| Vernusio a întrebat:

Care sunt semnele sfarsitului/Apocalipsei?
Oare noi cei in viata acum, o sa apucam a doua venire a lui Iisus?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Uita-te pe geam si ai sa le vezi, insa nu stiu de ce esti atat de speriat de Apocalipsa, uite eu de abia astept sa se termine. Apocalipsa a inceput acum aproape 200 de ani, mai precis in anul 1844 iar acum suntem la sfarsitul ei. Sigur, venirea lui Hristos va fi in generatia asta deci este foarte posibil sa II vezi venirea, problema va fi DACA vei putea asiata la acest eveniment?

| danay72 a răspuns:

Da. Semnele sunt prezentate in mai multe carti ale Bibliei. De exemplu, Matei24:3-31,Luca21:8-12,Apocalipsa 12:7-12,14:6-14,17:12-18

| mentholinks a răspuns:

Isus a si venit deja dar i-au facut ce au vrut. Asteptam repriza a 3-a.

| fuzzer a răspuns:

Daca vei citi evangheliile, chiar Isus spune ca anumite semne ale prezentei sfarsitului sunt bolile, saracia, dezastrele naturale etc. Bineninteles ca aceste fenomene au existat dintotdeauna, insa amploarea lor va lua o crestere de nemaiintalnit, iar acest lucru se intampla in zilele noastre. Cat despre venirea lui Isus, nimeni nu stie, numai Tatal. In primul rand trebuie sa-ti formezi o relatie cu Dumnezeu, sa ajungi sa il cunosti cu adevarat, nu sa inveti ritualuri fara sens, nescripturale. Sa studiezi Biblia, caci doar in acesti parametrii putem vorbi despre Dumnezeu si speranta divina. (Ioan 17:3)

| Mclaren12 a răspuns:

Cica a doua venire lui Isus laughing
Nu doar ca nu a existat nici prima, dar Isus Cristos nu a existat niciodata. Nu exista dovezi istorice care sa-i ateste existenta. Credeti ca oile niste bazaconii doar pentru ca vi s-au bagat in cap de la nastere. Faptul ca nu-mi raspunzi imi arata cel putin mie ca nici tu nu ai vreo dovada ca sa-ti explici cel putin tie insuti de ce iei de-a buna basmele evreilor.

| fuzzer a răspuns (pentru Mclaren12):

Tin sa te contrazic, exista dovezi stiintifice care atesta existenta lui Isus.

Michael Grant, istoric și specialist în perioada clasică a civilizației antice, a afirmat: „Dacă analizăm Noul Testament după aceleași criterii după care analizăm celelalte lucrări antice cu conținut istoric, și ar trebui să o facem, nu putem nega existența lui Isus, după cum nu negăm existența multor personaje păgâne a căror istoricitate nu a fost niciodată pusă la îndoială".
Rudolf Bultmann, profesor și exeget în Noul Testament, a făcut următoarea observație: „Îndoielile privitoare la existența lui Isus sunt nefondate și nu merită să fie combătute. Nicio persoană normală nu ar pune la îndoială faptul că Isus este inițiatorul mișcării istorice a cărei prime etape este reprezentată de cea mai veche comunitate [de creștini] din Palestina".
Will Durant, istoric, scriitor și filozof, a scris: „Faptul ca doar câțiva oameni simpli [scriitorii Evangheliilor] să fi inventat pe parcursul unei singure generații o personalitate atât de puternică și de atrăgătoare, cu o etică atât de înaltă și cu o viziune atât de însuflețitoare asupra familiei umane ar constitui un miracol mult mai greu de crezut decât oricare dintre miracolele consemnate în Evanghelii".
Albert Einstein, fizician evreu născut în Germania, a afirmat: „Deși sunt evreu, personalitatea sclipitoare a Nazarineanului m-a fascinat dintotdeauna". Întrebat dacă îl considera pe Isus un personaj istoric, el a răspuns: „Indiscutabil! Nimeni nu poate citi Evangheliile fără să simtă efectiv prezența lui Isus. Personalitatea lui pulsează în fiecare cuvânt. Niciun mit nu poate fi plin de atâta viață".
„Nimeni nu poate citi Evangheliile fără să simtă efectiv prezența lui Isus." (Albert Einstein)
CE DEZVĂLUIE ISTORIA?

