| alex4geo93 a întrebat:

Cat de aproape oare este sfarsitul lumii? cititi apocalipsa 1:1-3

23 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Cred că întrebarea asta trebuia să o pui în altă parte. Spun asta pentru a primi mai multe răspunsuri.
Categorie: Religie

| alex4geo93 explică (pentru mimiwewem):

Sa zicem ca da:d am vrut sa vada mai multi, daca tot ai pomenit de religie..ar trebui toata lumea sa stie ca nu o religie si nici un ritual nu te poate mantui si nu te duce in rai..si doar o relatie persoanala cu dumnezeu. din pacate pe oameni nu-i intereseaza sufletul lor ceea ce ar trebui cel mai important in viata unui om..mantuirea sufletului sau.Deci eu o consider ca fiind o intrebare din categoria "Viata de zi cu zi" in sensul ca daca maine vine domnul oare suntem pregatiti sa il intampinam? oare suntem salvati? oare ne-am impacat cu dumnezeu? Ioan 3:36:Cine crede in Fiul are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el;.dar tot atat de adevarat e ca nu poti obliga pe nimeni nici macar dumnezeu nu ii obliga pe oamenii..ci fiecare isi alege calea care o doreste in viata..doar ca la capatul ei vor raspunde si vor fi pedepsiti..salvarea insa este mantuirea care se defineste astfel: ioan 3:16, 17,18:Fiindca atat de mult a iubit dumnezeu lumea ca a dat pe singurul lui fiu pentru ca oricine crede in el sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.; dumnezeu in adevar n-a trimes pe fiul sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El; oricine crede in EL nu este judecat dar cine nu crede, a si fost judecat pentru ca n-a crezut in numele singurului Fiu al lui Dumnezeu!

| sublime89 a răspuns:

Pana acum s-a dovedit ca biblia nu e capabila sa prezica sfarsitul lumii. Toate predictiile de acest gen s-au incheiat la fel, adica cu o mare rusine. Nici nu se putea altfel, tinand cont ca religia crestina e cea mai mare rusine. Apropo, primul destept care a prezis sfarsitul a fost chiar Isus, ca sa vezi cam cate stia el. El a spus ca sfarsitul lumii va veni in timpul vietii contemporanilor lui. Un adevarat profet acest Isus.

| alex4geo93 explică (pentru sublime89):

Si eu pot sa iti spun ca o sa ajungi in iad..in primul rand e blasfemie la adresa lui dumnezeu sa il iei la misto pe isus hristos:asta da dovada clara ca tu nu l-ai cunoscut in sufletul tau si nu ai primit duhul sfant si clar nu esti mantuit..nu sunt aici pentru propaganda religioasa pentru ca eu sincer nu apartin niciunei religii...ma ghidez doar dupa cuvantul lui dumnezeu care este biblia! si iti dau mai multe versete ce spune isus in 2 PETRU 3:9-Domnul nu intarzaie in implinirea fagaduintei lui cum cred unii; ...asa cum esti tu! te respect iti doresc toate cele bune.dar nu uita ca exista un dumnezeu ..si crede-ma daca tu te pui de azi si citesti biblia cel putin noul testament o sa iti schimbi parerea total! iti vreau doar binele pentru ca citind biblia omul isi da seama cum il vede dumnezeu si isi da seama ca continuand in stitlul de viata pacatos va ajunge in iad si va arde o vesnicie.si nu sunt povesti daca nu ma crezi citeste biblia in special noul testament si apoi mai vorbim! eu n te pot convinge decat dumnezeu cititind biblia! sunt ocnvins ca habar nu ai nimic din ea

| sublime89 a răspuns (pentru alex4geo93):

Adica dupa ce ma ameninti cu iadul, imi spui ca-mi doresti tot binele, si te astepti sa te cred? laughing Esti un crestin tipic, din pacate. "Profetia" ta ca eu voi ajunge in iad e la fel de corecta ca toate profetiile crestine despre sfarsitul lumii, inclusiv cea facuta de Isus. Crestinii n-au fost niciodata in stare sa prezica nimic corect, dovada ca zeul lor nu exista. Nu poti face predictii ghicind, ci doar calculand. Din pacate, crestinii au avut tot timpul alergie la stiinta.
Apropo de cititul bibliei, ar trebui sa stii ca e cea mai buna metoda de a deveni ateu. Pentru mine a functionat perfect. Pana sa ajung la partea cu sarpele vorbitor deja eram ateu.

