| EstiFericitaSauTrista a întrebat:

● Care este primul pacat comun pe care toti il facem pe acest pamant?

Răspuns Câştigător
| klary a răspuns:

Cred ca rautatea, involuntar odata cu venirea noastra pe lume facem rau - fizic - celor care ne aduc pe lume.

| RazvanAttilaRus a răspuns (pentru klary):

Dc facem rau fizic celor care ne aduc pe lume?

| klary a răspuns (pentru RazvanAttilaRus):

Mamelor care trec prin dureri groaznice in momentul acela (fizic)

| RazvanAttilaRus a răspuns (pentru klary):

Ce spui tu e aberatie; nu facem rau! un copil e o binecuvantare de la Dumnezeu! nu vorbi doar sa sune

11 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

Nasterea. Si daca parintii sunt necasatoriti tu esti rodul unui pacat. De cand ne nastem purtam pacatul stramosesc.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Oricum pacatuim prin gand, vorba sau fapte pentru ca mostenim pacatul lui Adam si Eva. Romani5:12

| 4b a răspuns:

Ignoranta

| RazvanAttilaRus a răspuns:

Primul pacat comun care il facem, este atunci cand te nasti, deoarece esti legat de pacatul stramosesc.Prin Sfantul Sacrament al Botezului, ni se iarta acest pacat.Practic,prin Botez ne lepadam de satana si ni se iarta toate pacatele! Acum, pacatele de zi cu zi; sunt 7, care se numesc si pacate de moarte:Mandria,Zgarcenia,Necuratia, Pizma, Lacomia, Mania, Lenea

| UnderLife a răspuns:

Mandria si desfranarea sunt cele mai mari pacate si mai sunt multe altele atat spirituale cat si cele materiale

| victoria00 a răspuns:

Mandria

| florinmuraru26 a răspuns:

Desigur Nasterea