Cea mai detaliată consemnare a vieții lui Isus și a activității lui pământești este cea din relatările biblice cunoscute drept Evanghelii, numite după scriitorii lor: Matei, Marcu, Luca și Ioan. În plus, numele lui Isus apare în diverse surse necreștine din perioada timpurie.

Tacitus
TACITUS

(cca. 56-120 e.n.) Tacitus este considerat a fi unul dintre cei mai mari istorici romani antici. Lucrarea sa, Anale, relatează evenimente din Imperiul roman care au avut loc între anii 14 și 68 e.n. (Isus a murit în 33 e.n.). Tacitus menționează că împăratul Nero a fost considerat vinovat de un incendiu care a devastat Roma în 64 e.n. Însă el mai scrie că, „pentru a înăbuși zvonurile", Nero i-a acuzat pe creștini. Apoi adaugă: „Christos, căpetenia de la care își luaseră numele [creștinii], fusese osândit pe vremea lui Tiberius de către procuratorul Pontius Pilatus" (Anale, traducere de Andrei Marin, cartea a XV-a, pag. 554).

Suetonius
SUETONIUS

(cca. 69 - după 122 e.n.) În lucrarea sa Viețile celor doisprezece Cezari, acest istoric roman a consemnat evenimente din timpul domniei primilor unsprezece împărați romani. În secțiunea dedicată lui Claudius, el face referire la agitația din mijlocul evreilor din Roma, cauzată se pare de disputele privitoare la Isus (Faptele 18:2). Suetonius a scris: „[Claudius] expulză din Roma pe evrei, care se agitau mereu, instigați de Chrestus [Christus]" (Claudius, XXV, 4). Deși l-a acuzat pe nedrept pe Isus pentru tulburările din rândul evreilor, Suetonius nu a pus la îndoială existența acestuia.

Plinius cel Tânăr
PLINIUS CEL TÂNĂR

(cca. 61-113 e.n.) Acest scriitor roman și guvernator al Bitiniei (actualmente nord-vestul Turciei) i-a scris împăratului roman Traian explicându-i cum procedase cu creștinii din provincia sa. Plinius a mărturisit că a încercat să-i oblige pe creștini să-și renege credința în public, executându-i pe toți cei care refuzau să o facă. Apoi a adăugat: „Pe cei care... repetau după mine o invocație către zei [păgâni] și se închinau chipului tău aducând ca ofrandă vin și tămâie..., iar în cele din urmă îl blestemau pe Cristos..., am considerat potrivit să-i las să plece" (Plinius cel Tânăr – Scrisori, cartea X, XCVI).

Josephus Flavius
JOSEPHUS FLAVIUS

(cca. 37-100 e.n.) Acest preot și istoric evreu afirmă că Ananus (Ana), un mare preot evreu care a avut pentru mult timp influență politică, „a convocat sinedriul [înalta curte a evreilor] la judecată și l-a adus în fața lui pe [Iacob] fratele lui Isus, denumit Hristos,... împreună cu alți câțiva" (Antichități iudaice, vol. II, traducere de Ion Acsan, cartea XX, cap. IX, pag. 571).