| alex4geo93 explică (pentru sublime89):

Pai nu te-am amenintat cu iadul, ti-am spus ca sa fii constient ca daca traiesti tot asa in stilul asta o sa ajungi in iad.si nu doresc la nimeni lucrul asta..pt ca e vorba aia.ce semeni aia vei secera..deci tu oare daca semeni tot pacat si te impotrivesti lui Dumnezeu..nu o sa seceri dreptatea lui ddumnezeu? asa cum faci o incalcarea a codului rutier. politia nu te amendeaza daca te prinde sub fapta? asa e si cu dumnezeu o sa ajungi la judecata si o sa fi pedepsit daca te impotrivesti, dar daca te caiesti si duci o viata de crestin adevarat nu vrei fi judecat..ci vei trai vesnic in imparatia lui dumnezeu! e destul de clar..si sa iti spun sincer cine e crestin cu adevarat il iubeste pe dumnezeu..nu se increde doar intr-o carte cum ca ar fi adevarata sau nu..iti dai seama ca e adevarata prin faptul ca se vede in inima unui om care il iubeste pe dumnezu..iti dai seama cand vezi un om care se roaga pentru alt om sa se caiasca si varsa lacrimi pentru el; pentru ca acel om care se roaga l-a cunoscut in inima lui pe dumnezeu a primit intelepciunea care cei care nu sunt copii lui nu o inteleg si nici nu o vor intelege daca nu il urmeaza pe hristos; dumnezeu spune ia-ti crucea si urmeaza-ma; tu in momentul in care vrei sa devii crestin autentic comform bilbiei o sa fii urat de lume.o sa fii aratat cu degetul, o sa fi vorbit de rau.o sa fii injurat de credinta ta..pt ca isus spune ca "daca lumea va va uri, nu uitati ca pe mine lumea m-a urat inaintea voastra"asta pentru ca lumea este condusa de saatan.el e dumnezeul lumii ale lui fapte se fac..si deaccea dumnzeu spune "caci larga este calea celor care duc la pieire; si ingusta este calea celor neprihaniti"asta pentru ca satan domneste peste lume asta dupa ce i-a amagit pe eva si adam. daca adam si eva nu erau amagiti toata lumea ar fi mers in rai.acum fiecare are posibilitatea sa aleaga intre viata sau moarte; viata-inseamna dedicare pentru dumnzeeu o viata de crestin adevarat.; moartea inseamna sa traiestei in placere si pacatt...bineinteles lumea prefera sa mearga cattre pacat.dar la sfarsitul vietii vor secera dreptatea lui dumnezeu si vor fi trimisi in iad din pacate.Iti sugerez sa urmaresti pe youtube 23 DE MINUTE IN IAD..trateaza-l cum vrei filmuletul. ceea ce vrea sa observi din filmuletul ala e cat de chinuiti vor fi oamenii in iad..si cat de fericiti si mangaiati in rai.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur, cartea Apocalipsa (Revelatia) a fost scrisa de catre apostolul Ioan, pe insula Patmos, scrierea fiind incheiata in anul 96 e. n.El a fost scriitorul doar nu si autorul (la fel cum secretarul scrie ceea ce-i dicteaza directorul )Asadar Ioan indica sursa divina de la care vine revelatia, precum si canalul prin care a fost transmisa. Daca mesajul este de la Dumnezeu, stim ca Dumnezeu nu minte, si tot ceea ce este scris prin profeti, a implinit si va implini negresit si pentru viitorul apropiat. Vezi tu, ca Biblia ne ajuta sa intelegem, ca Dumnezeu inainte sa aduca o zi de judecata peste oamenii neascultatori, i-a instiintat dinainte, ca sa poata avea timp si posibilitate sa se caiasca. La fel este si in aceasta vreme, referindu-se la sfarsitul actualului sistem, a dat avertismente, si semnele ce vor implini profetia, daca doresti citeste 2Timotei 3:1-5; Matei 24 : 4-14. Vezi daca nu cumva sunt lucruri reale ce caracterizeaza omenirea in mijlocul careia traim si noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la religie prietene, lasa disctuiile adevarate pentru oamenii mari

| alex4geo93 explică (pentru anonim_4396):

