| RAY a întrebat:

Catolicii si ortodoxii sunt cu diavolul iar sectanctii cu Iisus?
https://www.tpu.ro/......-raspunde/

https://www.tpu.ro/......urci-beat/

10 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu. Toti crestinii adevarati, indiferent de confesiunea lor, sunt cu Isus.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Papa e insati satana pe pamant?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Satana nu e om. Papa este un simplu om.
Dar daca e papa nu inseamna ca este si sfant (Biserica Catolica asta sustine). De exemplu, papii care au sprijinit inchizitia.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Nu este adevarat, din 268 de papi, numai 88 au fost canonizati, adica au fost recunoscuti sfinti, dar asta la un timp dupa moarte, deci papa nu este considerat sfant. Ai pus conditia asta, nici macar adevarata, ca sa le iei catolicilor cu stanga ce le-ai dat cu dreapta, adica sa recunosti intai ca sunt cu Isus, ca apoi sub pretextul sfinteniei papei, sa negi. Spune daca catolicii sinceri si practicanti sunt mantuiti. Ia sa vedem, gasesti alt subterfugiu, sau recunosti pozitia bisericii tale?

| AC4S4 a răspuns (pentru minrest):

Da, ai dreptate, am inteles prost infailibilitatea papala.
Practicarea unei religii nu inseamna mantuire. Si catolicii pot fi cu Isus, deci pot fi mantuiti. Doar pentru ca am spus ca nu sunt de-acord cu o dogma a bisericii catolice (pe care am inteles-o gresit) nu inseamna ca am spus ca ei nu sunt cu Isus.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Si ai inteles-o corect in 6 minute? As vrea sa fiu asa sprinten de minte! Bun. Catolicii, daca sunt cu Isus, pot fi mantuiti, zici. Atunci sa ii convingem sa fie cu Isus, dar sa ramana catolici, ca doar Domnul asta vrea, ca oamenii sa fie mantuiti. Este?

| AC4S4 a răspuns (pentru minrest):

Nu e greu sa dai un search pe google. Eu stiam de la altii ca infailibilitatea papala inseamna ca papa nu poate sa pacatuiasca, pe cand inseamna de fapt ca orice invatatura data de papa este infailibila.
Fiecare sa stea in confesiunea in care se simte bine, daca asta nu-l departeaza de Dumnezeu.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Am inteles, stiai ce sa cauti, dar e bine ca stiai cum ai facut confuzia. Totusi nu ai inteles prea clar, papa este considerat infailibil doar cand vorbeste ex cathedra, adica cu autoritate apostolica. Toti misionarii neoprotestanti atrag oameni de la catolici si de la ortodocsi, facandu=i sa creada ca nu pot fi mantuiti altfel, dar au si versiunea asta pe care o spui tu, pentru marele public.

| AC4S4 a răspuns (pentru minrest):

Da, unii se contrazic foarte tare. Pe de-oparte spun ca nu conteaza confesiunea, dar se bucura cand un catolic se converteste la neoprotestantism sau il fac ratacit daca se intampla invers.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Sa nu fim prea exigenti, nici sa nu se bucure macar, nu ar fi natural.