Talmudul
TALMUDUL

Această colecție de scrieri evreiești rabinice, întocmite între secolele al III-lea și al VI-lea e.n., arată că nici măcar dușmanii lui Isus nu au negat existența lui. Iată ce se spune într-un fragment: „[Cu ocazia] Paștelui, Yeshu [Isus] Nazarineanul a fost atârnat pe stâlp", afirmație corectă din punct de vedere istoric (Talmudul babilonian, Sanhedrin 43a, Munich Codex; vezi Ioan 19:14-16). Alt fragment precizează: „Să nu avem parte de vreun fiu sau vreun elev care să-și atragă rușinea publică precum Nazarineanul", titlu folosit adesea cu referire la Isus (Talmudul babilonian, Berakoth 17b, nota de subsol, Munich Codex; vezi Luca 18:37).

| Mclaren12 a răspuns (pentru fuzzer):

"Tin sa te contrazic, exista dovezi stiintifice care atesta existenta lui Isus."
Poate ai dreptate, dar este un lucru care trebuie spus.
Dacă a existat vreun Isus Cristos, nu are nicio legătură cu semi-zeul biblic. Dacă cineva vrea să dovedească existența lui Isus Cristos exact așa cum este prezentat în biblie, trebuie să dovedească cu argumente incontestabile că Isus Cristos avea un tată zeu, că avea puteri oculte (putea vindeca oameni), s-a născut dintr-o virgină, a înviat etc. că până la urmă despre asta este vorba, de aici vine echivocul existenței lui Isus. Că ar fi existat un om pe atunci numit Isus Cristos care a avut o oarecare influență printre evreii mozaici, de asta nu mă îndoiesc, dar basmele care îi sunt atribuite în biblie nu au nicio legătură cu realitatea istorică. Lui Isus Cristos cel biblic îi sunt atribuite o mulțime de mituri și alegorii păgâne care nu au nicio legătură cu creștinismul, cu atât mai puțin cu Isus. Răstignirea (Odin, Osiris, Krishna etc.) și moartea și învierea (Osiris, Innana, Persephone etc.) sunt concepte păgâne mult mai vechi care au legătură cu perfectarea spirituală a sufletului, nicidecum cu semi-zeul inventat de evrei.
De asemenea, dubios este ca majoritatea oamenilor care au atestat existenta lui Cristos erau evrei si inclusiv Einstein care poate a zis ce ai sctis tu acolo era evreu. De sursele astea m-am lovit si inainte, oricat de adevarate sau false ar fi, cine poate dovedi latura asta "supranaturala" a lui Cristos pe care am expus-o mai dus?

| fuzzer a răspuns (pentru Mclaren12):

Ei bine, e cam fortat a spune "dovezi incontestabile", cat timp vorbim de lucruri ce tin de credinta si pot fi vazute doar cu ochii mintii. Biblia vorbeste despre multe profetii, exactitatea ei, faptul ca a fost scrisa de peste 40 de barbati si totusi are armonie cronogica pe mi e ma face sa cred ca e inspirata chiar de Dumnezeu (2timotei 3:6). Tu ai tot dreptul sa ai cu totul alta opinie, imsa cert e ca atu ci cand vorbesti despre orice divinitate ai nevoie de o baza pe care sa construiesti/discuti, in cazul de fata e Biblia, nu stiu cum consoderi tu Biblia, dar ea inca ofera multa speranta si mangaiere oamenilor, nu ma mira tirajul uimitor al acestei capodopere de inspiratie divina. Iar daca vrei dovezi legat de Bi lie ca ar fi de inspiratie divina, e un singur lucru ce poti face, sa cercetezi, sa afli tu raspunsurile, sa te convingi sau nu de lucru. Sunt o multime de lucruri la care nu gasim raspunsuri: de ce murim? Ce se intpla cu noi dupa moarte, exista rai sau iad etc. Ti-ar putea fi util sa fii descgis cu privire la aceste lucruri doar din perspectiva de a te informa si e foarte posibil sa ai surprize placute. Dumnezeu nu e un chip cioplit pe care lumea il poarta pe maini, spiritualitate nu inseamna ritualuri pagane, e mult mai mult de atat, ceva care iti poate oferi un sens, ceva care prezinta persuasivitate launtrica ca viata asta nu e doar un chin efemer si pe urma de sfarseste totul. Sunt multe lucruri ce se pot discuta, daca te intereseaza sa continuam discutia lasa un mesaj in privat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru fuzzer):

"Ei bine, e cam fortat a spune "dovezi incontestabile"
Păi când vine vorba de credință ar trebui să ne bazăm pe lucruri ireproșabile și incontestabile, nu pe credință oarbă și o istorie ambiguă.

