| CranK71 a întrebat:

Ce ati fi facut daca v-ati fi innascut cu ideea ca satana ar avea toata puterea lui dumnezeu? v-ati inchina lui?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Satan e un heruvim cu o putere mare, dar azi din nefericire, el e conducatorul acestei lumi. 1Ioan5:19

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Oricum nu ma inchin nici lui Dumnezeu.

| usuk a răspuns:

Satan sau dumnezeu, doar numele s-ar fi schimbat, discipoli ar fi ramas la fel

| anonimg a răspuns:

Cei mai multi se inchina vrajmasului chiar si daca acesta nu are puterea dorita...
Daca Satana ar fi avut puterea divina, atunci si-ar fi ucis toti inchinatorii; iar la urma s-ar sinucide si el.
Totusi, el este o fiinta creata, limitata. Citeste de aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html "Adevărul despre îngeri".

| sublime89 a răspuns:

Eu m-am nascut intr-o lume care, in marea ei majoritate, credea ca d-zeu e atotputernic si ca trebuie sa ne inchinam lui. Cu toate astea, eu si multi altii nu ne mai inchinam pentru ca ne-am maturizat in gandire. Deci nimic nu m-ar face sa cred ca daca ar fi fost rolurile inversate si satan ar fi fost zeul "principal", eu m-as fi inchinat lui.

| CranK71 explică (pentru sublime89):

Era o intrebare pentru credinciosi, nici eu nu cred in astfel de chestii!

| martzian a răspuns:

Ce ar fi facut altii conteaza mai putin. Mai mult conteaza ce faci tu...

| martzian a răspuns:

Nimeni nu s-a "innascut" cu o idee. LOL. laughing

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru martzian):

Extraordinar.De parca nu se intelege ce-a vrut sa zica.

| CranK71 explică (pentru martzian):

ÎNNĂSCÚT, -Ă, înnăscuți, -te, adj. Care aparține cuiva din naștere, cu care se naște cineva; congenital, nativ. – În + născut (după fr. inné).

NĂSCUT2, -Ă, născuți, -te s. m. și f., adj. (Cel) care a căpătat viață, a luat ființă, a venit pe lume. ◊ Întâiul (sau primul, al doilea, al treilea etc.) născut = copilul cel mai mare (sau al doilea, al treilea etc. copil) dintr-o familie. Nou-născut = a) copil care abia s-a născut; sugaci; b) fig. renăscut. – V. naște.

Ai inteles ideea?

| martzian a răspuns:

"innascut inseamna ca te nasti cu ceva in plus ex mostenire" - laughing

Cam atat cu pretentiile... happy

PS: Ai vorbit cu Costel?

| CranK71 explică (pentru martzian):

Nu pot sa explic ceva cuiva care nu intelege nimic. vorbeste cu profesoara de romana despre situatia asta si poate te va lamuri ea! apropo costel e tot din acelasi basm cu "dumnezeu" sau e un dumnezeu nou de-al tau? happy

| g4mma a răspuns:

Normal ca da :O

| Essencest11 a răspuns:

Satana si Satan sunt doua personalitati diferite. Informati-va si voi. Ateii... :\

| Mădă0611 a răspuns (pentru Essencest11):

Satana, satan, tot dracu' ala e.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Total gresit, Satana genul feminin si satan genul masculin, sau tu crezi ca este singur are si el familia lui laughing de data aceasta te-am facut happy

| IHateEverything a răspuns:

In sfarsit a pus cineva intrebarea asta