| ImmaDucK a întrebat:

Cat timp va mai trece pana cand oamenii nu vor mai crede deloc in dumnezeu?
Avand in vedere ca au fost nevoie de cateva mii de ani pentru ca oamenii sa nu mai creada in zeii egipteni, greci si ca numarul ateilor este mai mare in fiecare an cat timp credeti ca va mai trece pana cand oamenii nu vor mai crede deloc in dumnezeu? n

11 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Din pacate, eu sunt convinsa ca va mai trece mult timp pentru a scpa de aceasta credinta stupida. Gandeste-te ca sunt oameni care inca mai cred in horoscop sau vrajitorie. Mai mult, tarile arabe sau africane sunt atat de indoctrinate incat vor trece multe sute sau mii de ani pana vor reusi sa scape de religie. In europa este mai usor. Deja sunt tari unde numarul ateilor il depaseste pe cel al credinciosilor. Imbucurator este faptul ca numarul ateilor creste constant in Europa, Asia vestica si Americi. Cred ca in aceste regiuni religia va disparea (nu definitiv, va deveni insignifianta) in cel mult 100 de ani, adica 4-5 generatii.
De ce cred asta. Religia are un mare defect: nu are capacitatea de a se adapta, evolua. Nu pot face asta atata timp cat au la baza o carte veche de doua mii de ani si "minuni" infaptuite numai si numai cand nu existau fotografii si filme video. Copii de azi traiesc intr-o era informatica, atat de multa informatie au in jur incat e greu sa-i mai pacalesti cu povesti din astea biblice.
De aici si eforturile incredibile ale bisericii de mentine religia obligatorie in scoli si gradinite. Sunt constienti ca copii trebuie prinsi la varste extre de fragede pentru a-i otravi cu credintele lor.
Aceasta strategie doar le amana sfarsitul.

| NOname a răspuns (pentru ramona30):

Foarte inteligent răspuns.

| RAY a răspuns:

Chiar aseara citeam o carte despre mitologie am observat ca mereu se inventeaza ceva nou asa ca cred mai va vi mult pana va vi o lume atee, nu observi ca acum mai nou se incearca ca teismul sa devina deism adica acceptatea evolutiei,, crestinismul va disparea va aparea alta si tot asa

| RAY a răspuns:

Urat din partea ta sa spui asta mai ales ca, ca crestin trebuie sa promovezi iubirea, pacea nu ura

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Resemneaza-te, n-o sa prinzi tu vremea aia!

| RaduMD a răspuns:

Istoria nu este nici pe departe o trecere lentă de la "mai multă credinţă" la "mai puţină credinţă", ci are un parcurs plin de suişuri şi coborâşuri. Deal şi vale. Perioadele în care credinţa a înflorit şi perioade în care oamenii L-au uitat pe Dumnezeu. Pe de altă parte, este cert că, atunci când sfârşitul istoriei va fi iminent, relativ puţini vor fi oamenii care vor crede. Profeţiile biblice sunt fără echivoc în această privinţă: sfârşitul va surprinde omenirea într-o perioadă de "vale", în care necredinţa va coborî la cote nemaiîntâlnite. Din fericire, atunci când totul va părea pierdut, totul va fi câştigat prin a doua venire a Domnului nostru.

| Dumnezău a răspuns (pentru RaduMD):

Al vostru.Ca eu n-am nici domn, nici Dumnezeu, nici stapan, nici precepte.Nu mai generalizati, daca situatia n-o cere.

| ImmaDucK explică:

Raspunsul tau nu este relevant intrebarii mele

| AnonymousV a răspuns:

Permanent va fi lume care va crede in Hristos, Dumnezeul cel Adevarat.