| Octavian199 a întrebat:

Care imi dovedeste ca Iisus e zeul evreu? Macar cu versete din biblie.Cel putin rolling on the floor

28 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Nici măcar evreii nu cred asta, de ce crezi că a mierlit-o?

| mentholinks a răspuns:

In Evanghelia dupa Ioan la inceput zice ca era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu iar mai apoi zice "si Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi."

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

Asta nu e dovada. IoanA scris ce i-a zis Iisus.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Asta nu e dovada. Ioan a scris ce i-a zis Iisus.*

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

Sau ce a auzit de la altii.

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

Si culmea. Evreii nu cred in Iisus. Presupun ca Ioan era evreu.Ia sa ma documentez un pic.

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

Deci.Era crestin.

| SG1995 a răspuns (pentru mentholinks):

Ioan de Patmos era mai mult gnostic decât mainstream christian.

| SG1995 a răspuns (pentru Octavian199):

Ioan a scris ce îi zicea doctrina semi-gnostică și halucinațiilor. Consensul cercettoriilor e că Ioan evanghelistu și Ioan de Pathmos care a scris Revelația e una și aceeași persoană, dar autorul evangheliei nu e și adeptul sectei primare. Ibdem și pentru celalte scrieri creștine, au fost redactate după ureche, adică după surse orale. Niciunul din evagheliști canonici nu au fost contemporani cu Iisus, nici măcar nu au trăit pe teritoriul Palestinei, fără doar și poate reperul "canonicități" biblice înainte de 315 era confirmarea dogmelor pauline. Doar Saul din Tars nu cred că Iisu are același rang cu Yahweh.

| Octavian199 explică (pentru SG1995):

Stii povestea cu hainele cele noi ale imparatului?rolling on the floor

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nimeni nu o sa iti dovedeasca nimic. Sunt sigur ca ai tu destule probe impotriva oricarui argument, ce ar veni din partea unui crestin.

| numerbosk a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si de altfel convinagtoare.

| Jay1 a răspuns:

Confirmarea faptului ca Isus este Fiul lui Dumnezeu a fost facuta de catre insusi Dumnezeu.

Desi pare de necrezut, Biblia vorbeste despre trei ocazii in care Dumnezeu Tatal a vorbit din cer, recunoscandu-L pe Isus ca pe Fiul Sau.

Prima oara a fost aceea in care Isus a fost botezat de catre Ioan in raul Iordan:

„13 Atunci a venit Isus din Galilea la Iordan, la Ioan, ca sa fie botezat de el.
16 De indata ce a fost botezat, Isus a iesit afara din apa. Si in clipa aceea cerurile s-au deschis, si a vazut pe Duhul lui Dumnezeu pogorandu-Se in chip de porumbel si venind peste El.
17 Si din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: „Acesta este Fiul Meu prea iubit, in care Imi gasesc placerea."

(Matei 3. 13, 16, 17)

A doua oara a fost atunci cand, aflandu-se impreuna cu trei ucenici ai Sai pe un munte inalt, a avut loc un fenomen supranatural: schimbarea la fata a lui Isus.

„2... Isus a luat cu El pe Petru, pe Iacov si pe Ioan, si i-a dus singuri de o parte pe un munte inalt. Acolo S-a schimbat la fata inaintea lor.
3 Hainele Lui s-au facut stralucitoare si foarte albe, de o albeata pe care nici un nalbitor de pe pamant n-o poate da.
4 Ilie li s-a aratat impreuna cu Moise, si sta de vorba cu Isus.
5 Petru a luat cuvantul, si a zis lui Isus: „Invatatorule, este bine sa stam aici; sa facem trei colibi: una pentru Tine, una pentru Moise, si una pentru Ilie."
6 Caci nu stia ce sa zica, atat de mare spaima ii apucase.
7 A venit un nor si i-a acoperit cu umbra lui; si din nor s-a auzit un glas, care zicea: Acesta este Fiul Meu prea
iubit: de El sa ascultati!"

(Marcu 9.2-7)

Intr-una din epistolele sale apostolul Petru marturiseste:

„16... v-am facut cunoscut puterea si venirea Domnului nostru Isus Hristos, nu intemeindu-ne pe niste basme mestesugit alcatuite, ci ca unii cari am vazut noi insine cu ochii nostri marirea Lui.
17 Caci El a primit de la Dumnezeu Tatal cinste si slava, atunci cand, din slava minunata, s-a auzit deasupra Lui un glas, care zicea: „Acesta este Fiul Meu prea iubit, in care Imi gasesc placerea."
18 Si noi insine am auzit acest glas venind din cer, cand eram cu El pe muntele cel sfant."

