| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca scriptura inspirata de Dumnezeu, se numeste si astazi Tanach, adica tot asa cum s-a numit si acum 3000 de ani, cum va explicati faptul ca crestinii care au FURAT-o, i-au schimbat intelesul dar si denumirea in Vechiul Testament?
Sa fie din cauza ca au vrut sa arunce la gunoi Legea lui Dumnezeu din Tanach si sa o inlocuiasca cu o lege facuta de niste oameni condusi de un ucigas, care si astazi este considerat un mare apostol al crestinilor, asta desi nu l-a vazut si nici nu l-a auzit vreodata pe Isus?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti obsedat man de religie sincer fa-ti o viata lasa religia, si religia are partea pozitiva trebuie sa recunoastem ca educa si ofera moralitate si frica cea ce e bine

| Moisie explică (pentru RAY):

Daca nu vrei sau nu esti capabil sa raspunzi la intrebare, ce te bagi?
E viata ta?
Sau la cat de limitat esti nici atat nu te duce capul ca prin amenintarea si santajul cu maimutoiul supranatural nu se obtine nimic pozitiv!
Sau cum ti se pare faptul ca romanii desi sunt credinciosi in proportie de 95% sunt toti hoti si sunt renumiti nin toata lumea pentru imporalitatea si lenea lor?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

''Daca nu vrei sa raspunzi la intrebare ce te bagi? E viata ta?''
Gen: Nu ma mai critica.
Bravo. In sfarsit incepi sa intelegi ce vreau sa zic.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Tu nu intelegi nimic!
Nici macar cuvantul messia nu il intelegi, asta nici daca iti dau eu definitia acestui cuvant care inseamna UNS intr-o functie echivalenta cu cea de rege!
Sau vrei sa-mi zici si mie in ce functie a fost uns tamplarul Isus cat a fost in viata?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Si tu nu intelegi ca fiecare vede cuvantul ''uns'' sub formele sale pentru. ca fiecare are un creier unic, individual si independent care percepe lucrurile si sensurile diferit!

| Ben00 a răspuns:

Moisila, domeniul spiritual nu e brevetabil. Nici regulile de viata. Daca vreau sa dezvolt o idee a lui Spinoza nu am nevoie de aprobare de la OSIM. Nici daca vreau sa traiesc dupa regulile lui Platon.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Ce prostii debitezi!
Poi daca eu as lua "Ethica" lui Spinoza, si i-as schimba titlul in Capra si Treimea, si as m-pune pe mine ca autor al lucrarii cum ar fi? Dupa tine este corect si am dreptul sa fac asta?

| Ben00 a răspuns:

Daca respectai putin textele vechi nu ii ridiculizai numele celui de la cere provin o parte din ele. Care e Moise si nu Moisie. In Biblia ortodoxa nu e furat nimic: cuvintele lui Moise sunt tot ale lui, la cuvintele proorocului Isaia scrie tot Isaia, psalmii lui David sunt tot ai lui David (si se citesc mai mult in biserica ortodoxa decat oriunde pe altundeva). Doar ca s-a adaugat Noul Testament, care nu iti convine tie. Si pentru care poti sa benganesti mult si bine.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Poi cum sa nu fie furat nimic din moment ce chiar tu recunsti ca sunt furate cuvintele lui Moise, Isaia si Psalmii lui David!
Poi tu ai impresia ca Moise a transmis legile lui Dumnezeu pentru religiosii crestini?
Poi voi crestinii aveti aprobare de la Dumnezeu sa-i rastamaciti mincinos scriptura astfel incat sa sustina minciuna voastra?
- Nu am nimic cu evangheliile nimanui, doar ca fiind niste texte scrise de oameni, nu sunt de acord sa fie prezentate drept texte venind de la Dumnezeu, decat daca si Evanghelia lui Parpanghel si Purandel ar fi acceptate tot asa!

| Ben00 a răspuns (pentru Moisie):

Furt inseamna schimbarea autorului. In Biblia ortodoxa nu este schimbat nici un autor. Ai sa gasesti acolo Iezechiel, Ieremia, David, si ceilalti prooroci, pe care noi ii respectam. Nu cum faci tu cu Moise, caruia i-ai ridiculizat numele, dovedind ca nu esti evreu, ci doar un terchea-berchea.

| Therraex a răspuns:

Dar tu l-ai vazut vreodata pe Dumnezeu fata in fata si i-ai auzit vocea?

| Moisie explică (pentru Therraex):

Eu am vazut si am auzit vocea a zeci de mii de Dumnezei, doar problema este ca nu ai inteles intrebarea, oare din ce cauza?
De analfabetism structural ai auzit?
Faci cumva si tu parte ca Ema dintre acei oameni care sufera de infirmitatea ca nu-i duce capul sa inteleaga ideea unei propozitii? Nu te acuz ci doar te intreb.

