| andri22 a întrebat:

Cat de credinciosi sunteti? Cum ati ajuns la concluzia ca este bine sa fiti credinciosi?

Răspuns Câştigător
| Ivanovicius a răspuns:

Eu de mic am fost invatat cu Dumnezeu si cu credinta ortodoxa si mi se pare un lucru bun. In opinia mea, religia este un semn de buna crestere (nu doresc sa insult pe nimeni).

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sa crezi ca a ucide adeptii altor religii este un lucru ce-ti va oferi paradisul, asta excelenta este credinta ce a ucis milioane de vieti.
De ce sa crezi, cand poti sa stii?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Am trecut prin foarte multe in 24 de ani si pot sustine cu tarie ca Dumnezeu m-a ajutat de cate ori aveam mai mare nevoie. Poate e o parere personala, cine stie. Cititi si voi Biblia si veti vedea exact cum sta treaba. Doar ca Dumnezeu nu a dat niciodata mura-n gura asa ca iti trebuie putin creier sa reusesti sa intelegi exact pildele. Daca le vei intelege, vei vedea ca se aplica 100% in viata reala.
Am experientele mele in privinta credintei si dupa ce mi s-au intamplat toate astea,n-as mai putea sa zic niciodata ca nu exista D-zeu sau cum s-o numi El.
Referitor la religie,pentru mine nu conteaza numele ei,asta este exact egal cu 0, poate sa fie catolica,ortodoxa, baptista sau com s-o numi...
Adevarata credinta este in inima ta si se oglindeste prin ceea ce faci.Degeaba crezi ca exista D-zeu, nu te ajuta cu nimic daca nu faci ceva concret in privinta asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pentru cei care nu cred ii sfatuiesc din nou sa faca ceva foarte simplu: sa citeasca Biblia. Este aproape la indemana oricui sa faca asta, trebuie doar ceva prezenta la scoala la orele de limba romana.
Eu am citit-o de nenumarate ori, inca de cand aveam in jur de 10 ani si desi mi-am dat seama ca ceva ascuns se afla scris in cartea asta, am refuzat sa recunosc si multi ani am fost si eu atee si am ras de cei ce credeau si i-am batjocorit.
Chiar daca multe pasaje par niste basme, nu e asa, sunt doar niste pilde care pot fi intelese in nenumarate moduri, iar asta tocmai fiindca D-zeu lasa omului libertatea de a alege si decide.
As putea sa dau oricui un raspuns concret doar bazandu-ma pe ce scrie in aceasta carte. Tot ce scrie in Biblie s-a implinit exact pana acum.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

P.S: pentru "iluminatii" astia care tot abereaza, credinta nu vine din nimic palpabil, vine din auzire si atat!
P.S2: preoti sunt maxim 5%, restul sunt popi.

Din pacate aveti dreptate,religia este si o forma de manipulare a populatiei,dar nu a devenit acum,a fost asa dintotdeauna,dar asta este tot din vina unor oameni...
Omul este de vina pentru tot ceea ce se intampla pe pamantul asta de cand a fost creat, si tot din vina omului pamantul asta o sa dispara.
Cei ce au dubii(si sunt multi,e si normal sa fie asa) trebuie sa inteleaga ceva foarte important,credinta este INDIVIDUALA!
Daca stii sau vezi pe un asa-zis credincios ca face ceva rau,e de-ajuns sa nu faci ca el, dar nu trebuie sa-l hulesti pe D-zeu din cauza asta.Ca si in societate,pentru tot ceea ce facem suntem raspunzatori noi insine, acum sau... dupa.

| codrut a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Crezi intr-un Dumnezeu gelos, ucigas, misogin, care se impune folosind frica(Iadul), un Dumnezeu sadic, care are in plan sa chinuie majoritatea populatiei in Iad, intr-un Dumnezeu atot-stiutor, care stia oamenii care nu vor trece ''testul'' acesta, intr-un Dumnezeu care condamna umanitatea la foamete, incalzire globala, violuri, crime, etc, pentru ce? Ca doi oameni au mancat un fruct? Si Dumnezeu stia normal, ca acei doi oameni o sa mance acel fruct, i-a ispitit sa mance din el, spunandu-le ''Din acela sa nu mancati", de ce l-a mai pus acolo? Ca sa vada daca oamenii o sa-l asculte? El care stia ce o sa faca cei doi? Crezi intr-un Dumnezeu care plaseaza oameni nevinovati (cei de dupa Adam si Eva), pe acest pamant creati cu o fire imperfecta, intr-o lume cu ispite, pe care tot Dumnezeu le-a creat? Si apoi te trage la raspundere ca te-ai purtat ca atare? La ce s-ar fi asteptat?, crezi intr-un Dumnezeu care a ras de pe fata pamantului o intreaga umanitate ca devenisera rai? De parca el nu stia ca o sa se intamplelaughing, un Dumnezeu care nu a tinut cont de cei care nu stiau ca El exista, de copii, animale, i-a exterminat pe toti, sa-si repare greseala?, crezi ca apoi un om Noe a putut strange toate speciile de animale sa le puna in arca? De la furnica, la dinozaur, si pana la belena? vaiiiiii!, si pot sa continui la nesfarsit!, apoi te uiti cel mai probabil pe youtube, unde vezi diferite clipuri, unde iti ''demonstreaza'' ca profetiile se implinesc, vai vai.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru codrut):

