| AvalohAlyn a întrebat:

Cate șanse sunt sa existe viață după moarte? Ceva,o alta dimensiune,un alt tărâm,rai,iad, reîncarnare orice.
Exista multe ipoteze,dar oare adevărul e că nu mai simți nimic că și într-un somn?
Sunt multe scrieri,religii,filosofii, cărți care scriu despre viață după moarte.Dar oare care este adevărul? De ce oamenii nu au reușit să afle asta inca din viața? Sa dovedească daca există sau nu.
Faza e că e mult mister.e mai bine sau mai rău așa?
Ce credeți că ne așteaptă?
Există o alta dimensiune?

66 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU exista NIMIC dupa moarte in afara de REANVIERE. In functie de alegerile noastre ne asteapta VIATA sau MOARTEA vesnica.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Pai si Sanul lui Avraam ce mai este, atunci?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Noul Pamant, Noul Eden care va fi DUPA sfarsitul omenirii, dupa Judecata si Pedeapsa de final. Atunci va fi si "sanul lui Avraam".

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

In Biblie, Sanul lui Avraam ne este prezentat ca fiind pana in Judecata de Apoi. De Sheol ce parere ai?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Cartea, Capitolul, Versetul te rog.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Luca 16:22 - Sanul lui Avraam :

,, 22. Cu vremea, săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat.''

Sheol / Locuinta mortilor :

,, 35. Toţi fiii şi toate fiicele lui au venit ca să-l mângâie, dar el nu voia să primească nicio mângâiere, ci zicea: „Plângând mă voi coborî la fiul meu, în Locuinţa morţilor." Şi plângea astfel pe fiul său.'' (Geneza 37)

,, 10. Tot ce găseşte mâna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în Locuinţa morţilor în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune!'' (Eclesiastul 9:10)

,,14. De aceea îşi şi deschide Locuinţa morţilor gura şi îşi lărgeşte peste măsură gâtlejul, ca să se coboare în ea măreţia şi bogăţia Sionului, cu toată mulţimea lui gălăgioasă şi veselă.'' (Isaia 5)

,, 13. Ah, de m-ai ascunde în Locuinţa morţilor, de m-ai acoperi până-Ţi va trece mânia şi de mi-ai rândui o vreme când Îţi vei aduce iarăşi aminte de mine!'' (Iov 14)

,, 13. Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale.'' (Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul 20)

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Luca 16, 14. Fariseii, care erau iubitori de bani, ascultau si ei toate lucrurile acestea, si îsi bãteau joc de El.
15. Isus le-a zis: "Voi cãutati sã vã arãtati neprihãniti înaintea oamenilor, dar Dumnezeu vã cunoaste inimile; pentru cã ce este înãltat între oameni, este o urâciune înaintea lui Dumnezeu.
19. "Era un om bogat, care se îmbrãca în porfirã si in subtire; si în fiecare zi ducea o viatã plinã de veselie si strãlucire.
20. La usa lui zãcea un sãrac, numit Lazãr, plin de bube.
Ce ai citat tu este o povestire IRONICA spusa de Hristos la adresa fariseilor care credeau in existenta Sanului lui Avraam. Asa cum credeau si saducheii in Viata dupa moarte, ce spuneti voi. Citeste cum TREBUIE Biblia.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Povestire ironica, spunea Iisus asa ceva? In ce verset al carui capitol s-a aratat sfarsitul acestei ironi, cand a spus Iisus ca a fost o ironie? Este Fiul lui Dumnezeu, cum sa faca Iisus asa ceva?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

De Sanul lui Avraam ai scris ceva, dar de Sheol nu, deci am dreptate ca exista.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca Domnul Isus ar fi atacat in mod direct credintele FALSE ale fariseilor si saducheilor nu ar fi mai putut pune pe ganduri clasa acestor oameni care povatuiau poporul. Ironia era folositoare in aceste cazuri DAR Isus nu-i ironiza Direct ci EL folosea acest lucru in POVESTI care faceau referire ca credintele lor gresite fara ai insulta in mod direct. Insa Hristos spune CLAR ucenicilor sa nu foloseasca aluatul folosit de saduchei si farisei.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

