| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cat de credinciosi sunteti?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Talhari salvati nemeritat.

| RAY a răspuns:

Întra pe tik tok sa vezi romani cum sunt ei de crestini,asa rea natie numai exista,critica orice,judeca orice,jignesc pe oricine,barfesc, se cred Dumnezeu si aici la fel vb cu un crestin el te jigneste, te insulta, romanul nu e credincios e ipocrit de fel si viclean, barfitor

| Mayhem666 a răspuns:

Sunt pe un numar negativ. Nu conteaza cat, oricum e sub 0.

| Mayhem666 a răspuns:

Sunt surprins in mod placut de raspunsurile de aici. Daca era sa fie intrebarea asta acum cativa ani, nu vedeai astfel de raspunsuri pe aici. Vedeai chiar opusul (stiu din experienta), dar se pare ca acum oamenii isi deschid ochii.

| PreaDistinsul a răspuns (pentru Mayhem666):

Deschid ochii pe naiba, au inceput sa asculte mai multe manele.

| halogen001 a răspuns:

0%.

| Ineys a răspuns:

Aceiasi intrebare i-am pus-o unui utilizator de aici dar sub o forma mai dura. Am intrebat, daca s-ar afla in epoca in care esti ucis pentru credinta ta in Dumnezeu ai continua sa crezi in el?
Surprinzator mi-a spus ca da. Personal ma indoiesc ca exista oameni care in ziua de azi si-ar da viata pentru credinta ( oameni intregi la cap desigur ).

Cred ca tot pe cineva de aici am intrebat ceva de genul "Daca iti este ucisa familia in fata ta, tu neputand sa faci nimic, ai continua sa crezi ca exista un Dumnezeu care te iubeste?" Desigur ca am primit inca un raspuns pozitiv.

Am ajuns la concluzia ca ori vorbesc cu niste copii, ori cu niste idioti, ori cu niste mincinosi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de genul: "Cred, Doamne, ajută necredinței mele!"

| rapandula a răspuns:

0%.
Regulile stupide ale unor religii, cum sunt interzicerea transfuziilor, abandonarea de catre familie si prieteni la excomunicare, sarbatorirea unei singure zile pe an si aia cea de paste doar 45 de minute intr-o seara vorbind despre Iisus, sexul doar dupa casatorie, si multe altele ma indeparteaza. Asta unul la mana. Doi la mana, mentalitatea lor. OMG!
• Judeca foarte mult. Unul dintre pacatele pe care Isus i-a avertizat pe urmasii lui sa nu-l faca este acela de a nu fi critici. Religiosii sa nu judece? Glumesti. laughing
• Prezic viitorul cu nerusinare. O alta chestie care ma dispera sunt exclamarile lor intr-una cu "armaghedonul se apropie", "vine sfarsitul lumii", "nu mai e mult pana la marea zi", "trebuie sa se nasca un AntiHrist", "in ziua x, anul x vine sfarsitul", etc. M-au innebunit. Si daca cineva le spune ceva despre progresele stintifice si ca aceste lucruri nu se vor intampla, oh my goooooood, ia-o la fuga. Cand acest preziceri sunt spuse, bineinteles ca vina se arunca pe o anumita persoana responsabila pentru mania lui Dumnezeu, crestinii practicand astfel o forma pacatoasa a prezicerii, a inducerii fricii si a minciunii.
• Sunt inchisi la minte iar lucrurl asta m-a facut sa ma indeoartez definitiv irevocabil. Cata prostie se afla in creierele lor, n-am vazut la betivanii de la carciuma. Problemele enumerate mai sus sunt deseori cauzate de caracteristica mintii inchise. Acest lucru presupune negarea, neacceptarea sau chiar necomunicarea cu infinitul numar de diverși factori care exista dincolo de propriile experiente limitate. Atunci cand factorii culturali, etnici, rasiali, socio-economici, emoționali, intelectuali, cei specifici experientiei, varstei si sexului sunt ignorati, respinsi sau pur si simplu nedescoperiti, cre(s)tinii se sustrag in mod stupid de la o vasta sursa de intelepciune si cunoastere. Astfel, unii credinciosi continua sa respinga stiinta, educatia sau orice alta forma de informatie "din afară" - care nu a fost generata in interiorul crestinatatii.

| Eisenheim a răspuns (pentru rapandula):

Din nefericire ai dreptate happy

| Eisenheim a răspuns:

Foarte. Am credința că prețurile vor crește,toate firmele vor falimenta și vor apărea altele,toți vor imbatranii,mașinile se vor strica, covidu va dispărea și va apărea alta boala mai la moda, ghețarii se vor topi, toate vor merge prost ca de obicei laughing deci sânt credincios, nu?

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Eu am 19 ani si pot spune că de mică am fost Învățată cu faptul că "Dumnezeu" a creat omul și că există viață după moarte

Dar pe la 12 ani eram foarte inteligentă ßi dezvoltată(fizic) și înaltă am citit Biblia și tot ce s-a scris acolo mi-sa părut eronat și deviat de la realitate. Cu timpul am avut necazuri și probleme prin toamnă am început să nu ma-i cred în nimic

Credeam în faptul că tot ce se povestea in biblie era eronat și minciuni se povesteau acolo așa că mi-am pus o întrebare "dacă Dumnezeu ar exista de ce nu ne ferește de rău de ce nu ne arată fata lui? Și nu prea ma-i credeam în zerul vostru

Pe la 13 ani credeam că omul s-a creat dintr-o bacterie care ani la rând a format omul și tot așa cu fiecare ființă deci da nu cred în Dumnezeu

Există doar în basmele voastre

| AteuI a răspuns:

Cat sa ma consider ateu.