| AvalohAlyn a întrebat:

Care-i sensul suferintei in lumea aceasta?

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Suferința a apărut când omul s-a înstrăinat de Dumnezeu; dar tot prin aceasta ne putem îndrepta privirile către El.
Nu degeaba este scris: "Unde s-a înmulțit păcatul acolo harul s-a înmulțit și mai mult."
Am putea spune că pe cei în suferință Dumnezeu îi iubește și mai mult.

| mentholinks a răspuns:

Niciunul. Viata doar isi bate joc de unii. Crezi ca-i pasa cuiva de tine? Te inseli.

| Steregoi a răspuns:

Scopul suferintei este acela ca omul alegandu sa cunoasca si raul sau independenta de Dumnezeu a ajunsa pe mana lui Satan care il lasa sa sufere si sa moara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cartea asta. Poate vei gasi raspunsuri la intrebarile pe care te framanta si uita_te si la videoclipurile de mai sus. Sunt motivationale asa cum iti plac tie

https://egumenita.ro/c.php?id=3817

| wpetterssone a răspuns:

Poate acest material video te va ajuta să înțelefi mai bine: https://www.jw.org/......suferinta/

| slayer09 a răspuns:

Sensul suferintei in viata noastra e ca noi sa devenim smeriti, sa fim umili, sa scapam de iubirea de sine, de orgoliu, de mandrie. Suferinta noi ne-o provocam prin alegerile noastre, noi alegem sa fim rai, noi alegem sa fim mandri si orgoliosi, sa ne enervam sa ne certam sa batjocorim, si daca noi acceptam gandurile astea, ne vin si problemele. Dar cei care sunt in suferinta aceia au parte si de iubirea Domnului, pentru ca au constiinta si in mintea ta se da un razboi, Constiinta este glasul Domnului care se bate cu gandurile nocive. El iti zice intr-un fel, iar diavolul iti zice in alt fel si tu nu mai stii ce sa crezi, si accepti acele ganduri negre si nocive care iti intra in inima si iti intristeaza sufletul pentru ca tu accepti acele ganduri, chiar daca nu faci ceea ce iti zic gandurile negative. Fapta este rodul gandului bun sau rau, cu cat faci mai multe fapte bune, cu atat alungi gandurile rele si devii mai fericit, cu cat faci fapte rele cu atat constiinta dispare si apare suferinta, tristetea si rautatea. Ca si concluzie incearca sa ai iubirea cu tine, in inima ta, daca poti sa faci bine, fa, nu te gandi de 2 ori, daca vrei sa faci rau, atunci gandeste-te de 10 ori. Si nu te lasa influentat de gandurile intunecate. Crezi in Dumnezeu si totul va fi bine.

| RaulAlmășan a răspuns:

Pai depinde.
Pentru crestini tot răul e in spre bine.
Un crestin dacă crede fără îndoială, chiar va simti cum Dumnezeu îl ajută si îi vorbește prin oameni sau prin natură.
Cine indura e rasplitit fie pe pământ si in ceruri fie in ceruri.
Si nu trebuie să se facă iluzia ca Dumnezeu aduce suferința asupra oamenilor.

| Advvrt a răspuns:

Sensul suferintei este acela de a-ti arata ca nu ai murit inca

| Octavian199 a răspuns (pentru Advvrt):

Cand mori=nu mai existi,