| Aishaa a întrebat:

prietena mea cea mai buna [ortodoxa] vrea sa treaca la catolicism thinking o inteleg de ce si as vrea mai multe informatii, asemanari, diferente, sau ce mai ar putea fi folositor, nu stiu.

Răspuns Câştigător
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Sa treaca, Dumnezeu e acelasi, forma difera.

7 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

hee hee mai bine v-ați ruga ambele sa se unească bisericilehee hee deși,după cum se arată... Dumnezeu cu mila! pentru ei,Duhul Sfânt procede din Tatăl ȘI din Fiul-iar la noi numai din Tatăl!(în viața mea,cred,nu am să înțeleg ce curaj are biserica sa se ia la hâră despre natura lui Dumnezeu!)La fel cu Maica Domnului,pentru ei,ea s-a născut fără de păcat! Pentru noi, așa a trăit, dar privind nașterea ei...Pentru ei exista purgatoriul,un fel de diviziune a raiuluihee hee pentru noi,cei ce o cer cu adevărat sunt iertați direct-în schimb,Raiul-"are mai multe cămări".În ce privește pe papă, deciziile sale sunt considerate infailibile-doar pe probleme de dogmatică.Din câte știam eu, ortodocșii l-au recunoscut în 2007 ca fiind"primul dintre patriarhi"-orice ar însemna astahee hee

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Efrumuseti, ma doare-n cot de culturile unei anumite curvete. Sunt ortodox prin botez, dar biserica ortodoxa nu se implica absolut deloc in viata enoriasilor...e un proiect numit " toleranta si convietuirea in spatiul public " la care a trebuit sa particip fortat de scoala, dar ca idee am anchetat cazul social al unei batrane.
Ca idee, am apelat la toate bisericile ortodoxe din localitate, cinci la numar, si nici una nu s-a implicat in acest caz, unii preoti spunand ca nu apartine de regiunea lor, altii ca nici nu stiau de cazul respectiv pana ce nu le-am adus noi la cunostinta.
Ei bine, am mers si la biserica catolica, unde parintele a fost de acord sa ii faca o pensie de 500 ron pe luna plus un om care sa o viziteze o data pe zi. E o diferenta mare tinand cont ca inainte avea doar un ajutor social de 105 ron, nu-i asa?

Nu ma intelege gresit, nu-i plang de mila babei respective, ci spun despre acest preot. De altfel, ofera meditatii gratuite de trei ori pe saptamana la italiana si de doua ori la engleza, iar la final de an duce copii in excursie in diverse locuri. Ai zice ca-i cumpara pe enoriasi, dar crezi tu ca da banii astia din nu-stiu-ce fond? Fii sigur ca-i scoate din buzunar.

| heyromania a răspuns:

Explica-i ca ortodoxia e drepta credinta, citeste-i viata sfantului Petru Aleutul, povesteste-i ce necazuri are biserica romano-catolica cu preoti homosexuali, pedofili, nu as zici ca nici la noi nu sunt de astia dar la ei sunt in efectiv mai mare ca la noi si intreab-o de ce vrea sa treaca de la ortodoxie la catolici, spune-i porunca din decalog care spune " Sa nu-ti faci chip cioplit, nici sa te inchini lui", spune-i ca ei nu au icoane, numai in unele locuri, ori care este chipul cioplit?, intreb-o ca de ce crede ca protestantii sau abatut de la catolicism, spune-i ca si eu ma mahnesc daca trece la catolicism, unul care nu o cunoaste pentru ca vrea sa devina preot. Crede-ma si eu sufar daca trece la catolicism.

| kurinkita a răspuns:

Eu zic sa treaca la budism. Nu de alta, dar minutele petrecute pe sfanta buda sunt minunate, mai ales ca atunci mai are timp si sa se gandeasca la alte chestii.

| Bitzy a răspuns:

Buna! Niste site-uri care sper sa te ajute!
http://www.ortodoxie-catolicism.ro/

Cauta pe Google:http://www.google.ro/......http?/

Bye-bye! Sper ca te-am ajutat!
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3090

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te va ajuta foarte mult cartea: "Convertirea mea la ortodoxie", scrisa de un fost calugar franciscan. Este minunata! Demasca toata minciuna catolica.

Si daca vrei diferente, pe scurt:
- catolicii nu o cinstesc pe Maica Domnului cum se cuvine (nu au cultul Maicii Domnului)
- nu cinstesc Duhul Sfant
- cred in infailibilitatea papala, ceea ce este o foarte mare erezie
- cred in purgatoriu (alta mare minciuna)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-te la Krishna, pacatosule.