| Dany3 a întrebat:

Poate pare mai ciudat da ce e ala ateu e tot ceva ca satanisti?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Ateu = orb
Ateu = persoană care nu posedă absolut nimic pe pământ sau în ceruri
Ateu = cel ce nu știe să trăiască
Ateu = cel ce nucrede în Dumnezeu
Și da, e exact ca sataniștii.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Bravo, ai descris crestinul, exceptand ultima fraza. Hai sa facem cateva modificari.

Crestin = orb
Crestin = persoana care nu poseda absolut nimic pe pamant (creier, ratiune, logica)
Crestin = cel care nu stie sa traiasca
Crestin = cel care crede in basme

Lista poate continua.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Probabil esti unul din cei care sunt mai inteligenti decat Pascal happy.

17 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. E doar o persoana inteligenta, deschisa la minte si care, spre deosebire de tine, stie si sa scrie.

| DyNo a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nici eu nu as fi putut sa o spun mai bine. Un ateu, liber cugetator cum imi place mie sa spun, este aceea persoana rationala care nu crede orbeste in niste lucruri... cu totul ilogice. Si nu... un ateu nu este acelasi lucru cu un satanist.

| RAY a răspuns (pentru ardnaxur1961):

E doar un copil nu il baga in seama, vezi de ce suntem vazuti asa in lume ne mai si miram cu asa oamenii

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Exact cum zice PopaTanda.
Numai ca ei nu il slavesc pe cel rau DIRECT.Ci il sclavesc INDIRECT si INCONSTIENT, de ce?
Pentru ca ii fac o favoare celui rau, aceasta favoare fiind departarea de Dumnezeu.
Si, ateu=cel ce cauta dovezi ale neexistentei Domnului.
Pacebig grin

| Nolkyz a răspuns:

Hai să o luăm altfel... Satanistul e mai aproape de Dumnezeu decât un ateist. Ateistul neagă prezenţa oricărui zeu. Pe când satanistul e conştient de prezenţa lui Dumnezeu însă îl slujeşte pe Satan. Fie vorba între noi... Satanistul îşi are oricum locul rezervat în Iad. El a ales-o. A făcut-o pe propria conştiinţă.

| Thunder a răspuns:

Da, da. Ateii sunt niste indivizi de cea mai joasa speta. Nici cu gandacii de bucatarie nu ii poti compara. Traiesc in scorburi si vaneaza religiosi seara la lumina lunii. Totusi sa nu ii confundam cu satanistii. Satanistii sunt infratiti cu gandacii de bucatarie. Iar cum ateii vor sa vaneze toti oamenii sanatosi la cap care au o bucatarie, adesea ies lupte intre alianta gandacosatanisti si atei, deoarece bucataria devine incet, incet pe cale de disparitie. Despre ce vorbeam?

| Zenicide a răspuns (pentru Thunder):

Nu am mai ras asa de mult laughing

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Ateii nu cred nici în niciun zeu, fie el numit şi Satan. Religioşii, de fapt creştinii, susţin existenţa acestuia. Deci care sunt sataniştii? Cei care cred în el sau cei care nu cred?
Dacă cei ce cred în Buddha se numesc budişti, cei care cred în Christos se numesc creştini, atunci cei care cred în Dumnezeu şi în Satan cum să-i numim? Dumnezo-Satanişti?

| RAY a răspuns:

Ateismul = negarea zeiilor in lipsa de dovezii,ateismul nu este o doctrina,dogma,credinta,religie,nu impune ideii

satanismul mondern = impune ideii,este o doctrina, dogma, religie, credinta au poruncii au ca scop slavirea diavolului crestinesc, uni spun ca ei nu cred in yeohava eu spun ca ei cred

satanismul traditional = slavirea, sacrificii etc

dupa cum se poate observ ateismul este diferit fata de satanism asa ca nu poti spune ca un ateu e satanist

| 1Mihai1 a răspuns:

Un ateu nu crede în nimic (legat de religie etc). Chiar dacă nu este satanist, tot în Iad va merge.

| Nolkyz a răspuns (pentru 1Mihai1):

În ceea ce priveşte ateiştii, nu au cum să ajungă într-un loc despre care ei nu cred că există (logica lu' peşte...). După voi, până şi budistul ajunge în iad, că na... Nu crede în dumnezeul vostru.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Nolkyz):

Nimeni nu stie judecata Domnului cu alte popoare!

| i86e2 a răspuns:

Ateii nu cred că dracu există, sataniștii cred că dracu există și merită slăvit, sau o fac doar din spirit rebel, nu am idee.

| Apocaliptic a răspuns:

Un ateu este
- o persoana care neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarei divinitati.
-o persoana care nu are o religie, care neaga orice divinitate.

http://dexonline.ro/definitie/ateu

Funda?

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Este interesant ca,, satanistii'' depinde ce intelegi prin asta, cred in existenta lui Dumnezeu, demonii(dracii cum sunt cunoscuti )cred in existenta lui Dumnezeu dupa cum se afirma in BibliesadIacov 2:19, 20) Tu crezi că există un singur Dumnezeu şi bine faci. Dar şi demonii cred şi se cutremură. 20 Vrei să ştii tu, om neştiutor, că credinţa fără fapte este neroditoare?
Insa ateii neaga existenta, nu ca nu ar crede, asadar ei nu se pot numi satanisti, ci impotrivitori. Poate ca unii se pot numi dar satanistii CRED ca exista Dumnezeu.(intrebari?).