"Tu ai tot dreptul sa ai cu totul alta opinie"
Păi am o opinie care este mult mai neagră decât îți imaginezi și este justificată chiar de textele evreilor și de acțiunile lor, iar în chestiunea de față asta este foarte relevant pentru că evreii au creat creștinismul.

"spiritualitate nu inseamna ritualuri pagane"
Spiritualitate înseamnă iluminarea sufletului și asta înseamnă păgânism. Evreii cu religia lor creștină au distrus toate cunoștințele antice referitoare la adevărata spiritualitate și iluminarea sufletului, cunoștințe concrete și palpabile nu bazate pe credința oarbă că după moarte zeul suprem o să salveze sufletul celor care s-au supus doctrinei creștine.

| fuzzer a răspuns (pentru Mclaren12):

Poate ti se va parea interesant acest articol care inacearca sa raspunsda la o intrebare privind problemtica aparitiei multor confesiuni din perspectiva biblica.

https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/confesiuni-crestine/

O ultima intrebare de curiozitate, Consideri ca Holocaustul nu a avut loc? Sau ca a fost doar o inscenare a evreilor pentru a se autovictimiza iar acestia sa-si cladeasca in continuare imperii financiare?

Te rog sa urmaresti urmatorul filmulet, sunt sigur ca vei gasi dovezi ale faptului ca aceste orori impotriva umanitatii chiar au avut loc:

https://www.facebook.com/BuzzFeedVideo/videos/10156793536720329/

| Mclaren12 a răspuns (pentru fuzzer):

"aparitiei multor confesiuni din perspectiva biblica"
Adica secte crestine? Observ ca zice acolo de un "atac" impotriva adevaratului crestinism. Nu este nicio profetie, ci un plan al evreilor vechi de peste 2000 de ani. Talmudul lor cat si biblia contin detalii semnificative despre acest plan, citate biblice corespunzatoare nu cred ca are rost sa-ti dau ca s-ar putea sa zici dupa ca totul este o intelegere eronata a versetelor. De asemenea, citeste Protocoalele Inteleptilor Sionului in engleza de preferat ca individul care le-a tradus in romana era un crestin care le-a alterat semnificatia.

"Unii vor fi induși în eroare de conducători religioși care vor denatura închinarea adevărată pentru a-și promova propriile interese"
Cumva e vorba de papa? Papa este un evreu care a admis ca teoria evolutiei este reala si Yehova nu. N-a spus asta degeaba. Evreii imping ateismul printre oameni pentru a-i transforma in ignoranti absoluti care resping pana si ultima urma de spiritualitate. Atat doctrina iudeo-crestina cat si cea ateista-materialista le apartin lor.

"Consideri ca Holocaustul nu a avut loc?"
Nu mai vorbesc despre asa ceva in public. Daca esti curios si interesat discutam in privat.

| fuzzer a răspuns (pentru Mclaren12):

Vreau doar sa spun, care mai e relevanta Institutului National pentru Studierea Holocaustului din Romania? Germania comemoreaza moartea acelor oameni din perioada nazista, a afisat pareri de rau in mod public si si-au asumat acea oroare. Deseori, trec prin Iasi, stii ce scrie pe o tablita in fata Garii? ''Din Iasi au pornit trenurile mortii cu evrei...", probabil ai o oarecare dreptate in tot ce spui, dar nu pot accepta ca o inventie tot Holocaustul si atatia oameni morti, posteritatea poate modifica si schimba niste realitati istorice prin intermediul mass mediei si a altor mijloace intr-o clipita.

Răspuns utilizator avertizat
| Curious1010 a răspuns:

Nu o sa apuca apocalipsa, dar o sa apucam al treilea razboi mondial, care e aproape ca o apocalipsa.