| anonim_4396 a întrebat:

Care este sensul vietii? De ce traim? Cum am aparut noi ca rasa umana? In biblie scrie ca dumnezeu a creat tot ce exista iar el nu are "inceput". Personal nu cred asa ceva.

56 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care este sensul vietii?
primul scop a fost supravetuirea apoi la pubertatea reproducerea

de ce traim?
asta e ceva relativ, depinde de la persoana la persoana, dar fi fericit ca existi ca multi nici nu s-au nascut vreodata

cum am aparut noi ca rasa umana?

prin evolutie a aparut specia umana

biblie scrie ca dumnezeu a creat tot ce exista iar el nu are "inceput". personal nu cred asa ceva.

biblia nu ofera dovezii, biblia este o colectie de basme inspirate din mesopotania, faza cu nu are inceput se vrea o scapare de la raspunsul cum a aparut, desigur ca nu crezi, doar un ignorant poate crede, a spune ca nu are inceput nu rezolva nimic, dar e mai usor sa spui dumnezeu a facut decat sa gandesti

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://bibliapentrusceptici.ro/biblia-hazlie-leo-taxil/
isi recomand cartea asta

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Si ce dovezi ofera teoria evolutionismului? Cum explici tu creatia pamantului(Terei)?

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Degeaba isi spun ca imi pierd timpul aiurea

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Nu iti pierzi timpul, nu ai raspuns la toate. Ateismul, oricat de mult ar incerca, nu poate si nu va putea sa demonstreze in veci ceea ce afirma.

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Mai omule ce afirma ateismul asta?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Ca Dumnezeu nu exista! Ca toate au aparut din absolut nimic! Ca dintr-o data, a explodat ceva in nimic si a aparut ce vezi tu chiar acum. Ca omul a evoluat din maimuta! Cum poti spune ca omul a evoluat din maimuta? Teoria evolutiei se bazeaza pe fapte care nici un om nu le-a vazut in viata lui, se bazeaza pe intamplari fictive care ar trebui sa fie de acum milioane de ani. In mod bizar, totusi, au aparut la iveala doar acum 200 de ani. Ca sa stii, termenul "ateu" vine din grecul atheos, care inseamna "fara Dumnezeu".

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Gresit,ateismul nu este o afirmatie nici ca exista nici ca nu exista,ateismul nu afirma absolut nimic despre big bang,evolutie,ateismul inseamna lipsa teismului,deci ce ai scris acolo sunt minciuni,ateismul este o pozitie provizorie de scepticism asupra afirmatiei dumnezeu sau oricare alt zeu, creator exista, desi ateismul e lipsa afirmatilor teiste, nu poate fi o afirmatie, desi ne am inteles ce e ateismul, ok partea a doua poti dovedi ca exista dumnezeu?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Tu poti dovedii ca nu exista Dumnezeu? Vezi tu, atat atei cat credinciosii incearca sa dovedeasca ceva ce nu pot intelege, ce nu pot sa dovedeasca. Daca eu iti spun acum ca stiu numarul exact de stele din tot universul, atunci tu foarte probabil imi vei zice ca am innebunit. Cum poti tu stii numarul exact, daca nici macar nu ai vazut o stea de aproape, daca nu ai fost in spatiu in viata ta?

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Acum partea a doua, un raspuns din partea stiintei
Ca toate au aparut din absolut nimic
daca ai fi trecut pe la ora de fizica, chimie ai fi stiut ca energia sa convertit in materie, desi totul a derivat din energie nu din absolut nimi

Ca omul a evoluat din maimuta! Cum poti spune ca omul a evoluat din maimuta?

omul are un stramos comun cu cimpanzeu iar maimutele stie orice copil ca sunt mai multe specii diferite

Teoria evolutiei se bazeaza pe fapte care nici un om nu le-a vazut in viata lui, se bazeaza pe intamplari fictive care ar trebui sa fie de acum milioane de ani. In mod bizar, totusi, au aparut la iveala doar acum 200 de ani

din nou minciuni, teoria evolutiei a fost dovedita prin fosile, genetica, embriologie, anatomie etc
nimeni a vazut cum a evoluat viata dar viata a lasat niste urme si daca isi folosesyi creierul poti trage niste concluzi

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa iti arat ca eu pot sa fac un os aproximativ identic cu unul descoperit de oamenii de stiinta? Tu nu ai remarcat nici o data ca singurii oameni care analizeaza asa ceva sunt ateii convinsi? Ai vazut si ai atins tu o fosila a unei maimute/ om preistoric? Ai facut tu studii avansate de genetica?