Pe tine nu te intereseaza cum este relatia ta cu dumnezeu? 1 ioan5:12:Cine are pe Fiul are viata; cine nu are pe Fiul lui Dumnezeu nu are viata; 2 ioan:9 Oricine o ia inainte si nu ramane in invatatura lui Hristos n-are pe dumnezeu.Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul; 1ioan 19tonguerin aceasta vom cuunoaste ca suntem din adevar si ne von linisti inimile inaintea lui; 1 Petru 4:7 Sfarsitul tuturor lucrurilor este aproape.Fiti intelepti dar si vegheati in vederea ragaciunii! ..astea sunt disctuii adevarate fratelo sunt de la dumnezeu nu de la mine.big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex4geo93):

De la dumnezeu dar scrise de om nu? lui ii era lene sa scrie... firar ea de soarta. daca era o carte plutitoare scrisa cu parti din cosmos mai credeam si eu dar asa, scrisa de un om ca sa prosteasca altii 5 miliarde, nu as avea de ce sa cred
ps:nu are cum sa ma intereseze relatia cu cineva care nu exista.

| KhludCiprian a răspuns (pentru alex4geo93):

Dragul meu, oare "Generatia asta nu va trece" spusa de Isus s-a implinit? Sfarsitul lumii a fost probabil pentru Isus cand i s-a distrus templu.

Apoi, tu vad ca citezi liber Biblia, nu spune Apocalipsa 1:1-3 nu crezi ca era aproape de data cand este scrisa? "Ferice de cine citeşte, şi de cei ce ascultă cuvintele acestei proorocii, şi păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!" - deci vremea este aproape.

Scuze de ignoranta, dar imi pare ca timp de aproape 2000 de ani oamenii zic ca e aproape. Si tot aproape a ramas. Si au trecut zeci de generatii si chiar cuvintele lui Isus nu prea par la locul lor. Oare era Isus un profet mincinos.

Vad ca citezi Biblia si zici ca mesajul tau e de la Dumnezeu. Oare cand Biblia o da in bara cu sclavie, stiinta gresita si contradictii, e tot de la Dumnezeu? Esti sigur ca Dumnezeul tau e moral, atotstiutor sau logic?

Daca acest dumenzeu te ghideaza, esti sigur ca vrei sa primesti calitatile lui (imoral, cateodata nestiutor/ignorant sau ilogic)?

La final, vad ca ai criticat pe cineva ca blasfemie ca a criticat pe Isus. Din contra, singura fiinta ce teoretic nu poate fi atacata este Duhul Sfant, din cate am citit eu Biblia, dar te rog sa imi spui versetele ce zic de altcineva decat Isus facand blasfemie: Ioan 8:59 si oamenii voiau sa il omoare cu pietre (ca pedeapsa pentru blasfemie).

NB Am fost crestin 15 ani (ca protestant) ca banuiesc ca "esti de acest soi".

| alex4geo93 explică (pentru anonim_4396):

