| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea:,,Cine L-a creat pe Dumnezeu?,, este asemanatoare cu situatia in care un cititor citeste un roman scris de Alexandre Dumas se intalneste cu personaje ca duci, conti, cavaleri. Si apoi intreaba:,, Dar la ce pagina apare si Alexandre Dumas?"

16 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Ai copiat un citat de pe site-ul ala cretin? lovendal sau ceva de genul asta? Acolo am vazut prima data chestia asta. E ca si cum ai compara merele cu perele si ai constata ca ambele au gust de capsuni, mai putin merele

| 4b a răspuns:

Daca cititorul nostru cauta mai bine, il va gasiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apare chiar pe coperta, si in unele editii chiar pe fiecare contrapagina.Nu inteleg ce ai vrut sa demonstrezi prin intrebare, dand acest exemplu neinspirat.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica oamenii vad Opera lui Dumnezeu si tot se mai intreaba:,, dar Dumnezeu unde este?,, Exact cum ai citi o carte scrisa de Dumas, si sa spui nu cred ca exista Dumas pentru ca nu il vad! Marile religii ale lumii spun ca Dumnezeu exista in afara timpului.Din moment ce traim intr-un Univers cauza si efect, presupunem ca este singura modalitate prin care orice existenta poate functiona.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu,Ema,exemplu nu este edificator.Despre Dumas exista multe relatari ale contemporanilor, care nu po fi puse la indoiala. Dupa aceasta logica, despre orice decedat poti pune intrebarea ta.E caraghios! Dar sa terminam aceasta polemica.

| unbaiatanonim a răspuns:

Foarte bun citatul, stiu si de unde l-ai copiat dar in fine.

In cazul in care nu stiai si Alexandre Dumas are un creator (parintii lui), deci, din citatul asta rezulta ca si dumnezeu are unul sau mai multi creatori. Oricum, daca e sa ne luam dupa roman, dumnezeu ne-a creat noua destinele, la fel ca si autorul care a creat destinele personajelor. Daca destinul nostru e ales, de ce ne mai chinuim noi sa il schimbam?

| unbaiatanonim a răspuns:

Il schimbai, dar orice autor are un creator.

| EmaS a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Dar nu stiu daca tu intelegi ce vreau sa scot in evidenta?!

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Sa scoti in evidenta ceva prin citatul asta pe care l-ai furat? Daca ar fi sa ne luam dupa asta, fiecare autor ar trebui ca la sfarsitul cartii sa apara in roman ca sa prezinte sfarsitul.

| raymusic5432 a răspuns:

De aia exista toti 2700 de zeii ca ala nu stie la ce pagina apare si Alexandre Dumas, cat de primitiv poti gandi

| Mn0 a răspuns:

Pe copertalaughing

| biliboc a răspuns:

Tu fa, da sa stii ca esti tufa rau de tot!
Cum nu l-ai copiat "ci l-ai scris cu mana ta incercand sa-l redai cat mai aproape de original"!
Tu chiar nu realizezi ce scrii?
Sau esti atat de lobotomizata de religie ca nu iti mai functioneaza mintiutza aia micuta din capusorul tau mare si frumos?

| EmaS a răspuns (pentru biliboc):

Tu de unde ai mai aparut?!

| biliboc a răspuns (pentru EmaS):

Asta te framanta?
M-ai bine te-ai cata la vreun doftor ca esti dusa tare rau!

| EmaS a răspuns (pentru biliboc):

Stii tu ca nebunul ii vede pe altii nebuni?!

| biliboaca a răspuns:

Poate ai vrut sa intrebi "Cine l-a creat pe Dumas"?
Oricum fi sigur ca nu Dumnezeu, ca ala e prea mic sa creeze ceva, atat de mic incat nu a putut lasa-o gravida pe fecioara Maria si a fost nevoit sa apeleze la "duhul sfant" al tanarului soldat roman pe nume Tiberius Iulius Abdes Panthera