Dumnezeu nu condamna umanitatea la nimic, noi insine ne-am condamnat prin actiunile noastre (distrugand ecosistemul si batandu-ne joc de resursele planetei)
Cum am zis, nici eu nu credeam inainte,si acum recunosc ca am fost o mare idioata,dar asa trebuia sa se intample si nu-mi port pica acum laughing
Eram cea mai mare mistocara, ma credeam buricul pamantului si faceam misto de oamenii care chiar erau credinciosi si pe langa asta un model pentru societate.
Dar cand D-zeu vrea sa-ti arate ca te-ai dat destul in spectacol, cand vrea sa-ti demonstreze ca el chiar exista, are metodele lui sa faca asta si sa-ti arate ca ii pasa de tine si ca te poate modela cum vrea el oricat de catar ai fi.
A, si D-zeu nu-ti arata ca ii pasa de tine imbogatindu-te sau castigand la loto sau facandu-ti cadouri de lux, din contra, iti poate face ceva care sa te smereasca si sa realizezi ca fara El esti un nimeni.
Din pacate noi nu ne ridicam de la nivelul de oameni (oare sunt la acest nivel?), si il cream noi pe El dupa chipul si asemanarea noastra, il facem bun sau rau in functie de ce ne convine noua (sau in functie de religia in care suntem botezati) nu stim sa-i vedem sufletul.
Dumnezeu ne iubeste pe toti dar ATENTIE! ne-a dat liberul arbitru si ne lasa sa ne alegem SINGURI drumul. Nu poti fi in imparatia cerurilor doar fiindca esti creatia lui. Pentru ca si Diavolul este tot creatia lui.
Eu nu cred ca Dumnezeu este o tzata care toata ziua sta sa vada cine si ce a pacatuit; eu cred ca el nu are nimic de a face cu multe dintre cele bisericiesti (gen "daca nu crezi in dumnezeu nu vei fi iertat pentru ca il hulesti", sau: expresia des repetata: " daca nu exista D-zeu si crezi nu ai nimic de pierdut, dar daca exista si nu crezi ai totul de pierdut").

Ioan 5: 28, 29

''Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui
si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata.''
Ce ma uimeste pe mine este ca oamenii au dat textelor din Biblie o multime de interpretari aiurea, au creat traditii...
Daca acolo scrie atat de simplu ceea ce trebuie sa facem, atunci de ce trebuie sa existe atatea religii si doctrine? Oamenii nu inteleg ca lui D-zeu ii place simplitatea si fac totul complicat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru codrut):

Iar daca te referi la Adam si Eva eu sunt sigura ca Dumnezeu nu ne vrea prosti, ca niste animale care il asculta ca roboteii. Ne-a lasat liberul arbitru...

cred ca pasajul de la 2 Petru este elocvent, "scara Sf Petru"

''5. De aceea, dati-va si voi toate silintele ca sa uniti cu credinta voastra fapta; cu fapta, cunostinta;

6. cu cunostinta, infranarea; cu infranarea, rabdarea; cu rabdarea, evlavia;

7. cu evlavia, dragostea de frati; cu dragostea de frati, iubirea de oameni.

8. Caci, daca aveti din belsug aceste lucruri in voi, ele nu va vor lasa sa fiti nici lenesi, nici neroditori in ce priveste deplina cunostinta a Domnului nostru Isus Hristos.''

Eu incerc (spun ca incerc fiindca nu reusesc mereu sa fac 100% ce scrie acolo si cred ca inca n-a existat om sa faca) sa ma ghidez doar dupa ce scrie in Biblie.