"daca ai fi trecut pe la ora de fizica, chimie ai fi stiut ca energia sa convertit in materie, desi totul a derivat din energie nu din absolut nimic"
Sa zicem ca ar fi adevarat. Energia cine a facut-o? A aparut asa din senin ca nu avea nimic mai bun de facut?

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu mai bine gaseste tu un os de iepure in epoca cambriana, tu crezi ca savanti crestini nu exista?

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Tu poti dovedi ca nu exista zeus? daca tu afirmi ca stii nr stelelor din univers in mod exact, este treaba ta sa dovedesti asta

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Primul, din cate stiu eu, epocile astea nu au nici ele o baza stabila.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Doi, de ce nu ai raspuns si la a doua parte? Aia cu energia?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Nu puteai si tu sa iei altceva? Fix un zeu grec ai luat? Daca eu nu pot dovedi ca exista zeus, care este un dumnezeu, atunci tu cum poti dovedi ca nu exista Hristos care este tot un dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Prin vt pot demonstra ca nu exista iisus, dar legat de iahve nu pot demonstra ca exista sau nu

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu stim cum a aparut energia

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu ca din ce stii tu si din ce vrei sa stii tu, este o diferenta, tu vrei sa stii ca vei ajunge in rai, ca atei vor arde pe vechi in iad si ca tu stii totul

| DoctorWh0 a răspuns (pentru DoctorWh0):

TPU nu imi arata raspunsurile tale, si abia astept sa le vad.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Ba din contra, eu vreau sa stiu exact inversul. Ca atat ateii cat si crestini vor ajunge in Rai si vor fi toti bucurosi impreuna. Totusi, asa ceva nu este posibil. Vezi tu, ai ajuns la tipica miscare care un ateu nervos o foloseste cand a ramas fara raspunsuri. Ajunge si el sa se refere la crestinism, acum insa o ia pe calea cea agresiva. Si pentru ultima parte. Nu stiu totul, si admit asta. Nimeni nu stie totul. Si tu stii ca tu nu stii totul. si totusi incerci sa faci lumea sa creada ceea ce tu nu stii. Vezi tu, acum tu iti vei spune "pai si tu faci la fel". Nu eu nu fac la fel. Eu numai iti spun variantele posibile: crezi sau nu crezi. Si nimeni nu te obliga sa crezi. Tu nu esti crestin pentru ca e mult prea greu sa te separi de ceea ce iti place. Stii foarte bine ca exista Dumnezeu, te uiti in stanga si in dreapta si stii sigur ca exista Dumnezeu, si totusi incerci sa acoperi adevarul, pentru ca iti e greu sa faci dupa cum zice Dumnezeu.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Daca poti scrie mai legibil. Ce inseamna vt?

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Vrajeli teiste

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Tipic.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Imaginează-ţi pe Dumnezeu ca sursă de viaţă şi de lumină, iar la polul opus, Răul. Este libertatea ta dacă tu prin faptele tale, rămâi aproape de El, de izvorul a tot binele, sau te afunzi în îndepărtare şi întuneric.
Ce-ţi mai poate face ţie Acest Dumnezeu care respectă în mod absolut (cu siguranţă cu durere) opţiunile oamenilor?
Dumnezeu nu mai poate face decât un "un proces de constatare" a opţiunii noastre: Raiul sau Iadul în care singuri ne vom instala, întocmai ca şi apropierea şi îndepărtarea pe o axă: Viaţă Veşnică - Infern.

În raport cu acestă miză veşnică, Dumnezeu „rânduieşte" în viaţa fiecărui om, evenimente, experienţe şi situatii în care el are ocazia să-şi formeze o ierarhie a valorilor corectă, să facă alegerea corectă între valori, să opteze între bine şi rău, între viaţă şi îndepărtarea de ea, prin patimi şi păcate.

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Asta nu e o explicatie, ci este o poveste. E clar ca nici tu n-ai aflat care este sensul vietii, altfel i-l l-ai fi spus.

| milan9 a răspuns:

Cum am aparut noi ca rasa umana? Hm... Intrebare esentiala happy

Cu alte cuvinte tu vrei să te întrebi care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"?