ESTE o povestire, nu un fapt real, deci nu-i trebuie finalitate caci era pentru acei indivizi, n u pentru noi decat daca ai aceleasi idei pagane.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Sheol "
Imi pare rau dar acest cuvant nu EXISTA in Biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Fiul Omului nu face asa ceva, ca daca nu, vorbim doar de un profet.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

De unde stii tu ca nu este un fapt real, scrie undeva?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Vezi ca nu scapi de mine intr-un mod asa nesimtit, recunoaste ca nu stii sa raspunzi, raspunde-mi atunci cu a doua varianta numita,, Locuinta mortilor'', ca se inlocuieste cu asa ceva. Daca nu imi raspunzi, este clar ca nu esti omul lui Dumnezeu, ci un sectant al lui Satana. Oamenii lui Dumnezeu vor sa ajute, tu ce vei face?

| fllu07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Putem să ne dăm seama ca expresia sânul lui Avraam era una figurată, deoarece un bărbat nu are sâni, si transmite ideea de poziție privilegiată, dar fiind si respectul pe care îl aveau oamenii pentru Avraam. Mai mult putem conchide că este o ilustrare a lui Isus, nu este o descriere a ceea ce se întâmplă după moarte deoarece în flăcările iadului nu te saturi cu o picătură de apă.
Cat despre sheol sau locuința morților stim ca este starea de inactivitate, asemănătoare domnului, în care se află cei morți.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Scrie in Biblie, pune mana si citeste sau vrei ceva mura in gura?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

In Biblie scrie.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce vrei sa stii, ce inseamna Locuinta Mortilor, este simplu ca buna ziua, in limbajul romanesc Locuinta Mortilor se numeste CIMITIR. P.S. Sunt un SECTANT dar si lui Hristos i-au spus ca are DRAC, si cine a facut-o, asa zis sfinti ai omenirii de mii de ani. Tu nu ai legatura cu Dumnezeu nici in clin si nici in maneca, vorba romaneasca dar iti raspund ca poate are Dumnezeu mila de tine.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ba nu scrie, ca daca scria, dadeai cartea, capitolul si versetul si nu vrei sa ma ajuti si asta ar fi trebuit sa faca un crestin adevarat.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Cartea, capitolul si versetul.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Aha, deci Locuința Morților va fi aruncata în Iezerul de Foc, deci cimitirele... ilogic.
Lasa, ca tu nu te-ai comportat ca Iisus, cand omul avea nevoie de ajutorul tau, i-ai dat jet si continuai cu arogantele, pe cand un crestin adevarat nu face asta.
Am legatura cu Dumnezeu, tu probabil ca nu ai vazut chipul lui Dumnezeu in viata ta si daca nu ai facut-o, inseamna ca esti doar crestin cu numele.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce sa scrie, ca locuinta mortilor e CIMITIRUL? Pentru asta nu trebuiesc citate Biblice ci un gram de intelegere.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru CE?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

DA, locuita mortilor va fi aruncata in Focul Vesnic fiindca NU va mai fi moarte, asa spune Dumnezeu. Esti crestin daca imi arati actul de botez, altfel doar vorbe goale. Ca pacatos NU poti vedea Chipul lui Dumnezeu din doua motive, Dumnezeu Tatal si nici Dumnezeu Fiul NU sunt in apropierea planetei noastre. Acum sunt La Tronul lui Dumnezeu care se BANUIESTE ca ar fi pe undeva prin dreptul constelatiei Orion deoarece se fac de cateva ori referire in Biblie la aceasta, Astronomii au gasit un "put" cosmic de paisprezece miliarde de ani lumina in dreptul acelei constelatii si al doilea motiv este ca DACA Dumnezeu ti s-ar arata ai muri instantaneu, Asa ca singurul care se putea DA drept Dumnezeu ESTE Dracu. Biblia din care habar nu ai nimic SPUNE CLAR ca cei ce vor merge la Tronul lui Dumnezeu VOR AVEA corpuri NOI ca sa poata ajunge acolo. Citeste si apoi discutam.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Nu, nu ai inteles comentariul.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Uita-te mai sus, poate te ajuta aceasta preluare :

,, în 3 Iulie | Celcestietot a răspuns (pentru danut):
Povestire ironica, spunea Iisus asa ceva? In ce verset al carui capitol s-a aratat sfarsitul acestei ironi, cand a spus Iisus ca a fost o ironie? Este Fiul lui Dumnezeu, cum sa faca Iisus asa ceva?''

