| AvalohAlyn a întrebat:

De unde vine chestia asta cu bradul împodobit de Crăciun,Moș Crăciun,luminite colorate, cadouri etc? Lucruri frumoase și fermecătoare de altfel.
Ce legătură are cu nașterea lui Iisus și de unde a pornit trendul?
Sunt doar curios, nu am nimic împotriva.
Bănuiesc că din America?

3 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Pai sunt traditii luate din legende.
Una din legende spunea ca mama lui IIsus cand urma sa-l nasca pe IIsus a cautat o casa sau un loc unde sa-l nasca si mergea din usa in usa si toata lumea o respingea.
A ajuns la un om batran pe nume Craciun.Acesta ar fi fost de fapt contrar a ce stim,un om foarte rau si nu ar fi lasat-o sa nasca,insa nevasta lui Craciun ar fi ascuns-o pe mama lui IIsus intr-un grajd(adica un loc mic unde se tin animalele). Craciun ar fi aflat si i-ar fi taiat mainile nevestei sale pentru ca A indraznit sa nu il asculte.
Maica Domnului fiind un personaj divin i-ar fi facut prin magie mainile inapoi de aur. Mos Craciun vazand minunea i-ar fi parut rau si de atunci nu mai era Mos Craciun rau,ci bun?! care aduce cadouri la copii.
Asta e una din legende, sunt foarte vechi nu stiu daca din America, mai degraba de la evrei.
E interesant ca prin aceste traditii ne fac mai incantati de un personaj care in legenda ce am spus-o mai devreme e un personaj rau, decat incantati de nasterea lui Iisus.
Eu imi amintesc, copil fiind, ca imi era frica de Mos Craciun.Chiar este dubioasa acum cand ma gandesc aceasta sarbatoare, dar este la fel ca si Halloween, care e considerata sarbatoare pagana...toate sunt de la Americani insa nu stiu daca nu au cumva origini mai indepartate.
Fun fact,noi,ca popor, ne-am impuscat presedintele in ziua de Craciun.Ce popor salbatic suntem!

| Octavian199 a răspuns (pentru StrongHeart):

Cam asa se naste o religie rolling on the floorScuze.Secta, apoi ajuge religie, asta daca are numarul de oi 'spalate' pe creier.

| Michael11 a răspuns:

Este posibil ca bradul impodobit si luminile colorate sa vina de la evrei. Inainte de Craciun ei au o sarbatoare care se numeste Hanuka. In fiecare seara ei aprind lumanarile care sunt puse intr-un sfesnic special, numit menora. Hanuka se mai numeste si sarbatoarea luminilor. De obicei, Hanuka se incheie inainte de Craciun. Mos Craciun e o legenda. Nici bradul, nici Mos Craciun, nici luminile sau cadourile nu au vreo legatura cu nasterea Domnului.