| movalia a întrebat:

Cat dureaza slujba de Duminica dimineata, cea care incepe la 10?

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Depinde de biserica. La noi, Utrenia incepe pe la 07, 15 iar Liturghia, la care cred ca te referi tu, incepe pe la 08, 50 si tine pana pe la 11, 30. La alte biserici poate incepe si la 10 si tine cam 2 ore.

4 răspunsuri:
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Pai duminica, se citeste Sf Liturghie, pana la 12.30, 13.00, cam asa dureaza!
Mai mult, in nici un caz!

| ToKen a răspuns:

4 luni, 3 saptamani, 2 zile.

| tudorvolcano a răspuns:

La mănăstire: Ceasurile țin cam o oră, acatistul jumătate de oră- o oră, iar după Dumnezeiasca Liturghie.
La parohiile de mir: Utrenia, foarte prescurtată, cam cât Ceasurile la mănăstire, opțional un acatist, și după Dumnezeiasca Liturghie.
O oră sau două ore de obicei Liturghia Sfântului Ioan Gură de aur, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, poate ține puțin mai mult, iar rareori, când e Liturghia lui Iacov, poate ține 4-5 ore, dar Liturghia lui Iacov, dacă o vezi o dată în viață, că în ritul bizantin se face de obicei cu 12 episcopi, după numărul Sfinților Apostoli.

| Monnaa a răspuns:

Depinde la cat vrei sa stai! big grin Slujba incepe la 8 si se termina la 12, dar de la 10 incepe sa citeasca biletele de la Liturghie.big grin