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Da, deci am dreptate.
Au mai fost oameni luati la cer si adusi la loc, stai linistit, ca scrie si in Biblie, dar in Biblia ta de sectant al lui Satana nu scrie, daca tu nu ai fost demn de asta cel mai probabil inseamna ca ti-ai consumat timpul pe orice altceva, dar pe Dumnezeu nu si cu atitudinea ta este aproape clara treaba. Esti intr-o biserica care nu are treaba cu Dumnezeu, asa ca probabil vei fi de partea caprelor la judecata...

| Celcestietot a răspuns (pentru fllu07):

Multumesc pentru raspuns happy!

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca tu nu intelegi care este o ironie, o povestire si lumea LITERARA, discutam inutil, mai ai de facut multa scoala pentru o minima si precara educatie. Poate aici ar fi bun pentru tine si dictionarele omenesti.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"scrie si in Biblie, dar in Biblia ta de sectant al lui Satana"
Eu folosesc Biblia Sinoidala Ortodoxa Binecuvantata de patriarhul vostru, daca asta ESTE o Biblie a lui Satana eu renunt la ea si trec la varianta King James, e bine? Nu stiam ca Biblia Ortodoxa este SATANISTA, iti multumesc pentru informare.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Nu, nu ai inteles comentariul."
Asa sunt sectantii, tari de cap, in general sectantii au multa scoala de aia au probleme cu capul. De preferat tzata Leana cu coliva si linsul crucilor pe la ceva morminte, acolo este "adevarataa" intelegere.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Am inteles, dar nu din cuvintele tale fara bun simt. Asta este atitudinea ta, de crestin fals, de slujitor al lui Satana. Te mai miri de ce nu l-ai vazut pe Dumnezeu in 60 de ani de viata sau cat oi avea tu...

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Nu este patriarhul meu...

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Iar incepi cu ceea ce nu am eu treaba (ultima propozitie).

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce inseamna pentru tine "bun simt", sa fiu de acord cu multiplele aiureli pe care le debitezi? Dumnezeu vrea oameni umili in spirit, nu sa se comporte ca idiotii. Pe Dumnezeu nu ai cum SA-L vezi caci ESTE DUH.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Este patriarhul ORTODOX al Romaniei.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Iar incepi cu ceea ce nu am eu treaba (ultima propozitie)."
Daca iti negi propozitia o fi scris-o un cretin.
P.S. Daca nu scrii logic si iti negi cuvintele iti dau out.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Si tu nu esti roman?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Sfarsitul poate reprezenta un nou inceput sau continuarea a ceva, domnule profesor de logica.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Nimeni nu a spus ca nu va fi un nou inceput DAR fara tine si cei ca tine.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ma refeream la ceea ce ai comentat tu... straight face

