| jmarley a întrebat:

Am inteles ca Iisus a murit pentru ca pacatele noastre sa fie iertate.De unde a avut idea ca oameni vor ca pacatele lor sa fie iertate?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

A facut-o pentru cei care cred si doresc sa fie salvati de iad.

| jmarley explică (pentru EmaS):

"cei care cred si doresc sa fie salvati de iad."Astia stiau de ce moare iisus? Cand s-au prins de faza cu pacatele? Daca nu stiau inseamna ca iisus a fost un escroc

| EmaS a răspuns (pentru jmarley):

A avut grija ca sa vorbeasca despre moartea si invierea Sa.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Iisus este Dumnezeu. Dumnezeu este Atotstiutor.Adica,El le stie pe toate iar intelegerea Lui nu poate fi cuprinsa.

| danay72 a răspuns:

Dar e vorba de pacatul adamic din cauza caruia toti ne imbolnavim, imbatranim si murim.Romani5:12

| lpavel a răspuns:

Daca pacatele nu s-ar fi iertat atunci oamenii ar fi suferit in chinuri groaznice o vesnicie si acum te intreb eu cui i-ar parea bine sa sufere asa? D-zeu cunoscandune gandurile L-a trimis pe fiul sau sa ne scape de aceste chinuri...

| jmarley explică (pentru lpavel):

Daca dzeu ne cunostea gandurile de ce nu le-a schimbat ca doar e atotputernic.

| lpavel a răspuns (pentru jmarley):

Ca sa vada cine iL iubeste si cine nu! A lasat libera alegere sa vada cine ii slujeste Lui si cine satanei!

| jmarley explică (pentru lpavel):

Lucru pe care il stia deja ca se presupune ca e atotstiutor

| lpavel a răspuns (pentru jmarley):

Se pare ca tu ai o intrebare pentru fiecare raspuns! Un lucru e sigur, eu nu sunt preot ca sa iti pot raspunde la toate intrebarile tale si nici preotii nu pot raspunde la unele intrebari tot ce stiu este ca trebuie sa credem in EL in existenta Lui iar cel ce nu crede mai bine ar fi fost pentru el daca nu se nastea! Atat de crunta va fi pedeapsa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul a intrat in lume prin adam.si ne-a adus moartea. Dumnezeu nu putea sa-si ia inapoi hotararea cand a spus; din pamant esti si in pamant te vei intoarce.dar totul trebuia restaurat si omul sa aiba posibilitatea sa revina in rai.deci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe singurul sau fiu, care a ridicat pacatul lumii.murim in adam, si inviem prin credinta in Iisus Hristos.numa ca mergem in pamant in trup, supus putrezirii, la fel ca adam.si vom invia in trup al neputrezirii la fel ca mantuitorul.nu santem obligati.nu vrei sa fii iertat, nu crezi.eu vreau, am nevoie de asta si cred ca se va intampla.sant foarte pacatos.dar nadajduiesc ca voi fi iertat.

| HermioneLove a răspuns:

Pai ce tu iti doreai sa stai o vesnicie intreaga in IAD? happy Daca el nu ar fi murit pentru mine, pentru tine si pentru toti oamenii din lume ce crezi ca s-ar fi intamplat? Am fi ajuns cu toti in iad, pentru ca nu exista oameni fara de pacat, iar acolo in iad e oribil crede-ma. straight face Dar..pentru ca Isus a murit pentru pacatele noastre noi numai trebuie sa ajungem in iad caci el ne-a dat sansa de a ne intoarce la el si de a petrece o vesnicie intreaga in Rai nu in iad. Sper ca te-am lamurit big grin.

| HueyFreeman a răspuns (pentru HermioneLove):

Cel mai patetic zeu. Daca nu isi sacrifica propriul fiu atunci pedepsea oamenii doar pentru ca i-a creat imperfecti. Cat de sadic.

| jmarley explică (pentru HermioneLove):

O sa fac o comparație cacsa intelegi la ce m-am referit:Eu fumez.Vine unu cu o campanie anti-fumat care imi spune ca daca ma las de fumat o sa imi fie bine (asta ar fi iisus) Eu ii zic ca nu imi pasa; sa ma lase sa traiesc asa.Asa si iisus, nu l-a rugat nimeni sa moara nu i-a zis nimeni.Nu cred ca a intrebat pe cineva.A facut ce a vrut si a cules laurii

| HermioneLove a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nope,el nu ne-a creat imperfect.Ne-a creat cu capacitatea de a gandi/de a alege.Dar oamenii au ales raul din pacate sad

| HueyFreeman a răspuns (pentru HermioneLove):

Cand tu creezi ceva care nu merge bine, atunci este vina ta, nu vina a ceea ce ai creat.

