precedente, sau tată al minciunii, nu contează. Se pare că hristosul TĂU și numai al tău, are aceeași poreclă, de data asta mai oficială. Totuși, dacă vrei să mă comvingi poți să-mi explici cum anume se împlinește profeția în Bar Kochba, înafară de aceea cu salvarea poporului ales, care, evident e puțin cam tare pe lângă.;(

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

TOTUL!
Chiar si faptul ca a fost UNS ca rege, ceea ce lui Isus nu a fost cazul, a fost pentru un moment acel Rege Providential care a eliberat poporul evreu pentru cativa ani, a fost si acceptat de popor ca fiind acel Mesia vestit de proroci, si a murit asa cum scrie in Isaia, adica exact asa cum a murit si Isus.
Asa ca Hristosul religiei crestine este unul FALS iar un Christos fals este ANTICHRISTUL numit si Lucifer, sau satana, sau Potrivnicul lui Dumnezeu sau Dumnezeul Veacului Acesta care "orbeste mintile oamenilor"!