| anonim_4396 a întrebat:

Care este rostul bărbatului pe Pământ?

Mai ales în secolul XXI când nimeni nu mai crede în Dumnezeu și Biserică.

Rolul lui era de procreare/înmulțire alături de femeie, dar azi nimeni nu se mai prea înmulțește.

Rolul lui suprem era de preot în Altar, femeile neavând vreodată voie acolo, dar azi bărbații sunt primii blamatori ai Bisericii și din statistici ne dăm seama că închisorile sunt pline de ei, iar Bisericile mai mult de femei.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Conform bibliei singurul rol care îl au oameni este sa îl urmeze pe Dumnezeu și fiul lui, Dumnezeu spune, dacă vrei sa fii singur ca mine este foarte bine dar dacă simți nevoia vezi de o femeie, ceea ce vrem noi nu este ceea ce Dumnezeu vrea scopul creștinului este viata de apoi nu viata asta asa și Iisus a fost virgin, singur, sărac, fără familie,

126 răspunsuri:
| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nevoie de afecțiune bărbătească draga lasă vrăjeală nu te mai împotrivi, primeste-ne in sufletul tau nu mai fii egoista. Sunt așa online că în realitate e foarte greu sa vb cu mine, nu prea bag in seama pe oricine și sunt foarte rece, ar trebui sa fii mandra că vb atâta cu tine și aici, nici vecinii nu mi salut uneori trec pe langa ei mi se rupe de toată lumea laughing asta fiindcă de cand am probleme lumea nu mai saluta, plătesc cu aceeași monedă trag pământ pe carnea lor de șmecheri cu parfum de fetiță violata laughing
Nu te mai opune tentației lasa-te și tu dezmierdată de careva rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Uuu laughing) ce noroc o dat peste mine Fanta, dragă rolling on the floor))) Dar ești simpatic foc rolling on the floor) eu îți spun că te ucid și tu iubăreț foc rolling on the floor) să înțeleg că vrei să speli imaginea bărbaților din lumea asta laughing) Cum am spus și în alte răspunsuri sau dacă nu am mai spus, spun aici laughing)

Încă nu s-a născut bărbatul care să mă facă să-mi schimb părerea despre voi. happy De fapt cred că nu o să se nască vreodată. rolling on the floor)) Dar promit că o să mă gândesc la tine, MisterFanta când o să vreau să ucid un bărbățel. rolling on the floor)) O să-l cruț că ești tu simpatic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Revin. Crezi in el... care el dintre aia vreo 5000? Si legat de uciderea cuiva, as avea si eu destui pe lista. Rupe-mi-s-ar de judecatile de apoi. Ce ma opreste? Codul Penal si faptul ca am o viata, nu 1.000!

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mămăligă cu topalahee hee

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rolul barbatului ar trebui sa fie acela de a iubi si respecta femeia, de a proteja femeia si copilul, de a se sacrifica pentru ei, la nevoie!

Ce avem azi?
Mamaligi care nu vor sa mearga in armata, si barbatei care dau cu pumnul in masa in fata femeii, crezandu-se superiori, dar daca cineva mai puternic vin sa le ceara socoteala, devin instant femei si cer protectie!

Fara genul asta de barbati se poate trai! De fapt, nu ar trebui trimisi in armata, ci doar castrati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Si tu crezi ca e Rosa?! happy

| Pocait01 a răspuns (pentru Hammurabi):

De ce eviți să-mi spui la ce te-ai referit? Am fost doar curios, scuză-mă dacă te-am deranjat.

P.S. "Dacă la mine credința e doar interioară și nu o afișez în text și nu vorbesc despre ea înseamnă că sunt mult mai prejos decât tine?" Asta ca răspuns la ce? La faptul că am menționat că cel mai probabil avem păreri diferite? Consider că perspectivele diferite sunt lucrul care ne dezvoltă, nu care înjosesc, iar în cazul de față poate chiar complementare.
Am vrut doar să știu ce implică repectiva programare la care te-ai referit în răspuns, nu am vrut nici să știu ce credință ai, nici să jignesc, nici să dau un contraargument, nici măcar să-mi dau cu părerea la ce vei spune. A fost o întrebare din pură curiozitate.

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Cred ca esti constient ca porti numele unui plagiator infect. Mai vorbesti si de credinta, babilonian ce esti ti am zis ca n ai dreptul sa raspunzi. Mai documenteaza te inainte sa deschizi pliscul si nu veni cu citate regurgitate de pe Wiki, mentionezi niste oameni care habar n ai cine sunt. Iar originea elenistica se bate cap in cap cu Pseudonimul pe care l ai.

| Hammurabi a răspuns (pentru RonaldoGOAT):

Mai taci în p-l-m că mă plictisești de dimineață.
N-am chef de tâmpeniile tale la ora asta. Eject.

| Allhambra a răspuns (pentru Hammurabi):

In sfarsit s-a gasit un prost care sa te scoata din sarite. laughing puteam sa pun pariu

| Nietzsch3 a răspuns (pentru Hammurabi):

Normal la 33 de ani stai toata ziua pe TPU pentru a ti umfla egoul in ciuda faptului ca te a redus la tacere unul de 18 ani. Cred si eu ca esti vegan doar ai prins criza economica din 2008, ai fost nevoit sa faci un "switch" de dieta din imposibilitatea financiara de a ti procura hrana. Te ai indopat cu naut si soia pana la refuz, nu prea coincide cu dieta spartana. Daca vrei o consiliere nutritionala nu ezita sa ma contactezi, te as baga pe " keto diet ".