Oamenii nu au fost creati cu capacitatea de a alege, aceasta capacitate le-a fost data de bau-bau, deci din prima au fost creati incompleti. Daca erau incompleti, nu aveau cum sa fie perfecti.

Si daca poti gandi inseamna ca esti perfect/a?

| ManStrong a răspuns:

Manipulare preoteasca.La inceput nu a fost asa.Isus a murit ca martir.Dar biserica a stiut sa foloseasca gestul in interesul ei, si au manipulat rezultatele.
Petru de ex se exprima clar in Faptecap 3 adica dupa moartealui Isus.El zice asa; Pocaiti va si intoarceti va la Dumnezeu ca sa vi se stearga pacatele.etc etc.Deci iata ca in opinia lui iertarea pacatelor se obtinea prin pocainta.

| ManStrong a răspuns:

Nu treebuie sa moara nimeni pentru pacatele tale din trecut.
Trebuie doar sa te intorci la Dumnezeu su pacatele tale sint iertate,
Ttebuie insa o puternica credinta in Dumnezeu ca ceea ce el zice si face.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Mai oamenii buni Iisus na murit a fost in cer a calcat pe moarte, Iisus a fost una cu Dumnezeu sa unit si ca sa mantuiasca firea omeneasca stricata de pacat de aia lau rastignit, Dumnezeu a fost una cu Iisus, Dar cand a fost judecat Iisus nu poporu a strgat rastignitil si nu poporul la ales liber pe Baraba, Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa, Asa a facut Dumnezeu pe Iisus dupa asemanarea noastra, ca na putut sa vina Duh la cat de pacatosi erau oameni nu puteau sa vada Duhul lui Dumnezeu si s-a nascut Iisus, Duhul lui Dumnezeu a salasuit in trupul lui Iisus, Aveti putere de a vedea sufletul din voi? Nu dar simtiti, asa a facut si Dumnezeu, Duhul lui Dumnezeu a fost in trupul lui Iisus, ca daca venea Duhul fara trup oamnii nu il vedeau si nu il puteau atinge, Nu ca voi vreti dovezi vreti sa vedeti Duhul lui Dumnezeu cu ochii, nu avem putere sa vedem sufletul mortului dupa ce moare da sa vezi Duhul lui Dumnezeu, Dumnezeu la rastignit pe Iisus ca sa iasa Duhul lui din Om numai prin Moarte a putut sa iasa, exact cum mori tu si eu si altu, si Duhul atunci iese din Om cand moare corect, Nici o data duhurile cele rele nu vor sta cu cele bune, Ca daca nu era Iisus rastignit noi aveam Regii si legile lor, De ce lau rastignit pe Iisus ca a spus ca este rege in cer si pe pamanat, Cand o vazut regii ce so gandit ca o sa le ia locul Iisus, Si uite aicia se leaga ca Duhul lui Dumnezeu a fost in Iisus a spus ca este rege in ceruri, si pe pamant, si atuncia au inceput sal judece, ganditi-va ca daca nu era Iisus traiam vremurile cu Regi si sclavi ca atunci, Numai prin moarte a putut sa iasa Duhul lui Dumnezeu, ca daca esa pur si simplu ce se intampla cadea jos numa nu si nu mai era nimic tot cu regi eram

| NakedTruth a răspuns:

Fi mai explicit te rog!

| jmarley explică (pentru NakedTruth):

M-am referit la faptul ca poate oameni nu doreau sa le fie iertate pacatele. Poate oameni erau atei sau macar o parte. Poate doreau sa traiasca in pacat

Răspuns utilizator avertizat
| mihai1989 a răspuns:

Multi au inteles asa.