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| DeyCj a răspuns:

Sensul vieții este să evoluăm spiritual până devenim perfecți.

| doctorandus a răspuns (pentru DeyCj):

Si la ce-i foloseste Creatorului ca devii perfect? Nu mai bine ii facea pe toti perfecti de la bun inceput?

| DeyCj a răspuns (pentru doctorandus):

Păi ne-a făcut, la general, suntem creația perfectă, ca fizic.Ca metafizic e altă treabă.

| doctorandus a răspuns (pentru DeyCj):

Nu cred. Google design incompetent.

| xerxes1 a răspuns:

Traim ca sa putem sa platim taxe.

| Mircea08 a răspuns:

Daca nu crezi in creatie, atunci crezi in evolutie (altceva nu mai exista). Daca e asa, atunci tu ai evoluat din maimuta, adica maimuta si maimutoiu, intr-un moment de maxima inspiratie au bolmojit pe om

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Daca nu crezi in creatie, atunci crezi in evolutie
gresit,gandire eronata,lipsita de ratiune,daca nu crezi in zeus crezi in brahma,dar de ce sa nu crezi in nimic,ai o gandire in alb si negru, daca afara nu ploua sigur ninge, faza cu maimuta clar nu ai trecut pee la ora de biologie, daca poti afirma ca cica maimuta este o singura specie, si un copil stie ca exista mai multe specii de maimute, daca dai argumente de astea ne demonstrezi ca habar nu ai

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Daca vrei sa discuti despre stiinta, fa asta in alta parte, cu oameni care stiu ce-i aia o maimuta si care nu cred in nimic. Aici se discuta despre religie, un subiect care nu-ti place si de care te agati totusi cu disperare ceea ce creeaza o mare nedumerire

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Dar tu ataci evolutia,tu ai adus subiectul in discutie,nu eu nici dany, tu crezi ca daca negi evolutia demonstrezi ca dumnezeu exista si ca ai dreptate absoluta,dar realitatea nu functioneaza asa,pentru ca dai argumente de tot rasul,gen este o maimuta,asta nu e insulta,de ce ar fi un anumit animal o insulta? ca tu te crezi superior fata de o mamita, pai nu esti omule, omul nu este superior fata de animale doar se crede, plus ca nici tu nu esti superior fata de alti din propia ta specie, la ce esti tu superior?

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Voi nu atacati crestinismul? ba mai mult, atacati si pe sustinatori, si asta cu un vocabular de sta evolutia in coada!

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Crestinismul nu spune care-i sensul vietii. Nu scrie nici in Biblie, nici in catehisme care ar fi sensul vietii. Catehismele nu merg mai departe decat "sa-i slujeasca si sa-l adore pe Dumnezeu".

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Eu nu atac crestinismul, eu sunt impotriva fanatismului religios

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Si eu sunt impotriva fanatismului religios, ba mai mult, sunt impotriva celor care spun ca sunt crestini si ei de fapt traiesc dupa cum le dicteaza dogma religiei din care face parte. Nu am nimic cu nici o religie a caror enoriasi spun ca apartin acelei religii, dar recunosc ca nu sunt crestini. Motivul pentru care nu sunt de acord cu cei care spun ca sunt crestini si nu sunt este ca din cauza faptelor lor crestinismul este criticat. In rest pot face orice pentru ca nu deranjeaza pe nimeni

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

Invatatura crestinilor este numai Evanghelia lui Iisus. Catehismul apartine religiei ortodoxe, sunt niste reguli date de sfantul sinod si nu are nimic cu crestinismul

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

1. Si alte religii au catehisme, nu doar ortodocsii.

2. Esenta era: Biblia nu spune care e sensul vietii. Si nici majoritatea teologilor nu pretind ca ar sti asta. La ce-i foloseste lui Dumnezeu ca oamenii traiesc in Paradis? Asta nu are nicio explicatie, nici in Biblie, nici in facultatile de teologie.

3. Evanghelia lui Hristos este o expresie pe care o definesti cum vrea muschii tai, astfel incat sa reiasa ca esti singurul om care a inteles-o. Ceea ce e o dovada de prostie si suficienta, dar de, daca n-ai avut parte de educatie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca viata nu are un sens anume, supravietuirea ca specie ar fi un fel de scop al nostru.De ce traim? Ca sa nu murim.Cum am aparut? Pai cel mai probabil evolutia si-a facut treaba, ori a inceput de pe pamant, ori din viata bacteriana din spatiu, meteoriti care ne-au lovit.Restul sunt abureli

| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu nu are început pentru că El nu trăiește în timp, El a creat timpul.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Nici afrodita nu are inceput nici dragonul din spatele meu, asta nu rezolva nimic

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Afrodita „potrivit legendei, s-a născut în Cipru. „Stâncile Afroditei" se găsesc pe țărmul sudic al insulei, pe locul unde - potrivit mitologiei grecești - a căzut în apa mării înspumate organul genital al zeului Uranus, amputat de fiul său, Cronos. Aici s-ar fi născut, din valurile mării învolburate, zeița dragostei Afrodita / Venus." deci are început.

