| troleibuz a întrebat:

Cat costa o sutana? Preotii o achizitioneaza din banii lor?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

O sutana in functie de gradul preotului costa incepand de la 2000 de lei. Si da, le cumpara ei, nu le primesc de la episcopie.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru danut):

Lei moldovenesti?

| danut a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Lei romanesti, [roni]. Sotia mea a fost maistru in domeniul confectilor iar in ultimii ani [pana la pensionare] a lucrat la o firma particulara care facea in perioadele mai putin aglomerate asemenea vesminte. Pentru comenzi speciale veneau preotii din tara si discutau chiar cu sotia mea care le prelua modelul dorit. Nu vorbesc de ce se vinde la magazinul de la Patriarhie, au probabil mai multe surse dar cred ca preturile depasesc pretul direct de producator de care vorbesc eu.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru danut):

Pai sutana, se refera la reverenda, nu la un set de vesminte..., iar o reverenda nu cred ca poate costa mai mult de 800 de roni

| danut a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Nu le stiu bine pe nume, este vorba de halatul ala negu si fularul ala de se pune peste cap cu tot felul de inflorituri aurii brodate. Brodarea este destul de complicata, se fac pe masini de brodat cu programe de calculator mai nou, samd.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns:

Da o achizitioneaza din banii lor. Costa cam 350 de lei