| alexx102428 a întrebat:

Care Este parerea voastra păcatul suprem. Sa omori sau sa te sinucizi?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Viata e un dar, nu avem dreptul de a lua acest dar.

| RAY a răspuns:

Sa omori

| milan9 a răspuns:

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!

| DeyCj a răspuns:

Să ucizi.Nu ca ar fi păcat, dacă „victima" a vrut să te omoare; Dar ca să iei viața altuia așă că te crezi „șmecher" e imoral și mi se pare o tâmpenie.
Sinuciderea e strict decizia fiecăruia.E corpul lui, e viața lui. Dacă omul decide să și-o ia că așa a decis e strict problema lui, și NU ar trebui nici izolat post mortem, nici judecat, nici arătat cu degetul, etc.(nimeni nu-i în măsură să judece pe nimeni!, numai responsabilul să se judece pe el însuși pentru faptele lui!).

| Nilsson a răspuns:

Cred ca niciunul din cele doua.
Pacatul cel mai mare este uciderea sufletului, adica sa duci pe cineva pe niste cai gresite care in final vor duce la pierderea mantuirii acelei persoane.
Totusi, contrar aparentelor, parerea mea e ca sinuciderea e un pacat mai mare decat crima. Cand omori pe cineva, victima poate sa fie mantuita, iar criminalul tot mai are o sansa sa se caiasca de fapta sa.
Sinuciderea insa este o crima impotriva propriei persoane si in acelasi timp si executarea imediata a faptasului. Nu pare sa mai fie cale de intoarcere.
Nu ii judec insa pe cei care recurg la asemenea gesturi, poate unii sunt salvati, nu sunt in masura sa inteleg planurile lui Dumnezeu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Datorita lui Iisus toti suntem iertati.
Hristos a spus că: Orice păcat şi orice hulă se va ierta oamenilor, dar hula împotriva Duhului nu se va ierta (Matei 12, 31)

| Golyat18 a răspuns:

Bai vorbind dupa biblie (desi nu is adeptul ei, dar vreau funda) "toate pacatele vi se vor ierta" asta imseamna ca daca ucizi 1 milion de oameni si apoi iti ceri iertare lui dzeu esti curat, sfant.
Dar daca te sinucizi... doar daca iti ceri iertare cand esti in funie si ca sa fi mantuit trebuie sa vina peste tine "duhul sfant" si nu stiu daca mai are timp.
Ps. Nu te limita doar la 1 milion de oameni, eu doar ti-am dat un exemplu.

| Golyat18 a răspuns:

Am uitat: eu zic ca in "iad" e mai aspru pedepsit un omor decat o sinucidere dar dupa omor iti poti cere iertare dar dupa sinucidere...

| Golyat18 a răspuns:

Dar stai putin pacatul suprem e sa creezi cipul 666. Si sa fi fiara.

| Clockwork a răspuns (pentru Golyat18):

Ai ascultat prea mult Iron Maiden laughing)

| Golyat18 a răspuns (pentru Clockwork):

Nu prea ascult iron maiden, dar oricum ai zis pe aproape ascult asking alexandria, black veil brides, mystic prophecy, dead posey, amaranthe, ac dc si altele. Dar ce legatura are muzica rock cu raspunsul meu?
Ps. Cred ca ar trebui sa se faca o rockciada in numele rock ului.

| georgyanaaa a răspuns:

Ambele pentru mine

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu există pacate mari sau mici. Depinde contextul.
De exemplu, dacă iei o notă mică la şcoală, şi o minți pe mama ta, care nu se simte prea bine, că ai luat 10, atunci minciuna nu este un păcat atât de mare.