| AdrianBica a întrebat:

Care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru ca satenii sa dea afara Parintele care slujeste la biserica satului.

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Inainte sa va aplecati sa ridicati piatra eu zic sa mai ginditi cu frica de Dumnezeu
Daca oamenii sunt categorici si sunt bine formati duhovniceste, vorbind cu episcopul fata catre fata, la modul cel mai serios, atunci pot merge pana la a inchide Sf Biserica. "Domnule, noi nu mai avem nevoie de slujba unui ticalos. Noua sa ne dati un preot tanar, ca aveti absolventi tineri, care au nevoie sa-si puna capacitatea lor preoteasca in slujba Bisericii. Iar pe acesta, care sminteste satul, este momeala paginilor, a ateilor, este limba barfitorilor, este ochiul si tinta de atac a tuturor propagandistilor impotriva Bisericii, va rugam urgent sa il luati de aici! Noi nu vrem ca satul nostru sa aiba o reputatie proasta din cauza preotului!"

Nu scrie nicaieri ca un preot trebuie sa moara preot, cum nu scrie nicaieri ca un preot trebuie sa faca pacate si sa slujeasca cu tot cu pacate... Cand pacatele lui au depasit dreptatea lui Dumnezeu si mania poporului, atunci episcopul este obligat sa ia masura administrativa, prin mustrare, avertisment, mutare, desfiintare, pentru ca altfel se compromite el ca episcop si are o reclama proasta. Luati de pilda, problema de la Galati cand episcopul a demis direct un preot care savarsise nu stiu ce faradelege. Episcopul pe loc, fara sa mai discute, fara sa mai faca consilii si povesti, a luat decizia definitiva si a trimis automat alt preot. Nu e chiar atat de greu.

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

laughing Mi se pare chiar amuzanta intrebarealaughing

Torte si multe furci!

| Purgatoriu a răspuns:

Vai de capu tau! Cate droguri ai luat ma inainte sa intrii pe site?!

| crynys a răspuns:

Pai porneste o rascoala impotriva la popa laughing daca vi s-a pus pe el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma? e locul lui de munca ma? cum sa-l dati afara? sa ajunga somer? popa vostru ma? da ce v-a facut?