| Maxim96 a întrebat:

Care este pentru voi rostul vietii traita dupa Evanghelie?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

O viata linistita, multa pace si bucurie, rasplatiri ceresti si binecuvantari sfinte. O vesnicie in fericire in rai cu Dumnezeu.„Binecuvântat să fie omul, care se încrede în Domnul, şi a cărui nădejde este Domnul!"
Ieremia 17:7
„Cine are dreptate, n-are nevoie să strige."
Proverb chinezesc
O femeie săracă, într-un oraş oriental, s-a plâns sultanului că, în timp ce dormea, tot ce avea fusese furat de hoţi. „De ce ai dormit?" a întrebat-o sultanul. „Domnul meu", răspunse ea, „am dormit pentru că am crezut că tu eşti tot timpul treaz". Sultanul, mulţumit de credinţa ei simplă în purtarea lui de grijă, i-a dat mai mult decât pierduse.

4 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sa asimilezi cunostinta exacta despre Dumnezeu si fiul, sa te dedici lui, sa fai vointa Sa, participand la realizarea scopului Sau grandios. Verifica-te daca esti in credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de azi nu se mai poate trai dupa perceptele Evangheliei. Un exemplu minor: nu poti merge la serviciu si sa vorbesti 8 ore continuu cu clientii, tinind post negru. Lesini dupa o ora. Dumnezeu sau Biserica ar trebui sa faca ceva in acest sens. Mai ales ca multi fac pacate grave si cred ca un simplu regim alimentar (post nu inseamna numai asta) le sterge pacatele.

| Andrei123Andrei a răspuns:

Sa mergi pe calea credintei pana la viata vesnica.