| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu au fost adăugate și celălalte cărți considerate apocrife făcând parte din Biblie?
Sau măcar câteva, unele dintre ele?
De ce sunt considerate apocrife?
Cine cui / căror a dat dreptul de a considera unele cărți apocrife, iar celelalte nu; și de ce nu invers?
Pe ce bază sunt considerate unele cărți apocrife, iar unele nu?
Există dovezi solide în acest caz?

1 răspuns:
| fllu07 a răspuns:

Sigur ca da. Cărțile apocrife nu fac parte din canonul biblic. Un motiv este acela că nu este nicăieri în evanghelii un citat al lui Isus Cristos din cartea lui Tobit. Sau din cartea lui Suzana si cei 3 bărbați. Ori din evanghelia lui Iuda. Asta arată că au fost scrise după aproximativ anul 100 după Cristos, când deja vârstnicul apostol Ioan scrisese ultima carte a Bibliei, Revelația, si Dumnezeu a conisderat procesul de scriere a Bibliei închis.