| Vernusio a întrebat:

Care traducere a Bibliei este cea mai buna?
Exista diferente majore intre traducerea ortodoxa si cea a lui Dumitru Cornilescu sau sensul textului nu este alterat/diferit in urma diferentelor de traducere?

Răspuns Câştigător
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Diferenta este in folosirea altor cuvinte (sinonimele!) la diferiti traducatori.
Mai noi, unii preoti fac interpretari personale le unor texte. Dar esenta este aceeasi.

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

.O Biblie trebuie sa cuprinda cele 66 de carti, nu mai multe.Pot exista unele diferențe, dar nu majore. Important e ca îți dorești să studiezi Biblia.Pe situl jw.org o poți găsi online, gratuit.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca vrei sa intelegi sensul adevarat trebuie sa o citesti in ebraica.Ma refer la VT deoarece Noul este mai mult o farsa.