| Andrei123Andrei a întrebat:

Dupa parerea mea ora de religie ar trebui sa fie o ora la care se vorbeste despre mai multe religii ale lumii fara a se "baga pe gat" copiilor o anume religie, fara rugaciuni si alte cele. Scopul acestei ore sa fie mai mult pentru cultura generala.

Sau daca ne gandim mai bine... de ce sa fie atatia profi de religie in loc sa fie angajati niste doctori, asistenti, si alti oameni de care cu adevarat depindem?

Ce parere aveti?

P.S: Fara raspunsuri stupide sau alte dovezi ale prostiei.

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De acord.
Ar merge maxim un an, doi de Istoria Religiilor prin liceu - pentru cultura generală - şi ar fi mai mult decât suficient.
Se face prea multă risipă de bani, de timp şi de personal pe materii inutile şi dăunătoare.

| sublime89 a răspuns:

E adevarat. Pana la urma, de aia se numeste materia "religie", si nu "religie crestina", dar la noi in Romania prin "religie" se intelege automat crestinism, pentru ca marea majoritate a populatiei e crestina. Ceea ce ar trebui sa se invete in scolile de la noi e istoria religiilor. Elevii trebuie invatati despre toate religiile lumii, si sa li se prezinte evolutia lor. De asemenea, ar trebui sa se mai spuna ca nu exista dovezi pentru niciuna dintre aceste religii, si ca sunt inventate de om. Elevii ar trebui apoi sa traga propriile concluzii. Din pacate, politica scolii romanesti se bazeaza mai mult pe indoctrinare religioasa decat pe stiinta. Asta se intampla cand statul vrea dobitoci.

| Jardelin a răspuns:

Religia NU ti-o baga nimeni pe git! Ca dovada ca tu si multi altii nu sinteti religiosi! La scoala religia este o materia ca oricare alta si nu are nici un efect asupra constiintei elevilor, decit daca ei, elevii, vor.

Hai sa-ti dau un exemplu: stii ce ofera Biblia? Doar atit, INFORMATII! Nimic mai mult! La fel ca si Coranul, ca si cartea de algebra, ca si cartea de bucate! Biblia nu ofera nici bani, nici sanatate, nici noroc, nici fericire, ofera doar INFORMATII! Ca sa ai încredere ca ce citești în Biblie e adevărat, iti trebuie ceva: CREDINTA! Ai credinta, crezi ce spune in Biblie si atunci ai FERICIRE! Nu ai credinta, te uiti la Biblie ca la o carte de povesti.

Asa e si cu ora de Religie. Profesorul va preda niste informatii. Daca vrei sa le accepti bine daca nu, nu. Daca primesti acele informatii, incepi sa te implici, inveti ca pentru oricare materie si iei note mari. Eventual te mai duci si la biserica, daca vrei. Daca nu te implici, in timp ce profesorul preda, te gindesti la colega de pe rindul 2 ca e draguta si ca i-au crescut sînii! Si gata. Pleci de la ora de Religie asa cum ai venit... Unde e indoctrinarea?

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Nu dormi? happy

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Un răspuns foarte relevant. Mă faci mândră.hee hee

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Draga NOname, stii ce sint materialele prezentate de tine? Propaganda! Ele prind la copii cum este Andrei123Andrei care a postat intrebarea.

Ia uite aici cam cum e cu propaganda ONG-urilor care propovaduiesc libertatea de minciuna, scuze, de constiinta!

http://www.romanialibera.ro/......92531.html

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Ma bucur ca te fac mindra! Nu mi-as fi inchipuit niciodata! Apropo, stiai ca la Tanacu acea maicuta a murit din cauza medicilor de la Salvare care au luat-o vie si i-au administrat 6 injectii cu adrenalina care au fost letale? Daca gasesc link-ul ti-l dau. Saracul popa roscovan, a facut bulau degeaba!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Desigur, tot ce nu-ţi susţine aberaţiile este propagandă şi minciună. Se vede că eşti prieten cu Biblia.hee hee

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Of, am gresit, scuze! Ti-am dat un link gresit! Vezi ca am editat raspunsul si am pus link-ul bun cu ONG-urile lui peşte!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ce spune jardelin despre personalul de pe salvare, iti pot spune si eu care sant prieten cu biblia, si am asistat personal la asa ceva in spital.nu mai sant sigur daca omul ala a murit, ori a fost omorat.ca era bolnav stiu sigur.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, chitobagul, te cred, dar nu văd cum scuză asta îndoctrinarea religioasă din şcoli şi grădiniţe şi ridicarea catedralelor de sute de milioane de euro (predominant din banii publici).