(2 Petru 1.16-18)

A treia oara a fost cand Isus vorbea despre necesitatea mortii Sale:

„27 „Acum sufletul Meu este tulburat. Si ce voi zice? Tata, izbaveste-Ma din ceasul acesta? Dar tocmai pentru aceasta am venit pana la ceasul acesta!
28 Tata, proslaveste Numele Tau!" Si din cer, s-a auzit un glas, care zicea: „L-am proslavit, si-L voi mai proslavi!"
29 Norodul, care statea acolo, si care auzise glasul, a zis ca a fost un tunet. Altii ziceau: „Un inger a vorbit cu El!"
30 Isus a raspuns: „Nu pentru Mine s-a auzit glasul acesta, ci pentru voi."

(Ioan 12.27-30)

Fara indoiala ca pentru noi toti au fost scrise cele petrecute atunci.

Stim acum ca insusi glasul lui Dumnezeu Tatal a rasunat din cer pentru a ne da confirmarea deplina ca Isus Hristos, Mantuitorul nostru, este de fapt insusi Fiul Sau.

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

Se pare ca ati gasit ceva, dar toate sunt povesti, nici copiii nu cred asa ceva.

| Jay1 a răspuns (pentru Octavian199):

A crede e libera alegere nu o obligatie o asuprire, sau dictatură!

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

Daca iei un copil si ii spui ca Batman e real, el crede toata viata ca e real, asa si cu religia rolling on the floor

| Jay1 a răspuns (pentru Octavian199):

Da dar credinta are si fapte si dovezi-Credinţă care vindeca bolnavi
https://www.youtube.com/watch?v=7ez0fXfIO1U

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

Daca asta e dovada, eu sunt popa rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

Cam multi zei care vindeca rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

Cauta si tu ceva real.

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

Ce i-as scoate eu pe astia la suprafata cu minciunile lor. Desi am resurse din plin, din pacate.

| Jay1 a răspuns (pentru Octavian199):

Ce uşor e de spus pe pielea altuia?
Să nu fim noi, in pielea celor bolnavi?

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

Crezi ca eu nu stiu cum e sa fi bolnav? De ce crezi ca am zis ca am resurse?

| Jay1 a răspuns (pentru Octavian199):

Ce resurse ai?

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

Dizabilitatea mea, din nefericire.Nimeni nu o poate copia,

| Jay1 a răspuns (pentru Octavian199):

Bine cum vrei.

| alexxtreme a răspuns:

Filipeni 2:5-8 "Să* aveţi în voi gândul acesta, care era şi în Hristos Isus, El, măcar că* avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a** crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci* S-a dezbrăcat pe Sine Însuşi şi a luat un chip de rob**, făcându-Se† asemenea oamenilor.
La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce.

Ioan 1 "La început era Cuvântul și Cuvântul era cu Dumnezeu și Cuvântul era Dumnezeu" acum pentru cei ce ar putea spune de unde știm că acest "Cuvântul" vorbește de Iisus Hristos, în Apocalipsa 19:13 "Era îmbrăcat cu o haină înmuiată în sânge, Numele lui este: "Cuvântul lui Dumnezeu".
Ioan 17:5 "Și acum, Tată, proslăvește-mă la Tine însuți cu slavă pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea".
Evrei 1:8-10 "pe când Fiului I-a zis: „Scaunul* Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate. Tu ai iubit neprihănirea şi ai urât nelegiuirea, de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te-a* uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decât pe tovarăşii Tăi." Şi iarăşi: „La* început, Tu, Doamne, ai întemeiat pământul şi cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale."
Iar dacă vei răspunde la fel ca și mai sus "Asta nu e dovada. Ioan scris ce i-a zis Iisus" Toată Biblia este insuflată de Dumnezeu( 2 Timotei 3:16-17), deci răspunsul nu are sens.
Iar dacă vei spune că evreii nu cred în Iisus Hristos, doar dacă ai fi citit Biblia cu un pic de spirit de observație ți-ai da seama de faptul că evreii L-au respins pe Iisus, deci este normal ca doar puțini să creadă, iar majoritatea nu.
Acum Biblia vorbește despre evreii/iudeii spirituali, adică nu trebuie să fii evreu literal. Romani 2:28-29 "Iudeu nu* este acela care se arată pe dinafară că este iudeu, şi tăiere împrejur nu este aceea care este pe dinafară, în carne. Ci iudeu este acela* care este iudeu înăuntru, şi tăiere împrejur** este aceea a inimii, în duh†, nu în slovă; un astfel de iudeu îşi scoate lauda†† nu de la oameni, ci de la Dumnezeu."