| Alphawolf a întrebat:

Cat de prost si indoctrinat trebuie sa fie cineva ca sa creada ca sunt persoane care inventeaza teorii pentru a substitui pe Dumnezeu? Ceva ce nu exista nu poti substitui, iar daca realitatea si logica iti spune ca exista, NU cred ca ar vrea cineva sa-l substituie. Precizez pentru cei ce au haos in cap: aici este vorba de oameni, nu de Lucifer-ul din poveste.
http://www.tpu.ro/......r-citeste/

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Faptul ca stiinta confirma adesea ceea ce este deja inregistrat in Biblie poate fi pentru multi o surpriza, dar nu si pentru crestini.

| Alphawolf explică (pentru EmaS):

Nu-i destul sa sustii ceva( tu de obicei asta faci), trebuie si argumentat. Ce a confirmat stiinta din ceea ce este scris in Biblie?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Cercetatorul si arheologul clasic William M.Ramsay si-a inceput cercetarile asupra cartii Faptele Apostolilor cu mult scepticism, dar descoperirile l-au facut sa isi schimbe parerea. El a scris:,, Am inceput cu o atitudine nefavorabila cartii Faptele Apostolilor. Nu aveam de gand sa investighez cu minutiozitate acest subiect; dar in ultima vreme m-am trezit intrand in contact cu Faptele Apostolilor ca autoritate in ce priveste topografia artefactele si societatea din Asia Mica.Treptat mi-am dat seama ca in multele ei detalii, naratiunea prezinta un adevar uimitor.,,
Acum, iata ce-i incurca pe sceptici.In aceeasi carte in care consemneaza 84 de asemenea detalii confirmate istoric, Luca relateaza si 35 de miracole.Mai multe miracole ale lui Pavel sunt prezentate in a doua jumatate a cartii Faptele Apostolilor.De exemplu Luca spune despre Pavel:l-a orbit temporar pe un vrajitor; l-a vindecat pe un om care era paralizat din nastere; a scos un duh rau dintr-o fetita posedata; a inviat din morti pe un om care cazuse de la o fereastra.Toate acestea sunt miracole incluse in aceeasi naratiune istorica ce a fost confirmata autentica in 84 de locuri.

| Alphawolf explică (pentru EmaS):

Nu inteleg ce este confirmat de comunitatea stiintifica din cele scrise de tine.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Sunt oameni de stiinta care au cautat adevarul si l-au gasit.Si totusi Biblia are dreptate. Arheologii confirma adevarurile biblice. Autor Werner Keller. Biblia are dreptate. Arheologii confirma istoria Vechiului Testament.
Am carti scrise de oameni de stiinta care confirma ca exista marturii istorice in sprijinul credintei crestine.

| Alphawolf explică (pentru EmaS):

Sa inteleg ca arheologii sustin ca Pamantul are varsta de 6000 de ani si ca este plat, si mai sustin ca a fost un potop global in urma cu aproximativ 4500 de ani? Ei chiar fac parte din comunitatea stiintifica, ca parca nu-mi vine sa cred? Cine sunt ei, Werner Keller, William M.Ramsay? Mai sunt si altii care sustin adevarul?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Ei au descoperit in cercetarile facute de ei ca Biblia spune adevarul.Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

| Alphawolf explică (pentru EmaS):

"Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor"
Cele mai vechi scrieri avute ale Noului Testament sunt din sec. II, III, dar si alea sunt doar bucati de fragmente. Cum ar putea sa fie ele scrise de martori oculari sau de contemporani ai lor?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Werner Keller was a German journalist, neither an academic figure nor a religious one. The book he published was popular, but I'm not sure this type of opinion represents a reliable source. Best, --Shirahadasha (talk) 03:38, 30 November 2007 (UTC)

| DyNo a răspuns:

Nu stiu cat de naiv, si/sau indoctrinat trebuie sa fi sa crezi asa ceva, insa astfel de oameni exista, si asta este problema.