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti rasist?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Repeta ce am comentat.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Culmea, eu crestin sa fiu rasist. Acum doresti sa imi rapunzi la intrebare?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Acum 23 ore | danut a răspuns (pentru Celcestietot):
"Iar incepi cu ceea ce nu am eu treaba (ultima propozitie)."
Daca iti negi propozitia o fi scris-o un cretin.
P.S. Daca nu scrii logic si iti negi cuvintele iti dau out.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Vrei sa stii de ce rasa sunt? In gena mea sunt mai multe rase, romana, o alta foarte veche care vorbea si probabil inca vorbesc aramaica, nu evrei si rusi albi daca stii ce sunt aia. Ai mult de blestemat.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Nu, crestinii adevarati se comporta civilizat.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Nu, crestinii adevarati se comporta civilizat"
Ai dreptate se comporta civilizat ca sa-i terfeliti voi. cum va vine la gura. Eu mi-s din Rahova, o alta specie de crestini. La mine in cartier bunele maniere se tratau cu LANTUL, ranga sau caramida.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Care,,voi''? Si ce vrei sa spui cu metodele acelea de tortura? Te-ai baga la asa ceva, nu?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Care,,voi'"
Vrei sa fac o lista, nu merge.
"ce vrei sa spui cu metodele acelea de tortura? "
Asa se traia la mine in cartier acum cativa zeci de ani.
"Te-ai baga la asa ceva"
Trebuie sa traiesti, ce faci cand asta e viata din zona? Aste pti sa-ti crape unul? Politia vine DUPA eveniment iar amendata este victima.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ti-ai dat seama ca ai gresit. Nicio problema, se mai intampla.
,, Trebuie sa traiesti [...]'' -> sau martir, era vreo problema pentru cineva care zice ca, crede in Dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Ti-ai dat seama ca ai gresit. "
Au trecut peste 40-50 de ani de atunci, se mai shimba omul.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Nu, acum ai gresit, suntem cu actiunea in prezent, astazi 7-7-2020.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"acum ai gresit"
Ce am gresit?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Eh, ai gresit de mai multe ori. Cand ai spus,, voi''.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica tu dar si altii ca tine. Si daca nu ai un subiect solid ti-am spus, nu bat apa in piua cu tine, esti out.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Da, poti sa arunci microfonul cand nu trebuie, ca oricum nu iti vezi greselile, te iei de un om nevinovat.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Fugi de responsabilitate, nu asa fac oamenii lui Dumnezeu, vrei sa dai si sa fugi, atat, asa fac oamenii lui Satana.

| Celcestietot a răspuns:

100%

| mastadont a răspuns:

Asta o să vedem după ce murim, nimeni nu poate fi sigur până nu moare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce oamenii nu au reușit să afle asta inca din viața?"
Ai văzut mărturiile celor care au fost în moarte cerebrală?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți asocia iadul cu reîncarnarea, ori respingi pe una și o accepti pe cealalalta, ori le elimini pe amândouă.
Dar ca să îți răspund la întrebare îți voi răspunde prin alta.
De ce orbii visează când ei sunt orbi din naștere?
Cum ajunge la ei lumina și ce fel de lumină este aceasta?

| DarknLight a răspuns:

Există!
Rai, iad, există!

Dacă nu credem, ar trebui să ne uităm doar în jur să vedem că lumea a înebunit. Și hai să fim serioși. Cică ei "genetică".

Atunci de ce auzi și de oameni din medii cât mai bune, că pur și simplu au înebunit?!
Oameni care păreau sănătoși, care aveau familie și de toate, oameni care chiar au reușit în viață și de-odată bom. Au înebunit. Au ucis sau s-au sinucis. Au făcut cele mai depravate chestii.
Acolo sunt demonii, demonii care au ieșit din iad.
Unii preoți și sfinți spun că, azi iadul e gol, pentru că demonii șed pe pământ ca să fure suflete umane. happy
Deci?
Oare să nu credem?
La câtă lume o ia razna?!

| alex598 a răspuns:

Eu, sunt creștin și îți garantez că există viață după moarte. Totuși, îți recomand să încerci fiecare religie (sau cel puțin pe cele mari ale lumii) și să testezi la fiecare partea supranaturală. Fiecare religie pretinde ceva supranatural altfel nu e religie. Deci îți recomand să încerci cu sinceritate și inima deschisă pe toate.
*Recomand să începi cu creștinismulwinking

| Xena20 a răspuns:

Nu s-a dovedit existența vieții de după moarte și majoritatea nu o cred pentru că nu se vrea! Sunt multe dovezi, sunt oameni care au avut o moarte clinică și au văzut lumea de dincolo, sunt oameni care comunica cu cei dragi trecuți dincolo etc dar lumea nu ii baga in seama, majoritatea le zic că luat-o razna etc, de asta multi nici nu povestesc, de frica sa nu ii considere lumea nebuni! Deci dovezi exista dar nu sunt luate în seamă prin simplul fapt că nu se vrea!