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Balauri au existat și mai există de exemplu : Balaurul Komodo, crocodilul, salamandra asiatică, anguila etc.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Daca imi vi cu porcari de astea

Răspuns utilizator avertizat
| ziptrack a răspuns:

Sensul vietii il descoperi atunci cand termini de studiat Scripturile.

Sensul vietii e sa-i demonstrezi lui Dumnezeu ca esti demn de a face parte din Gloata Cea Mare, adica poporul pe care Dumnezeu il strange pentru a repopula Pamantul, asta dupa Marea Judecata.

Pentru a-I demonstra asta, trebuie sa traiesti in credinta si in sfintenie, adica sa respecti cele 10 Porunci.

Dumnezeu a permis ca Pamantul sa fie guvernat de Satan, tocmai pentru a putea sa completeze Cartea Vietii. Cu alte cuvinte, Satan este o unealta prin care Dumnezeu face trierea intre oamenii rai si cei buni care traiesc cu credinta in El si in Iisus si care respecta cele 10 Porunci Dumnezeiesti.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Si la ce bun trierea? Nu putea sa-i lase sa se nasca pe toti deja in Paradis? Si fara niciun Diavol, care este o eroare de Creatie? Si ce folos are Dumnezeu din Cartea Vietii? Nu poate trai fara ea? La ce bun a creat oamenii? La ce-i folosesc oamenii care ajung in Paradis? Biblia nu raspunde la aceste intrebari. Biblia/biserica iti zic daca ai voie sa divortezi, nu se ocupa cu sensul vietii. Biblia iti zice ce vrea Yahweh de la tine, nu-si pune problema de ce vrea Yahweh asta.

| ziptrack a răspuns (pentru doctorandus):

Din ce ati scris reiese faptul ca nu ati studiat Scripturile, sau cel putin nu in totalitate.

Diavolul nu este o eroare. Diavolul era un heruvim ocrotitor pe care Dumnezeu il iubea foarte mult, pana cand acesta s-a hotarat sa puna mana pe puterea lui Dumnezeu, motiv pentru care Dumnezeu l-a aruncat pe Pamant. Cititi Ezechiel 28:11-19.
El este cel are a corupt creatia lui Dumnezeu, iar Dumnezeu a fost nevoit sa vina cu un plan prin care sa se impace cu creatia Sa.

Dumnezeu a creeat Pamantul si oamenii pentru slava Sa si doreste sa traiasca alaturi de creatia Sa, dar din pricina ca omul nu a ascultat de poruncile Sale ci de Satan, El a fost nevoit sa-l invete pe om ce inseamna raul si totodata sa vina cu un plan prin care sa poata sa-i trieze pe cei care aleg sa faca binele de cei care aleg sa traiasca in pacat.

Cand a creeat omul, Dumnezeu l-a inzestrat cu liberul arbitru pentru ca omul sa poata sa ia decizii singur. Dumnezeu nu-si doreste sa fie inconjurat de robotei, ci de oameni care Il iubesc cu adevarat, iar din aceasta pricina El a fost nevoit sa-si puna la incercare creatia.

Omul este pe Pamant, pentru a invata si pentru a fi testat. Cei care aleg sa-si traiasca viata pe Pamant dupa invataturile Lui (adica credinta in Dumnezeu si-n Iisus, si sa respecte Poruncile Dumnezeiesti), Ii demonstreaza ca Il iubesc cu adevarat, si sunt scrisi in Cartea Vietii, ca dupa ce are loc Marea Judecata, sa continue sa traiasca pe noul Pamant alaturi de Dumnezeu si Iisus.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Inca o data: asta e doar o poveste, nu o explicatie. Nu ai explicat clar si concis care este sensul vietii, ce nevoie are Dumnezeu de oameni, etc. Ai dat doar o abureala cu heruvim ocrotitor ca sa parezi intrebarea. In loc sa ne spui care este sensul vietii, te tii de povesti mitologice.

Exista un singur raspuns teologic cinstit pe tema asta, si anume: sensul vietii nu a fost revelat.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

De fapt, pretentia de a raspunde la aceasta intrebare este naivitate, pentru ca la orice raspuns se poate intreba "De ce?" si "Si la ce serveste asta?" si tot asa la infinit. Nu se poate da un raspuns final (definitiv).

Deci ideea ca Dumnezeu a raspuns in Biblie unei intrebari la care nu se poate raspunde este ridicola.