''Astfel, credinţa vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.
Dar eu întreb: „N-au auzit ei?" Ba da; căci „glasul lor a răsunat prin tot pământul, şi cuvintele lor au ajuns până la marginile lumii." romani 10.17''

| codrut a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu condamna la nimiclaughing? Da ce zice biblia, ''Larga este calea pierzaniei, si stramta calea vietii'', poate era invers dar tot aia.
Ne-a dat liber arbitrulaughing)? Sa vedem. Poti sa faci ce vrei, dar daca nu faci ce vrea Dumnezeu, ajungi in iad, daca renunti la ce vrei, si faci ce vrea Dumnezo ajungi in rai, hm... nu esti constrans deloc nu? Eu: Ba Adi, du-te la magazin sa-mi iei o tigara, poti sa nu te duci, dar te bat, dar poti sa te duci, si sa nu te bat.
Dumnezeu este nebun psihic, deaorece este creat de niste oameni cu retard mintal, nici macar Hitler nu merita sa fie aruncat in iad, pentru o vesnicie, pentru ca nu ii moral, dar lui Dumnezero normal ca ii se pare moral.
Un tata restrictioneaza liber arbitru a fiului sau pentru al proteja, nu il lasa sa faca ce vrea el, ca normal ca nu o sa-l asculte.
Pedeapsa este facuta ca sa corectezi o persoana, nu sa o chinui vesnic...
Poti sa crezi in Zeul tau nebun, de fapt crezi intr-o religie totalitara, un fel de Corea de Nord ceresc.

| codrut a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Las-o asa mai bine... ca nu ajungem nicaieri.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru codrut):

Ai citit biblia? S-a intamplat tot ce a fost scris acolo? Da sau Nu? Iti zic eu, s-a intamplat cuvant cu cuvant (si nu e scrisa recent din cate iti dai seama)

Daca ai vedea pe cineva acum ca invie un mort ai crede ca e fiul lui Dzeu? probabil ca da...
Ei bine, multi l-au vazut pe Iisus facand asa ceva si totusi nu au crezut, tocmai fiindca D-zeu le-a impietrit inima.

| Lizzu a răspuns:

Nu stiu cat e de bine sau nu sa fii credincios...
Poti sa crezi in ce vrei tu in lumea asta,fiecare poate crede in respect, in oameni, in extraterestri, in dzeu, in ei insisi etc.
Poti fi credincios oricui, nu se pune problema doar dpdv religios.

Eu una nu mai sunt cum eram inainte, ceva s-a schimbat, si putin probabil sa revina.
Poate e o alta etapa a vietii, viata nu e facuta sa fie la fel pe tot parcursul ei...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca pui intrebari linistite, cu bun simt, imi face placerea sa-ti raspund. Daca poti sa iei in considerare, ceea ce-ti raspund. D-zeu este in masura sa ne stabileasca cat de credinciosi suntem, nu noi, de aceea el ne da indemnuri prin intermediul Bibliei, care ne spune : sa ne analizam fiecare in parte daca suntem in credinta. Daca ai Biblie poti sa citesti daca consideri in EVREI 11:!, 2 sa vezi ce ne invata in REALITATE Biblia ca :

| Maxim96 a răspuns:

Religia este o foarte buna educatie in fiecare familie. Daca parintii sunt credinciosi vor invata si pe copii si i-i vor educa in spiritul duhovnicesc.

| Wehes a răspuns:

Am fost cand eram mic ( bineinteles prostit de parinti si restul ''oamenilor mari'' ). Am crescut, am vazut, am invatat si am realizat ca credeam in...NIMIC.
Pe langa toate greutatile ce le-am intampinat de-alungul vietii, am realizat ca pur si simplu NU EXISTA.
Deci, ATeu.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu e vorba ca,sunt credincios ca asa trebuie,ci simt nevoia sa-l am aproape pe Dumnezeu,caci El e viata, si prin El traiesc.
Eu ca om, am dreptul sa cred in cine vreau, sa ma rog cui vreau, si credinta in Dumnezeu e de ajuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Neberius13 a răspuns:

Deloc. N-am ajuns la concluzia ca-i bine ci dimpotriva ca-i o pierdere de timp

| kira30 a răspuns:

Nu stiu daca ma pot numi credincios, dar vreau sa fiu pentru ca n-am credinta nici cat o boaba de mustar.

| codrut a răspuns:

Nu sunt credincios, ar trebui sa fiu nebun sa cred intr-o carte ca Biblia, cu un pic de bun simt refuzi crestinismul.