| Zendayya a întrebat:

Care este legatura dintre nasterea Domnului si bradul si impodobitul acestuia? De Craciun am fost la biserica si am vazut inauntru bradul mare si frumos impodobit si deodata imi vine in minte intrebarea: oare ce semnifica?

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Real nici una.
Nu am fost nici o dată în Israel, dar cred că pe acolo, în flora spontană, nu cresc brazi!

| ramona30 a răspuns:

Nu e nicio legatura. Dumnezeu nu exista. Singura lui legatura este doar cu ignoranta si necunoasterea oamenilor

| Zendayya explică (pentru ramona30):

Ce te face sa crezi ca el nu exista? Nu crezi pentru ca nimeni nu te-a facut sa intelegi si nimeni nu te-a lamurit in legatura cu acest subiect. Profa de religie ne explica ora trecuta ca noi alegem daca credem sau nu dar daca noi alegem sa nu credem asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.

| DomineRex a răspuns (pentru Zendayya):

Tipic si banuiesc ca v-a zis ca o sa ardeti in iad daca nu credeti, iar dupa ce baga frica in voi nu mai aveti ratiunea de a gandii limpede. Unde este Dumnezeu? ii este frica de noi? se ascunde? e timid?
Religia ar trebui scoasa din scoli pentru ca indoctrineaza copii la o varsta frageda, sa creada intr-un Dumnezeu al naibii de rau, care iti pune conditia sa crezi in el, iar daca nu o faci te asteapta chinuri eterne(ce mai alegere).

| Vladuthz a răspuns (pentru Zendayya):

Asta este exact ca si cu Mos Craciun, daca nu crezi in el asta inseamna ca nu exista? Pana la o anumita varsta toti credem in Dumnezeu, dar dupa este cazul sa constientizam adevarul si sa vedem lumea exact asa cum este ea.

| sinx a răspuns:

Din cate stiu eu nu este un obicei traditional crestin. Insa se pare ca preotii se adapteaza si fac orice sa atraga de partea lor oameni.

| LostHappiness a răspuns:

Dupa parerea mea, bradul a fost ales pentru ca el creste mare si falos, atingand inaltimi impresionante. Obiceiul este sa se puna in varful sau o stea, care reprezinta steaua dupa care s-au luat magii cand au aflat de nasterea Lui Iisus Hristos. happy

| 6111992 a răspuns:

Buna bradul semnifica viata vesnica deoarece in tot anul ramane sanatos si verde.Verdele este culoarea tineretii, a sperantei neinvinse, culoarea promitatoare de belsug a naturii.Toate acele bradului arata spre cer, simbolizand gandurile omului care se intorc mereu spre cer la Dumnezeu.Semnificatia globurilor:un artist foarte sarac, la o zi dupa nasterea Domnului, hotareste sa il viziteze si el pe Iisus.Cum nu avea nici un cadou, ezita daca sa mearga sau nu.îi vine in minte ideea de a face ce stie el mai bine :sa jongleze cu mingiute.Acest joc il facea sa rada,pe Micut si in amintirea rasului pruncului Iisus,pomul de craciun se impodobeste cu globuri,tot ce cine de traditia imbodobirii bradului are cate o povestioara:vascul, coronita de pus la usa, clopoteii etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Francesca98 are dreptate daca ea crede ca dumnezeu exista de ce so impiedicam sa creda bravo ei, are imaginatie mare, nu este nici o legatura craciunul este o sarbatoare pagana ps nu te lua dupa satanisti cu ura pe biserica sau mutat din cimitire pe net

| toxicgirl_8858 a răspuns:

Traditia impodobirii bradului si a casei cu crengute de brad este un obicei preluat pe la jumatatea mileniului trecut de la triburile germanice, bradul simbolizand prin forma sa triunghiulara Sfanta Treime, iar podoabele cu care bradul este impodobit semnificand cunoasterea si bogatia, asemeni pomului sacru din Gradina Edenului, in care se gaseau merele-fructele cunoasterii.