| cnvv a întrebat:

Care-i diferenta intre a fi un om religios si a fi un om spiritual?

6 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Sunt alte chestii pe care majoritatea nu le inteleg, a fi spiritul este una, a fi religios este alta. Nu pot sa argumentez acum pentru ca oricum imi bat capul degeabawinking

| Nilsson a răspuns:

Religiozitatea este partea de fatada, iar spiritualitatea este trairea interioara.
Evident, un om poate parea religios privit din exterior dar in realitate sa nu fie spiritual, dar un om nu poate fi spiritual fara sa se vada in trairea si comportamentul lui.

| VelaJohnny a răspuns:

Religia e una, spiritualitatea e alta. Preotii cu mercedesuri sunt religiosi, dar nu spirituali, pentru ca o persoana spirituala nu este materialista. E doar o diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic spiritualitatea ține de religie, dar asta nu este cazul la religia creștină.
Religia în general oferă o perspectivă despre conceptul de "suflet" (când te referi la spiritualitate te referi evident la suflet) și fiecare religie o face în felul ei și își învață adepții în mod diferit ce să facă pentru sufletul lor. Creștinismul îi învață pe oameni să se supună lui Yehova ca să nu le ardă sufletele în chinul veșnic deși acel loc nu este dovedit de nimic, religiile antice îi învățau pe oameni meditația pentru împuternicirea sufletului și dobândirea controlului total asupra propriilor vieți, islamismul bănuiesc că promovează aceleași idei precum creștinismul etc.

| Meandyou99 a răspuns:

Religia nu are sens. Nici penticostalismul, nici baptismul, nici catolicismul, nici ortodoxismul, nimic, alboslut niciuna nu e buna! Noi trebuie sa traim dupa Biblie, nu dupa religii! Tine minte! Un om religios poate fi si acela care merge la biserica saptamanal si apoi nu iese bine pe poarta si se apuca si injura. poftim! Un om spiritual nu e sfant doar la biserica, ci poarta biserica in sufletul lui! Dumnezeu locuieste in el! Un om spiritual e crestin si in biserica, si in societate, si in ganduri, in purtare, si in tot ce vrei! Un om spiritual traieste cu Dumnezeu, nu il are doar pe buze! Domnul sa te binecuvinteze!

| xByte a răspuns (pentru Meandyou99):

"Un om spiritual traieste cu Dumnezeu, nu il are doar pe buze" Realizezi ca majoritatea oamenilor spirituali nu au inclinatii religioase?