De unde iti explici ca a aparut cosmosul? Geneza1 cu 14 Dumnezeu a zis-Sa fie niste luminatori in intinderea cerului ca sa desparta ziua de noapte-ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii 1 cu 6-Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori si anume; luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea, a facut si stelele; Psalmul 8 cu 3 Cand privesc cerurile-lucrarea mainilor tale luna si stelele pe care le-ai facut imi zic:ce este omul ca sa te gandesti la el? si Fiul omului ca sa il bagi in seama? Crezi ca e scrisa de oameni? uite ce zice in 2Timotei 3-16, 17Toata scriptura este insuflata de Dumezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.Ioan 1 cu 1 La inceput era Cuvantul si cuvantul era cu dumnezeu si cuvantul era Dumnezeu-vs3-Toate lucrurile au fost facute prin el si nimic din ce a fost facut n-a fost facut fara El.Ioan 3 cu 33 34Cine primeste marturia lui adevereste prin aceasta ca Dumnezeu spune adevarul; Caci acela pe care l-a ttrimis Dumnezeu vorbeste cuvinele Lui Dumnezeu; Ioan 5:24Adevarat Adevarat va spun ca cine asculta cunvintele Mele si crede in Celce m-a trimis, are viata vesnica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata; Ioan 7 cu 18-Cine vorbeste de la sine cauta slava lui insus, DAR cine cauta slava Celuice l-a trimis(isus), acela este adevarat si el nu este strambatate; Ioan 8-47Cine este din Dumnezeu asculta cuvintele luiDUmnezeu, voi de aceea n-ascultati pentru ca nu sunteti din Dumnezeu(face referinta la cei ce nu cred in el); Ioan 8:51:Adevarat adevarat va spun ca daca pazeste cineva cuvantul meeu in veac nu va vedea moartea-Ioan 11 cu 25 Eu sunt invierea si viata.Cine crede in Mine chiar daca ar fi murit, va trai-Ioan 12-25 Cine isi iubeste viata, o va pierde.ci cine isi uraste viata in lumea aceasta, o va pastra pentru viata vesnica; isus spune cu privinta la cei credinciosi ioan 16:33 V-am spus aceste lucruri ca sa aveti pace in Mine in lume veti avea necazuri dar indrazniti eu am biruit lumea; Ioan 17 cu 16 17Ei nu sunt din lume, dupacum nici Eu nu sunt din lume; Sfinteste-i prin adevarul Tau, Cuvantul tau este adevatul-Ioan 17 cu 14 Le-am dat CUvantul tau si lumea i-a urat, pentru ca ei nu sunt din lume dupacum Eu nu sunt din lume(citeste ioan capitolul 17)... diferenta dintre un om credincios si necredincios 1 CORinteni 15:48 Cum este cel pamantesc asa sunt si cei pamntesti; cum este cel ceresc asa sunt si cei ceresti; Apocalipsa 3 cu 21 Celui ce va birui in hristos ii voi da sa sada cu mine pe scaunul meu de domnie dupa cum si EU am biruit si am sezut cu tatal meu pe scaunul lui de domnie; Apocalipsa 21:4 EL VA Sterge orice lacrima din ochii lor si moartea nu va mai fi nu va mai fi nici tanguire, nice tipat, nici durere, pentru ca lucruile dintai au trecut; Apocalipsa 13 cu 8 Si toti locuitorii pamantului i se vor inchina toti aceia al caror nume n-a fost scris dela intemeirea lumii in cartea vietii Mielului care a fost jungheat-nu e de ajuns sa crezi trebuie sa iubesti 1 IOAN 4-19 noi il iubim pentru ca el ne-a iubit mai intain. Daca zice cineva eu iubesc pe Dumnezeu si urataste pe fratele sau este un minicnos caci cine nu iubeste pe fratele sau pe care-l vede cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu pe care nu-l vede? EVrei 11 cu 1 Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite o putenica incredintare despre lucrurile care nu se vad! Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu vs3 vs6-Si fara credinta este cu neputinta sa fim placuti lui-Caci cine se apropiie De Dumnezeu trebuie sa creada ca El este, si ca rasplateste pe cei Cel cauta; Evrei 13 cu 8 isus hristos este acelasi ieri si azi si in veci! 1 PETRU 1 cu 14 (dupa ce esti instiintat de cuvantul sau care e adevarul)-Ca niste copii ascultatori nu va lasati tarati in poftele pe care le aveati altadata cand erati in nestiinta-vs 15-CI dupa cum cel ce va chemat este sfant, fiti si voi sfinti in toata purtarea voastra-1Petru 1:25 DAR CUVANTUL DOMNULUI RAMANE IN VEAC.SI ACESTA ESTE CUVANTUL CARE V-A FOST PROPOVADUI PRIN EVANGHELIE:daca tu crezi ca dumnezeu nu exista e problema ta, tu vei raspune eu mi-am facut datoria de crestin ca sa te instiintez ca exista adevarul il ai la indemana-ramane doar sa il cercetezi ca sa te convingi singur. oricum faptul ca dumnezeu exista se vede prin lumea care te inconjoara..prin bunatatea care exista pe pamant..prin rautatea care exista pe pamant. daca dumnzeu nu ar exista nu ar exista nici satan..deci nu ar fi bunatate nu ar fi rautate nu ai vedea oameni care plang dupa hristos care sunt credinciosi cu adevarat care traiesc in totul pentru hristos tot ce se intampla se implineste pas cu pas in conformitate cu ce zice scriptura; tu crezi ca ai aparut asa dintr-o porstie pe pamantu asta? crezi ca omul moare si se naste asa la intamplare? crezi ca exista vrajitorie asa la plesneala(nu cu ajutorul lui Satan?)Have a nice day

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex4geo93):

Mai mult de primul rand nu am citit, raspunsul la intrebare e o intrebare. dzeu de ce nu are inceput? ca e bosu bosilor si nu trebuie intrebat? la fel de aiurea.noi in ziua de azi avem doar ipoteze cum sau format toate tot etc, dar macar nu scriem in piatra "din bing bang a inceput totu, nu trebuie sa punem intrebari cum si de ce" cum faceti voi, ca e mos craciun si nu trebuie sa aiba inceput sfarsit si altele

| alex4geo93 explică (pentru anonim_4396):