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Ai innebunit lumea cu ''analfabetism structural'' si cu ''a proasta''...
Deja devine putin sacaitor.

Fiecare are propriul creier ca sa gandeasca cu EL in mod UNIC.
Nu e nimeni obligat sa iti asculte intrebarile pe care unii nu dau nici 2 lei pentru. ca au alte idei.
Nu esti ''Axis Mundi'' iar lumea nu se invarte in jurul ideilor tale.
Sunt propriile tale idei, vezi ca aici nu sunt acceptate du-te undeva unde iti sunt acceptate ideile nu fa la lume capul mare daca nimeni nu vrea sa iti asculte ideile.
Tu vezi intr-un fel, x in alt fel si toti credem ca ideile noastre sunt corecte si unice pentru ca sunt ale noastre din experienta noastra.
Nu faci nimica punand 10000 de intrebari si raspunsuri despre ideile tale pentru. ca nu poti schimba pe nimeni asta sa intre in cap la toata lumea. Nu poti schimba pe nimeni. Si nu ai dreptul sa judeci pe nimeni ca nu ai fost tu in pielea nimanui ca sa judeci ca de ce vede asa.
Fiecare om este un alt univers iar acel univers gandeste individual si independent.
Majoritatea nu dau doi bani pe ce scrii tu aici si sa iti zic de ce, pentru. ca nimanui nu ii pasa ce idei ai tu. Tine-le pentru. tine sau zi-le unor oameni care au aceleai idei ca tine daca vrei sa ti le accepte cineva.
Adevarul este relativ. Iar al tau nu este adevarul absolut.
Dar cine te crezi sa spui ca esti atat de iluminat si ca toti ceilalti sunt ''a'' prosti?
NU POTI SA SCHIMBI IDEILE NIMANUI! Pentru ca fiecare are propriul creier si propriile experiente si propria viata si gandeste in mod individual, liber si independent si nimeni nu cunoaste adevarul absolut. Ar fi bine sa inveti lucrul asta.
Iar tu nu esti singurul om iluminat de pe tot site-ul asta si nu ai dreptul sa faci credinta nimanui ''a'' proasta (nu stiu ce cauta ''a'' in fata lui ''proasta'' in propozitiile tale dar ma rog, ne conformam). Sunt ideile tale, esti liber sa crezi ca vrei atata timp cat bunul simt al tau nu este de tot dus si intelegi faptul ca adevarul este relativ iar oamenii sunt diferiti la fel ca mentalitatea fiecarui om ce tine de experienta.
Tu ii faci pe toti prosti pentru. ca te contrazic si nu iti dau dreptate. Dar tu ai dat dreptate cuiva si sa ii zici: ''Da ma... sunt ideile tale si sunt bune asa cum sunt daca tu consideri asta.''. Nu cred. Unii au obrazul gros.
Ba sa iti zic inca ceva, cum faci tu nu schimbi pe nimeni ci mai mult intarati pentru. ca ai prea mare impresia ca ideile tale sunt ''Axis Mundi'' si toti ar trebui sa iti dea dreptate. Prea ai impresia ca adevarul tau e total si ca restul sunt prosti si toti ar trebui sa creada numai ce crezi tu.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Poi degeaba au creier daca nu-l folosesc, unde ai vazut tu crestin sa-si foloseasca creierul?
Biblia zice ca va veni un UNS, si ei inteleg ca nu va veni un UNS ci un alt Dumnezeu, care este si propriul sau fiu dar si propriul sau tata, si cumlena diabolicitatii, fecundand-o pe viitoarea sa mama din care se va naste tot el care a fecundat-o
Semana asta a logica?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Au creier si si-l foloseste toata lumea. Asta sa fie clar.
Fiecare cu ideile lui. Terminati sa va mai impuneti.
De aia lumea este cum este ca nimeni nu poate accepta ideile altora decat daca ii da in cap pentru. ca are alte idei si trebuie sa fie schimbate.
Da cine naiba va credeti? Adevarul este relativ. M-am saturat de oameni care vor sa isi impuna ideile si sa ii le bage cu forta in sufletele oamenilor pentru. ca nu le place cum gandesc.
Fiecare cu gandirea si experientele lui asta sa-ti fie clar si tie.