| Meme10Memu a întrebat:

Ce inseamna cuvantul "spiritual"? Omul religios sau spiritual e prost?

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Om religios sau preocupat de religie.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Am gasit in dictionare ca religios = spiritual = intelectual = inteligent. Nu am facut eu dictionarele alea. Dictionarul google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spiritual ≈ caracterial.
Depinde de... spirit și la ce este raportată inteligența sa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spiritual, adică duhovnicesc.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Intrebarea asta mi-a aparut dand traducere la spiritual pe translatorul google.

sufletesc
intelectual
imaterial
inspirator.

Daca mergem in dex la intelectual gasim:

INTELECTUÁL, -Ă, intelectuali, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care aparține intelectului, care se referă la activitatea minții, la intelect. 2. S. m. și f. Persoană care posedă o pregătire de specialitate temeinică și lucrează în domeniul artei, al științei, tehnicii etc.; persoană care aparține intelectualității. [Pr.: -tu-al] – Din fr. intellectuel, lat. intellectualis.

Adica prin definitie spiritual = inteligent.