Ezechiel 3:17. "Fiul omului, te pun pazitor peste casa lui Israel. Cand vei auzi un cuvant care va iesi din gura Mea, sa-i instiintezi din partea Mea!
18. Cand voi zice celui rau: "Vei muri negresit!", daca nu-l vei instiinta si nu-i vei spune, ca sa-l intorci de la calea lui cea rea si sa-i scapi viata, acel om rau va muri prin nelegiuirea lui, dar ii voi cere sangele din mana ta!
19. Dar daca vei instiinta pe cel rau, si el tot nu se va intoarce de la rautatea lui si de la calea cea rea, va muri prin nelegiuirea lui, dar tu iti vei mantui sufletul!
20. Daca un om neprihanit se va abate de la neprihanirea lui si va face ce este rau, ii voi pune un lat inainte, si va muri. Daca nu l-ai instiintat, va muri prin pacatul lui si nu i se va mai pomeni neprihanirea in care a trait, dar ii voi cere sangele din mana ta! ....eu mi-am facut datoria de crestin... daca vrei sa fi crestin bine da nu este viata ta dar exista o dreptate a lui dumnezeu.tu crezi ca eu vreau sa fac rau oamenilor prin faptul ca le zic ca exista un dumnezeu si trebuie sa il urmeze? nicidecum, pur si simplu vreau ca si tu si ea sa fim salvati si sa ne intalnim odata in cer si sa ne bucuram impreuna.si cu toti cei dragi ai nostri! si eu am fost lumesc in sensul ca ma impotriveam, faceam tot felul de pacate.dar acum sunt constient ca o viata plina de pacate o sa aiba un rezultat negattiv..noi in viata pe care o ducem pe pamant trebuie sa ne pregatim pentru vesnicia care va urma, e un fel de test nu trebuie sa ne incredem in viata asta care o ducem aici pe pamant pentru ca e trecatoare unul traieste 30 de ani altul 50 altul 70 altul poate chiar 20, deci in viata asta noi trebuie sa ne pregatim sufletul pentru vesnicie.deci sa avem o viata placuta sa uram pacatul sa incercam sa ne ferim de el si sa ne cerem iertare in fiecare zi lui dumnezeu!

| dragos38 a răspuns:

Cat de aproape este sfrsitul lumii?
pai depinde pentru cei care au implinit varsta de 80 de ani sfarsitul lor este foarte aproape, sa le fie tarana usoara laughing) pentru cei tineri ca tine, ca mine, si ca altii sfarsitul lumi va veni ceva mai tarziu/sau cine stie hm,cei care au scris in biblie apocalipsa/nu prea erau zdraveni la minte, de fapt i si inteleg sa stai sub jugul imperiului babilonin, nu le era tot una, ce sa faca si ei si au inceput sa-i blesteme, dar se pare ca au cazut din lac in put/dupa ce babilonieni le-au dat drumul au venit egipteniilaughing)))))) arzaiar focul sa-i arza laughing)))) dar uite ca nu-i mai arde/

| alex4geo93 explică (pentru dragos38):

Bine punctat dragos. sfarsitul poate veni oricand.doar ca daca nu te-ai pregatit viata asta pentru vesnicia care va urma...o sa fii judecat ..am o intrebare pentru tine..esti pregatit daca maine mori sa dai ochii cu Dumnezeu? da-mi voie sa iti spun ca trupul nostru o sa fie mancat de viermi si putred si o sa ramana doar oasele de el.dar sufletul ramane o eternitate pentru ca asa a fost creat omul..fie vei trai alaturi de dumnezeu fie de satan! doar ca a trai cu satan inseamna foc pucioasa lava viermi fara apa fara respiratie un chin vesnic fara incetare si o tristete fara margini cand stii ca ai avut ocazia sa fi un crestin adevarat si ai refuzat chemarea. Apocalipsa 3:20 Iata eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el si el cu mine". datoria oricarui crestin adevarat este de a instiinta pe cei care sunt in nestiinta care nu s-au interesat cu ochii lor sa vada cum il vede dumnezeu pe om..infirerent de moral esti si bun si cu fapte bune tot in iad ajungi deoarece pe dumnezeu il intereseaza relatia ta cu EL mai putin relatia ta cu oamenii(dar asta vine in urma relatiei tale cu dumnnezeu), toata lumea avem o biblie acasa luati si cititi.mai ales noul testament pentru incepatori. Urmareste pe youtube 23 minute in iad! explicatii din biblie despre iad si despre rai ia bibila si citeste-o si dupa cu siguranta daca aplici ce scrie in ea te vei considera la fel ca si mine ca si altii crestini adevarati, nu detinatori de o religie care nu are nici o logica si nu te duce nicaieri.