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru Allhambra):

Cine mai esti si tu? concubina? te a pus sa i iei apararea, pentru a evita sa fie pus intr o ipostaza de incult. Vad ca va plac numele inspirate. Chiar te compatimesc vazand ca i iei apararea uni asemenea cersetor de atentie dar te inteleg si eu i as tine partea avand in vedre multitudinea diagnosticelor medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

God! happy Și eu dragă Furtună, care credeam că sunt cea mai rea cu bărbații, dar se pare că mă întreci. happy

Cu castrarea te aprob. happy Prima care semnează. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Al meu God! Al meu Dumnezeu din ortodoxie, eu doar în El cred, nu știu cine sunt ăia 5000 ceilalți zei, eu cred doar în El, în Alfa și Omega al meu. happy Și dacă El cu siguranță nu era, nu exista, nu veghea asupra mea, crede-mă că acum nu aș mai fi fost aici să scriu nimic, aș fi fost moartă de mult. Evident că fiecare e liber să creadă în ce vrea. Iar codul penal este apă de ploaie, se poate trăi frumușel la închisoare happy ba uneori mai frumușel decât în viața asta anostă, dar ce e în suflet și pe conștiință nu spală nici 10 000 de pedepse cu închisoarea, nici chiar condamnarea la moarte. Deci dacă ai o conștiință, automat cred că există și un God. happy Așa gândesc eu. Dar evident că Satana mai își bagă colții uneori ca să te ațâțe la ură, dușmănie, mâhnire și chiar dorința de crimă. Doar e Satana. happy Mă lupt cât pot să nu-i dau frâu liber nici lui în inima mea, nici inspirației mele, care sincer e destul de mare uneori, ba chiar spuneau psihologii că la criminali imaginația este foarte bogată și dezvoltată, deci imaginație + ascultarea de Satan = crima perfectă. happy Dar sper că God mă va salva de fiecare dată de aceste dorințe animalice. happy

| Mayhem666 a răspuns:

Intrebarea asta si mentalitatea asta a ta, ma face sa cred ca anumite persoane se nasc cu dizabilitati mentale si traiesc cu ele toata viata fara sa fie diagnosticate sau fara ca cineva sa-si dea seama de problemele psihice de care acea persoana sufera, sau fara sa-si dea seama ca acea persoana sufera de probleme psihice.
Cum ai spus si tu, suntem in secolul 21, dar din pacate, mentalitate ca a ta inca mai exista in secolul asta.
Eu cred ca esti doar un troll obosit, dar daca esti pe bune, eu zic sa vizitezi un psiholog, ca intreaga la cap clar nu esti, ceva pe acolo cam lipseste.

| Nietzsch3 a răspuns:

Un incompetent ca tine nu poate ține un dialog cu mine. De la cobra kai vad ca nu știi forma corecta a pronumelui nehotarat (orice). De altfel un serial pentru schizoizi.

| Dismally a răspuns:

La fel de usor as putea sa te intreb care este rolul femeii pe Pamant? happy Cred ca fiecare dintre noi are sau poate avea un rol indiferent de gen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Păi fac consiliere de ani buni happy și nu ajută chiar happy și da, o să merg și la psihiatru, deoarece eu simt că nu mai găsesc resurse în mine, am obosit psihic sincer să tot lupt cu gânduri, emoții și sentimente, uneori parcă zic că e mai bine de cei psihopați happy Nu simt nimic oamenii ăia. happy Dar totuși nu înțeleg ce are gândirea mea? Dacă te referi la treaba cu God, păcat zic eu, că deși El v-a lăsat libertatea deplină să alegeți ce vreți voi, nu alegeți liniștiți ci tot cu ură către El, societatea actuală dorește să-L limiteze complet, să-I înăbușe Vocea. Dar oricum, El e totul și nu va pieri niciodată, noi da, încălzirea globală stă drept mărturie, chiar dacă și acolo găsim noi alte argumente pământești numai să nu credem în El.