Multe nu merg bine în ţara asta, dar biserica, cu preasfinţiţii în frunte, dacă tot se vrea modelul dreptăţii şi moralităţii, nu ar trebui să şi aplice ceea ce propovăduieşte? Că la cum se arată acum, este cea mai mare ipocrită din ţară (şi nu numai).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu ai cum sa vezi ce spui, pe realitatea, si pe antena 3.pricepi? si nici pe tpu.va trebui sa faci mai mult de atat. aveti vederea scurta,ochelari de cal, si perceptia tembeliziunilor, manipulatorii.din tot ce spuneti voi nimic nu e decat cum aud si vad acolo.ori adevarul e cu totul altul.dar cum nu prea va intereseaza, e problema voastra, noi crestinii avem in continuare grija de oile noastre si de gradina proprie.voi? Dumnezeu cu mila.santeti asteptati, primiti, rugati.mai mult de atat, noi nu putem. Duhul sfant poate si lucreaza.e o problema doar.asteptati minuni.au fost si sant.asteptare placuta.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte relevant şi coerent, chitobagul, ca de obicei.
Partea cea mai amuzantă e că de ani de zile nu am deschis televizorul.hee hee
Sănătate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Pacat.daca nici la televizor nu te uiti,si nici religia nu o cunosti in ansamblu,cum vei sti a cunoaste semnele vremurilor, asa cum cunosti semnele cerului cand il vezi innorat si stii ca va ploua? si daca nu stii, de ce mai discutam? cand noi stim totl ce poate veni dinspre ameni ca voi, si voi ar trebui sa stiti si sa vedeti ce efect au vorbele, si toate demersurile voastre asupra celorlalti si mai ales sa cunoasteti capatul de drum.de cale.ma bucur ca va amuza.toate acestea, ori daca cineva va ia in serios.ma intristeaza ca,de murit vom muri toti,unii de mici copii, altii de tineri, altii batrani. unii cu un rost, si un tel pe care si l-au atins, cei mai multi la fel de rataciti si goi cum au iesit din pantecele mamei lor.esti femeie? iti doresc copii sanatosi, si tie minte si intelepciune.

| Andrei123Andrei explică (pentru Jardelin):

In mare parte consider ca ai dreptate, dar crezi ca acea informatie de care tu zici poate fi gandita de niste copii din clasele primare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel de bleg si negandit ca ceilalti. uite de ce; Sant.sant scoli si spitale construite. GOOOAAALE>elevi putini,, carora li s-a asigurat transport, in comune sa poata face o clasa.un bolnav nu se ducea la policlinica comunala, ci in cel mai apropiat oras.personal am fost intr-un spital mare, intr-un targ de provincie, unde in intregul spital erau doar tatal meu si inca trei asa zis bolnavi.in patru pavilioane mari, cu specialitati diferite.pentru ce, si pentru cine sant alea? pentru stafii? ingramaditilor care nu ganditi deloc.

| IAOIADNAA a răspuns:

Da, si in loc sa se construiasca biserici de mii de euro(nu exagerez) ar trebui sa se construiasca spitale, scoli, azile, lucruri cu adevarat importante.

| Vladutz1986 a răspuns:

Sau sa se ofere alternativa, poate o ora de evolutionism. Din pacate la noi in tara sunt prea multe interese materiale cand vine vorba de biserica pentru a respecta cetateanul de rand si convingerile lui!

| Paremhat a răspuns:

Foarte bine formulata aceasta intrebare! Este bine ca noua generatie isi pun intrebări de acest gen. In anumite perioade istorice a Terrei,aceste ganduri,intrebari si frămantări,erau,, răsplătite'' cu ucidere cu pietre, ars pe rug, tortură, etc.etc. Adevarul este Dumnezeul omului liber!