| GRmary a întrebat:

Ce parere aveti si voi despre celelalte religii (in afara de crestinism)?,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,laughing

Răspuns Câştigător
| UnulPentruToți a răspuns:

Superbe, sublime! Au o singură hibă: Nu se pot numi religii cu ideologii. Religia înseamnă refacerea legăturii cu Dumnezeu, legătură care a avut de suferit prin căderea omului în păcat. Celelalte ideologii conțin foarte multe învățături bune, etice, promovând toleranța, bunătatea, varietatea. Dar nu duc spre mântuire. Creștinismul, chiar dacă majoritatea creștinilor nu-l înțeleg sau nu-l practică pe deplin este religia care duce pe omul păcătos la starea de început, așa cum l-a creat Făcătorul lui: fără păcat, fără să cunoască durerea, suferința, păcatul și moartea. Îmi plac foarte mult învățăturile budiste, proverbele musulmane și cimiliturile evreiești. Dar numai credința în jertfa lui Iisus Christos este cea care mă salvează. Sper că te-a ajutat un pic.
Să ai o zi faină și pace în suflet!

11 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Superbe!

| danay72 a răspuns:

Fiecare are dreptul la as alege modul de inchinare, insa conform Bibliei, doar o religie este adevarata si aprobata de Dumnezeu.Matei7:13,14

| ania a răspuns:

Oamenii au prins lungimea de undă a mai multor demoni, cu care interacționează.În privința ateismului și budismului(tot un fel de ateism) sunt de acord cu Denis de Rougemont-Minciuna vavorită a diavolului e că nici el nici Dunmnezeu nu există.

| M25M a răspuns:

Dintre toate pot spune ca budismul este cea mai ok.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Aceeasi prostie, alta poveste,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ok. Acum nu pot sa zic o parere despre fiecare in parte dar is ok.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu-mi pot da o parere despre anumite credinte,caci si ei sunt oameni,doar ca sunt manipulati grav.
Sper sa gaseasca calea adevarata,cea catre Iisus,in rest,inclin spre hinduism, budism, de ce? Pentru ca timpul lor se rezuma la yoga, ceea ce e minunat, nu-mi place ca, cred in reincarcare.

Răspuns utilizator avertizat
| BlitzkriegJack a răspuns:

Ce dumnezeu pui atatea virgule, nenecesare, pe deasupra?

Dar, hai, sa raspund. Religia Asatru (pagana) imi surade, e are troli

| BlitzkriegJack a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

Ea are troli, dragoni, serpalai gigantici, razboinici si un storyline mai bun decat cel din biblie*

| SladeWilson a răspuns:

Au si celalalte religii teorii bune. Oricum pot sa spun ca sunt toleranta cu cei de alte religii.