| RAY a întrebat:

Doar sectanctii sunt credinciosi iar ortodocsii, catolicii pacatosi?

acum 10 minute | LOVW a răspuns:
Nu te boteza degeaba dacă n-ai pocăință, citește biblia și vezi ce spune despre el.
În adevăr credincioșii adevărați nu se căsătoresc cu persoane necredincioase fiindcă un cuplu după voia lui Dumnezeu caută voia Lui în toate și se supun ca familie autorității Lui și cu ființa lor nu doar că dau de pomană la săraci.
Mai bine îi zici prietenei tale să citească Scriptura în aceste subiecte și să împlinească ce e scris acolo, un creștin adevărat nu se poate căsători cu un necredincios. ( Îmi pare rău dacă te-ai simțit ofensat dar asta-i realitatea la care ne cheamă Hristos. )
https://sf3.ro/pub1/

https://www.tpu.ro/......nevoie-de/

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi și Ortodocșii sunt tot sectanți, la fel ca Martorii lui Iehova, Baptiștii și Penticostalii, dar ceea ce fac Românii din doxa dreaptă, se numește rebelism creștin, pentru că ei au fost învățați să creadă-n aceste doxe, din auzite, și nici unul din ei nu au binevoit măcar să citească Biblia.
Deci, chestia cu căsătoria între un credincios și un necredincios, în cazul a 99% din Români, nu se aplică că 99% din ei habar n-au cum să fie credincioși real.

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Doar sectancti sunt credinciosi iar ortodoxi, catolici pacatosi?"
Ai mari probleme, toata omenirea este pacatoasa, nu exista om fara pacat.

| RAY explică (pentru danut):

Danut nu eu am spus asta si o sectancta din biserica sfanta treime

https://sf3.ro/pub1/

doneaza 5 euro scapi de pacate https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr#/checkout/subscription

| RAY explică (pentru danut):

Eu spun ca nu poate exista om fara de pacate, dar asta nu insamna sa facem anarhie

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Scopul donatiei nu e ca sa scapi de pacate, ci daca vrei sa ajuti biserica. Sunt mai multe institutii la care poti dona bani de pe site-ul lor.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Stii cum e toti vor, putini ofera

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ofera si bisericile bani, dar nu oricui.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu e vorba de oferit, e vorba de a face ceva benefic cu ei

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Probabil se folosesc in cladirea bisericii, intretinere si in alte lucruri ce tin de comunitatea bisericii. Nu cred ca prin donatie il ajuti pe pastor sa isi faca o casa mare. In Romania nu prea se intampla de astea, in Statele Unite da.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"In Romania nu prea se intampla de astea."

Diferenta e ca in Romania nu si-o face atat de mare ca in State doar pentru ca primeste mai putin. In rest sistemul e acelasi.

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Dacă nu știi, nu vorbi. Ai fost tu să vezi casele pastorilor? Unii stau prin chirie, alții stau pur și simplu la apartament, alții la o casă mică. Tot ce au sunt de la ce fac și pe lângă ocupația de pastor.
Există și excepții, dar nu generalizăm pe baza puținelor excepții, ci pe baza majorității.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Detin notiuna de anarhie si nu inteleg unde as fi "promovat" eu asa ceva.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Si tu trebuie sa "citesti" ce spun toti indivizi care se cred crestini? Astia par ortodocsi de cred in sfinti si predestinare asa ca nu jignii pe sectanti cu un membru ciudat al unei biserici nedefinite, ce cult sunt ca eu nu am aflat?

| RAY explică (pentru danut):

Ce cult sunt ca eu nu am aflat?
advestisti

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cat de rautacios poti fi credeam ca este "cultul" tau.

| RAY explică (pentru danut):

Danut eu nu am nici un cult, religie, credinta etc

| danut a răspuns (pentru RAY):

Exact asta am spus si eu dar mai pe ocolite.

| Freya1 a răspuns:

Toti suntem pacatosi si credincios toti ce avem credinta in Dumnezeu.
Cei ce se dau mai buni decat restul nu fac altceva (daca e sa ne luam dupa religie) decat sa isi faca pacate laudandu-se, dar vad ca "marele credincios" nu a invatat asta si ca e pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din punct de vedere religios ma refer.
Pacatul= Constă în călcarea unei legi sau a unei porunci bisericești, o abatere de la o normă religioasă, o fărădelege, o faptă vinovată, o greșeală, o vină. Păcatul înseamnă o încălcare a legilor lui Dumnezeu, o violare a legăturii cu el și cu aproapele.

| RAY explică (pentru Freya1):

Tu meriti fundita de argint

| SG1995 a răspuns:

Religia naște retarzi iar LOVW e unul din ei.

| RAY explică (pentru SG1995):

Corect,face si reclama unui site sectanct
Biserica Sfânta Treime
desigur mai jos apare si unde sa faci donati
https://www.paypal.com/......bin/webscr

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Nu.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Parinti tai sunt pocaiti?

| CarolineF a răspuns:

Tu nu ai înteles nimic din ce a vrut fata aia să spună acolo.

| RAY explică (pentru CarolineF):

Spune tu ce a vrut sa spuna