Dar în fine tocmai ce mi-am pierdut încrederea în condus, în puterea că aș fi un șofer bun, nu vreau să-mi pierd și încrederea în capacitatea mentală sau în încrederea pentru El, așa că, mă voi opri aici cu polemicile, oricum El nu are nevoie de cineva ca mine, ca să-I iau apărarea, El e pretutindeni și nu are nevoie de nimeni. happy
Cum și tu ai libertatea deplină să crezi ce vrei, dar fără să jignești, ok? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Care ortodoxie s-a nascut cu muuuuuult dupa alte religii si dumnezei. Nu ma deranjeaza deloc deistii, dar mi se par absolut ridicoli cei ca tine care au inghitit niste gogosi in copilarie si refuza sa aiba macar bunul-simt de a studia un pic cu ce se maninca religiile. Sa crezi in ceva e o nevoie umana careia destul de putini ii eludeaza cu adevarat, insa sa pui botul la ineptiile unei religii copy-cat atit de stupide precum ortodoxia, de la o varsta incolo e 100% vina ta. Satana e antagonistul fara de care intregul construct biblic se prabuseste. Barbosul e atotputernic dar nu poate sa faca sa dispara nici incornoratul, nici suferinta din lume? A, poate? Daca poate si nu o face, atunci e un sadic nenorocit!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ura catre o poveste de adormit copiii? Sa fim seriosi... daca e sa detest ceva, detest resursele INCREDIBILE care se irosesc in fiecare zi pentru diverse culte. Fara religii si bazaconii de-astea am avea destul cit toate gurile flaminde sa fie hranite...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Păi mare adevăr grăiești! happy De altfel Dumnezeu l-a creat primul pe el după pe Eva lui. happy Deci God știe ce învârte laughing dar e frustrant să vezi că deși El i-a creat pentru înmulțire, protecție și chiar a fi Pastorii cuvântului Lui, tot mai mulți și-au uitat menirea și rostul, ba mulți chiar îl blamează și nici nu mai aleg calea preoției. Deși ei au un privilegiu pe care noi femeile nu-l avem, acela de a intra în altar. happy Eu una chiar îi invidiez pentru asta happy cum le-a dat Dumnezeu doar lor acest dar, iar nouă ne-a dat un dar dureros, copilul este clar un dar divin, dar durerile acelea ni le-a dat tot nouă. Deci, nu îl înțeleg uneori pe God și planurile Lui. Și eu vreau să înțeleg tot. happy Deși da, știu de unde vin și durerile nașterii, parcă erau tot din cauza Evei, nenorocita asta de Eva, ne-a condamnat pe toate happy parcă de atunci când a fost izgonită din rai, i s-a spus că va fi blestemată să nască în dureri. happy

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu amesteca niste reguli absurde inventate de biserica cu realitatea happy Dace vei citi biblia ai sa vezi ca in vechiul testament dumnezeu seamna mai mult cu un demon insetat de sange, nu are nici o treaba cu iubirea, iertarea etc. Iar in noul testament Isus nu pomeneste nimic despre barbat ca ar fi superior sau ca ar trebui sa aiba anumite privilegii. Aici vorbim de crestinism si de interpretarea lui de catre diverse biserici, dar exista si religii in care femeile si barbatii sun egali, nu exista nici o diferenta intre ei happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt rea cu barbatii, ci doar cu nebarbatii!
Doar pentru ca au ceva intre picioare, nu le garanteaza sexualitatea, nici specia!
Aia care dau cu pumnul in masa sunt maimutoi si ar trebui dusi in jungla sau inchisi in custi, iar ceilalti doar muieri si ar trebui scutiti! Oricum, ambii merita castrati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing)) săracii

| Nietzsch3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi nici nu meritați sa dețineți un permis de conducere dar va dați cu părerea. Sa nu mai vorbim ca acum 100 de ani nu aveați drept de vot. V ați luat o cam în cap odata cu emanciparea asta. Locul vostru e la cratita stim foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nietzsch3):

Esti si tu, deci un nebarbatel! Nimic nou sub soare! Inca unul!
Maturizeaza-te si GANDESTE, caci degeaba unii ati ajuns in secolul 21! Ati ramas, tot cu mentalitatea primitiva de acum 100 de ani! Mai iesi din pestera la soare!

Dar daca tot sunteti asa misogini, faceti bine, fa bine si schimba-ti sexualitatea! Treci in tabara adversa, acolo nu vei mai avea parte de femei! happy
Cred ca astia misogini sunteti fie nef*ututi, fie gay, fie ce am zis mai sus! Ori nebuni!
Care e problema ta?!

Adevarul doare, nu?! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-i mai compatimii! happy

| Nietzsch3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt destul de sigur ca ești o sluta și dezagreata.

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Tuto ce esti, daca ar fi fost "nebarbatel" ti ar fi sustinut punctul de vedere. Oricum problema castrarii este dezvoltata de Ken Kesey, dar nu este vorba despre o castrare propriu - zisa ci culurala. Oricum si formularea "nebarbati" denota o intelectualitate scazuta, dezgustatoare probabil ai folosit o sa nu jignesti pe cineva din neputinta de a spune lucrurilor pe nume. Coco Chanel din pacate a facut o greseala catastrofala revolutionand moda in acelasi timp si conceptia asupra femeii. Pana in sec xx femeile nu aveau traba cu politica dar odata cu masculinizarea lor au inceput sa si " ia aere de dive " au inceput sa frecventeze barurile, beau absint, purtau pantaloni lucru neimaginabil in urma cu 100 de ani, si asa prin franchete au urcat in ierarhia sociala pe spatele barbatilor pe care oricum îi schimbau" ca pe sosete " in momentul in care acestia îsi pierdeau statutul si relevanta in societate.Iar asa s-a ajuns in zilele noastre cand sustin "equality of outcome " o imbecilitate care arata frustrarea femeilor.