| SaveTheNature a întrebat:

Catolicismul este singura religie care accepta celelalte religii ale lumii, considerand ca si membrii celorlalte religii au sanse sa ajunga in rai.
Ce parere aveti despre asta?

11 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Fara credinta este cu neputinta sa fim placuti Lui. In Cer ajung oamenii nascuti din nou din Apa si din Duh! Nimic intinat nu va intra acolo. Cerul este un loc sfant si ca sa ajungi acolo trebuie sa fi curat, nepatat sa fii spalat de Sangele Lui Isus Hristos!
In Cer ajung oamenii care nu sunt robiti de faptele firii pamantesti, ci cei care au roada Duhului Sfant!
Galateni 5 19 Şi faptele firii pământeşti Sunt cunoscute, şi Sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrînarea,

20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, desbinările, certurile de partide,

21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările, şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri, nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

23 blândeţa, înfrînarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.

24 Cei ce Sunt ai lui Hristos Isus, şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei.

| Allrc24 a răspuns:

Biblia nu spune nicaieri despre extraterestrii si totusi Papa ii numeste "fratii nostri".de unde stiu ei asta?
Ortodoxia mi se pare cea mai corecta.mi se pare o oberatie sa dai bani pentru a cumpara fapte bune ale sfintilor.catolicii fac asta. mantuirea presupune comuniunea om(meritele tale-dorina ta de mantuire si credinta) Dumnezeu(harul pe care ni-L da noua cand ne rugam Lui). sincer nuam incredere in papa si vatican.eu sunt ortodox nu am nimic cu tine stiu ca esti catolic.dar in papa si vatican nu am incredere. oricum nu conteaza ce religie esti atat timp cat accepti Jertfa Domnului Iisus Hristos pe cruce drept plata pentru pacatele tale si te increzi numai in El pentru mantuire esti mantuit.

| SaveTheNature explică (pentru Allrc24):

Tocmai i-am raspuns lui Lexon. Avea aceleasi dubii, in legatura cu Catolicismul.Vezi ce i-am scris lui, si vei intelegehappy

| MortemAeternum a răspuns:

Catolicii sunt niste eretici, nici macar nu sunt biblice afirmatiile lor si sunt foarte multe de acest gen, in trecut au distrus milioane de vieti, mie mi se pare suspecta aceasta organizatie cu sediul la Vatican, daca Papa spune ceva inseamna ca asa este, pentru toti catolicii din lumea intreaga.Sa nu mai spun ca acel Papa chiar arata malefic, acum nu judec pe nimeni dupa infatisare, dar nu l-am vazut sa contribuie cu ceva important pentru omenire.

| DakotaRoyse a răspuns:

Sunt de-acord.

| CristiB93 a răspuns:

Nu exista asa ceva este o greseala sa crezi ca si celalte religii au sanse de mantuire, cum sa poata un musulman sau un budist sa ajunga in rai daca nu sa botezat sau nu crede in hristos, este o eroare sa crezi asa ceva imi pare rau dar nu pot sa fiu de acord cu asa ceva find-ca nu este adevarat dar de fapt in catolicism sunt multe erori daca privesti putin in trecut inchizitia si vanzarea de indulgente sunt grave erori cum sa crezi ca daca platesti bani preotului acesta poate sa iti ierte pacatele fara ca tie sa iti para rau iar in felul acesta daca am bani multi pot sa fac cate pacate vreau ca merg si platesc la biserica si gata sunt iertat asta chiar e o eroare grava.

| SaveTheNature explică (pentru CristiB93):

Sincer nu se cere bani deloc in bisericile catolice.Sincer!
Papa nu este infailibil.
Si da-poti ajunge in rai si nebotezat.Atata timp cat nu o faci cu rea intentie.
Nu toti budhistii vor ajunge in iad.

| Lexon a răspuns:

Nu cred ca este singura. Cred ca majoritatea religiilor accepta ca relatia cu Dumnezeu este una personala, si simpla apartenenta la o religie sau alta nu te duce in rai. Ce ma surprinde pe mine este faptul ca Biserica Catolica este singura care a acceptat existenta vietii extraterestre inteligente. Ba chiar mai mult i-a numit pe extraterestrii fratii nostri din spatiu. Ce stie Vaticanul si noi nu?

| SaveTheNature explică (pentru Lexon):

Cand cititi articole,sau va uitati la stiri,verificati sursele,sa fie veridice. Caci altfel impresia voastra facuta despre o anumita religie va fi eronata.
Asa s-au nascut,mituri,legente,minciuni, dogme si banalitati.
De ex ca apa este infailibil(si asta este un mare mit)
Sau ca prin indulgente iti platesti pacatele.(si asta este un mare mit.
Acum, mitul cu extraterestrii. Hei, chiar nu studiem la biserica despre extraterestri.Iti spun sincerhappy.
De asta religia Catolica vrea unitate. Unitatea actuala este acceptarea tuturor comunitatilor de pe pamant,ca fiind apti de a ajunge i rai, prin faptele lor. indiferent de religia in care se afla(renuntatnd astfel la doctrine, si indoctrinare) -Asta inseamna religia catolica
-si un ortodox poate ajunge in rai
si un evanghelist
si un islamisthappy
Happy?happy

| Lexon a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu sunt Ortodox. Deduc despre tine ca esti Catolic. Ti s-a parut ca nu te-am tratat cu respect pe tine sau credinta ta? Biserica Ortodoxa crede si ea in unitate, dar in unitate dogmatica su nu formala. Accepta diferente de traditii, de obiceiuri, etc. dar nu diferente de dogma. Cum s-ar putea ruga in aceeasi biserica doi oameni dintre care unul sustine ca Isus a fost Fiul Lui Dumnezeu iar celelalt ca a fost doar un speculant? Nu trebuie sa existe ura intre religii, trebuie sa existe respect fata de credinta oricarui om, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i accept implicit si ideile, dogma.
Crezi ca in momentul de fata exista pe pamant vreo biserica perfecta? Ei bine, eu cred ca nu. O singura ratacire este suficienta pentru a te indeparta de adevar.
Eu nu sunt in masura sa spun cine poate sau nu poate ajunge in rai, dar cum am mai spus consider ca raiul este deschis pentru orice om are o relatie personala cu Dumnezeu.
Referitor la extraterestii nu am spus eu ca ii studiati, am spus ca Biserica Catolica a declarat ca accepta ideea existentei acestora. Cauta si vei gasi informatii despre asta.
Despre indulgente ce sa mai spun? Probabil s-au facut bani frumosi din vanzarea acestora...
Asumarea trecutuli este foarte important. Verifica-ti si tu sursele...
Happy! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca practica ecumenismul care este panerezia veacului acestuia, asa cum spun cucernicii parinti din manastirile noastre.