| dragos38 a răspuns (pentru alex4geo93):

laughing da-mi voie pentru ca sa-ti spun, cand m-am referit la noi tinerii '' ca sfarsitul va veni mai tarziu, sau cine stie.hm/am sa-ti explic prin aceea fraza cand am spus ''cine stie'' asta nu inseamna ca va veni sfarsitul lumi pentru toti, ci individual, pentru mine sfarsitul lumii putea veni la 10 ani, cand era sa ma inec, dar am scapat singur ca alorlalti din jurul meu le era frica sa vina sa ma ajute, un alt tip tot asa s-a bagt int-o apa mai adanca(il cunosteam,) /din pacate pentru el, a fost sfarsitul lumii/asadar draga alex4geo93 nu cred in apocalipsa, am specificat poate nu ai citit ca cei care au scris apocalipsa in biblie nu au fost zdraveni la minte/i inteleg pentru ca au stat sub jugul imperiului babilonian si au inceput sa-i blesteme pe bailonieni /de asemenea nu cred nici in alte personaje mitologice malefice hades-legendele olimpului, dracu din biblie sau seth zeul malefic din religia(mitologia)egipteana/a, ca altii au fost atat de intoxicati si indoctrinati cu legende biblice lund drept adevar toate basmele fara sa-si foloseasca creierul cu care ne-a dotat natura asta este.stiu ca voi fi mancat de viermi ca si tine de altfel laughing)))))))

| dragos38 a răspuns (pentru alex4geo93):

Refuz sa cred ca acelasi d-zeu care ne-a dotat cu simt, ratiune si intelect, a intentionat sa le uitam rostul.(Galileo Galilei)
Putem trai fara religie si meditatie, dar nu putem supravietui fara afectiune omeneasca.(Dalai Lama -despre religie)

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Se pare ca esti dependent de religie, deci creierul tau este atat de intoxicat cu prosti religioase, incat esti ca un toxicoman care nu mai poate trai fara droguri/ iar in ceea ce a spus Galilei, e uite ca mai exista si persoane care a uitat rostul calitatiilor psihice si motrice cu care a fost dotat de catre o forta divina /pe care nu o cunoaste nimeni/

| dragos38 a răspuns (pentru alex4geo93):

Se pare ca esti dependent de religie, deci creierul tau a fost atat de intoxicat cu docme religioase incat esti ca un toxicoman care nu mai poate trai fara droguri, iar in ceea ce a spus Galilei, iata ca mai exista si persoane care au uitat rostul calitatilor psihice si motrice cu care a fost dotat de catre o forta divina, pe care nu o cunostem.

| Vlach a răspuns:

Dupa mine maxim 7-8 ani

| Rubyrubyy a răspuns:

Pai noi nu stim nici ora, clipa, ziua cand el va veni.El va veni ca un hot Chiar in ceasul in care noi nu ne asteptam..Deci noi nu putem stii cand Domnul va veni..La alti vine Mai repede Domnul la alti mai tarziu depinde.

| eternitate15 a răspuns:

"Spune-ne cand se vor intampla toate aceste lucruri? Si care va fi semnul venirii Tale si al sfarsitului veacului acestuia? Drept raspuns Isus le.a zis:Bagati de seama sa nu va insele cineva.Fiindca vor veni multi in numele Meu si vor zice :Eu sunt Hrisotosul! Si vor insela pe multi.Veti auzi de razboaie si vesti de razboaie:vedeti sa nu va inspaimantati caci toate aceste lucruritrebuie sa se intample.Dar sfarsitul tot nu va fi atunci.Un neam se va scula impotriva altui neam si o imparatie impotriva altei imparatii; si pe alocurea vor fi cutremure de pamant, foamete si ciumi.Dar toate aceste lucruri nu vor fi decat inceputul durerilor.Atunci va vor da sa fiti chinuiti si va vor omori, si veti fi urati de toate neamurile pentru Numele Meu." MATEI 24:3-9