| bleakk a întrebat:

Poti fi spiritual fara a fi religios?

11 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Creştinul trebuie să aibă o viaţă spirituală (o viaţă sfântă), după îndemnul Scripturii:

Căci este scris: Fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt - 1 Petru 1:16.

Dumnezeu doreşte să fim credincioşi nu religioşi:

Să nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu şi aveţi credinţă în Mine - Ioan 14:14

| wales a răspuns:

Draga FullofBeans, tiam trimis doua mesaje si nu imi confirma ca s-ar fi trimis, nu stiu de ce?! Poate imi trimiti o adresa de e-mail?

| Gizăz a răspuns:

Da.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Eu cred ca aceste 2 cuvinte ca sa fie AUTENTICE trebuie sa fie in corelatie.Sau cel putin unul fara altul, aceste 2 aspecte nu pot exista in adevaratul sens al cuvantului.

| Gizăz a răspuns:

Al câtelea cont e ăsta, misteriosule?batting eyelashes

| Inferno a răspuns:

Habar n-am ce intelegi tu prin spiritual.

"SPIRITUÁL1, -Ă, spirituali, -e, adj - Care aparține religiei sau bisericii; bisericesc, religios; duhovnicesc."

Sau
"Inteligent, deștept, ager; dotat cu umor."

Sau
"Care aparține spiritului (I 1), privitor la spirit; ideal, imaterial; sufletesc; intelectual"

| danay72 a răspuns:

O persoana spirituala se hraneste studiind Biblia, nu ritualuri religioase.

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns:

Sunt de acord cu IvanMihai. Nu exista nimic spiritual intr-o dogma.

| IvanMihai a răspuns:

Cum spunea cineva religia omoară spiritualitatea!
Da poţi fi spiritual fără a fi religios!

| Stefanel94 a răspuns:

Sper ca asta sa iti raspunda la intrebare: http://fiimplinit.ro/diferenta-dintre-religie-si-spiritualitate/