| anonim_4396 a întrebat:

Cat de ciudat vi se pare ca un ateu sa ii placa sa asculte prohodul? Sa asculte, nu altceva.

26 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu exista atei; cel putin inaintea lui Dumnezeu, chiar daca exista oameni care se considera astfel.
Dumnezeu priveste cu mila fata de toate creaturile Sale pentru ca El stie ca avem nevoie de El.
Cand cel pe care-l iubesti iti spune ca vrea sa moara, tu cauti sa-l convingi ca are pentru ce sa traiasca, ca tu il iubesti; deci cu cat mai mult Dumnezeu vrea sa ne convinga de dragostea Lui (chiar daca noi nu credem).

| Mădă0611 a răspuns:

Numai beţ!

| MskDesign a răspuns (pentru Mădă0611):

Amin! laughing))

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Te rog frumos nu ma insulta laughing, eu nu beau deloc.

| AvalohAlyn a răspuns:

Esti un ateu cu mot de crestin.laughing)))))))

| Felys a răspuns:

Astea sunt tampenii,un ateu asa cum sunt eu nu suport nici macar ideea de religie, ma enerveaza lălăielile popilor maxim, detest tot ce tine de ignoranta, chestia aia cu crede si nu cerceta este peste puterea mea de intelegere, in veci nu voi fi de acord cu asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru Felys):

Sunt tampenii pentru ca asa crezi tu, dar cum am zis mai sus, pentru mine cand eram mic biserica era locul linistit nu casa, poate cum era la tine. si ascultam multi pe cei de acolo cum cantau si de aia cred ca imi place si in ziua de azi. iar zic, cum am zis mai sus asta nu inseamna ca " cred o iota din ce zic. e cu totul altceva. tu esti ateu extremist cred (cred ca exista asa cuvant) daca trece unu pe langa tine si iti zice ca la americani "god bless you" cand stranuti, tu incepi sa injuri, eu zic mersi si plec mai departe. eu nu dau 2 bani ca a zis ceva legat de dzeu, pe de alta parte tu faci spune. cred. invata sa te relaxezi, numai lua toata asa serios.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa zicem ca sunt ateu extremist,cu mentiunea ca eu nu injur,nu sunt vulgara dar ma deranjaza rau ca inca mai este religia la putere in acest secol cu atatea descoperiri valoroase,cu tot progresul omenirii inca sunt voci care sustin sus si tare existenta divinitatii,chiar ma deranjaza,nu isi mai are rostul religia,poate a fost nevoie in timpuri indepartate ca sa civilizeze salbaticii dar acum nu mai ajuta,ba din contra incurca,sug din rezervele statului nejustificat, eu de pilda nu imi doresc sa fiu dusa la biserica cand voi murii, nu am nevoie de slujbe sau pomeni, nu vreau sa tina nimeni doliu dupa mine prin haine negre, urasc toate astea

| AlexanderAdrian a răspuns:

Poate e masochist. e fix ca si cum as asculta eu manele.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sau pentru ca a votat cu Ponta. Buhahaha rolling on the floor

| Jardelin a răspuns:

Mie mi se pare un pic ciudat, recunosc! Pentru ca nu se prea potriveste cu stilul ateilor. :) Dar, lasind la o parte aceste neconcordante dintre melodie si om, putem spune ca gusturile nu se discuta si ca oricine poate asculta orice!

Si mie imi place Prohodul Domnului, il mai ascult uneori cind merg cu masina la drumuri lungi, chiar daca nu sintem inaintea Pastelui. Pentru cei care nu cunosc aceasta cintare o redau mai jos:

https://www.youtube.com/watch?v=V6s5Jo3Je5Q

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Lasand la oparte "diferentele" noastre si asa zisele "certuri" sa stii ca eram mult pe la biserica "cand eram mic. cred ca de aia imi place mult sa il ascult din timp in timp. ca nu sunt de acord cu nimic ce zice religia sau bilbia e alta chestie, dar biserica era "locul linistit" unde fugeam cand acasa nu era prea liniste. cred ca din Romania cam asta imi lipseste, prohodul :)).

cum e melodia asta, nu inteleg o iota, dar imi place mult. am ascultat-o la serialul Hannibal prima oara :)).
https://www.youtube.com/watch?v=eMBrSf3dl9A

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupunind ca esti sincer si nu faci trolling, ma incumet sa postez si eu o doua piese care imi plac, tot cu specific bizantin.

https://www.youtube.com/watch?v=0WqEUlqmAXE

https://www.youtube.com/watch?v=RwFYUJb03d0

Prima piesa este interpretata de o cintareata greaca pe nume Sofia MONOU (cu o introducere facuta de actrita Katerina LEHOU).

A doua piesa este interpretata de Nikodimos PANE (viitorul calugar Nikodimos KABARNOS), cel mai bun protopsalt din lume in acest moment. Intelesul termenului protopsalt este, prim interpret de muzica psaltica. Inregistrarea este facuta in biserica Sfinta Sofia din Istambul care are o acustica extraordinara. Se si vede in videoclip! Interpretarea este de asemenea exceptionala! Gindeste-te ca tot ce se aude este numai voce.

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Numai troll nu am fost pe site-ul asta. ca zic ce imi trece prin cap fara sa ma intereseze asta e altceva.

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Mda. intr-adevar cei 2 poti zice ca au voce, nu majoritatea prapaditilor in ziua de azi care isi zic cantareti dar au vocile modificate pe calculator si milioane de dolari in buzunare. inca o dovada cat de penibila e planeta asta.

| RaduTN a răspuns:

Gusturile nu se discuta smug

| anonim_4396 explică (pentru RaduTN):

De acord.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Serios!? Atunci nu e ateu ci vrea doar sa fie ''la moda''. Multi spun ca sunt atei doar pentru ca e cool

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt la moda, am trecut de varsta de 15 ani stai linistit. prohodul ascultam cand eram mic si acum imi place, dar nu inseamna ca sunt de acord cu religia sau alte prostii de genul

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream la tine, stiu ca tu esti ateu convins.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este deloc ciudat. Sunt multi atei care pot asculta muzica religioasa, mai ales daca este chiar frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hm, nu prea ciudat, am auzit de un satanist, caruia ii placea psaltica, dar nu spunea ca nu vrea sa auda de yehova, ii place doar stilul muzicallaughing

| Moryami a răspuns:

Să înţeleg că îţi place Prohodul..hmm. interesant.
Nu mi se pare deloc ciudat. Asta înseamnă că ai făcut un pas către ortodoxie. Felicitări!

| anonim_4396 explică (pentru Moryami):

Nu am facut nici un pas stai linistit. daca ziceam ca " cred vreo boaba din basmele care le zice, poate, dar asa nu.