| anonim_4396 a întrebat:

Ce calitati trebuie sa aiba un tanar care doreste sa devina preot? Plzz love struck

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adevărat este cuvântul acesta: „Dacă râvneşte cineva să fie episcop, doreşte un lucru bun."

Dar trebuie ca episcopul să fie fără prihană, bărbatul unei singure neveste, cumpătat, înţelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeţi, în stare să înveţe pe alţii.
Să nu fie nici beţiv, nici bătăuş, nici doritor de câştig mârşav, ci să fie blând, nu gâlcevitor, nu iubitor de bani;
să-şi chivernisească bine casa şi să-şi ţină copiii în supunere cu toată cuviinţa.
Căci, dacă cineva nu ştie să-şi cârmuiască bine casa lui, cum va îngriji de Biserica lui Dumnezeu?

Să nu fie întors la Dumnezeu de curând, ca nu cumva să se îngâmfe şi să cadă în osânda diavolului.
Trebuie să aibă şi o bună mărturie din partea celor de afară, pentru ca să nu ajungă de ocară şi să cadă în cursa diavolului.

Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cinstiţi, nu cu două feţe, nu băutori de mult vin, nu doritori de câştig mârşav,
ci să păstreze taina credinţei într-un cuget curat.

| Allrc24 a răspuns (pentru EmaS):

Ema ce crezi? cine are mai mare har? preotii sau calugarii?

| EmaS a răspuns (pentru Allrc24):

Cel care se sfinteste mai mult prin ascultarea si implinirea Poruncilor lui Dumnezeu.Nu functia te face mai mare sau mai mic in ochii lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Mitch):

Eu ti-am dat versete din Bibie.

| MMihai a răspuns:

Ca să fie preot trebuie să fie idiot sau escroc!

| MMihai a răspuns:

Cele mai importante materii care se făcea în în învățământul preuniversitar / în școala preuniversitară, / în primele 12 clase, anterior lui 1990 erau : matematica, fizica, chimia și biologia, (și se învăța serios și istorie și geografie), iar după 1990 s-a micșorat, din cauza unor javre cum a fost ministru Marga și alții, materia la aceste discipline.
Au fost adăugate discipline legate de lucrul cu calculatoarele.
Cei ce au învățat înainte de 1990, 12 clase, cunoșteau mult mai multe decât oamenii care au scris Biblia.

Pentru un asemenea om care a învățat 12 clase poveste cu potopul mondial și cartea exodul sunt în cel mai bun caz pentru textul biblic, numai niște basme tâmpite.

Popii spun credincioșilor, că sunt corecte aceste basme incredibile și că așa a fost în realitate.

Ca să poți afirma așa ceva, trebuie să fii sau deosebit de idiot sau un foarte mare escroc, care minte oamenii și înșală oamenii inculți, care nu au carte, cu cea mai mare nerușinare.

Dacă pui semnul întrebării la bucăți din religie inevitabil pui semnul întrebării la toată religia și ca să evite aceste semne de întrebare escrocii de popi înșală oamenii inculți.

Unul cu carte nu va crede aceste basme incredibile, dar va rămâne câte un semn de întrebare privind orișice din acea religie.

De aia am scris anterior „ Ca să fie preot trebuie să fie idiot sau escroc!"
Dacă nu îți este clar de ce sunt povești care nu pot fi crezute de un om cu carte îți pot explica.
Dar astea două sunt numai câteva, că biblia este plină de tâmpenii și de basme greu de crezut, de un om cu carte.

| aliceinchains a răspuns:

Să știe să fure fără să bată prea mult la ochi.

| KodrutZ a răspuns:

Tatal preot sau bani de spaga ca sa prinda o parohie.

| DorelSudoru a răspuns:

Sa fie pe placul tuturor credinciaselor(mai ales minore)

| MenInShadow a răspuns:

Trebuie in primul rand sa fie foarte credincios. Sa se astampere calumea de la injuraturi, sa nu zica DELOK ceva de genu "du-te draq" sau asa ceva.
Sa nu pacatuiasca cu gandul sau cu fapta, si sa incerce sa nu mintawinking

| MenInShadow a răspuns:

Si iti trebuie foarte multa carte in acest domeniuwinking

Răspuns utilizator avertizat
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai un locru ii trebuie, sa rente la toata viata lui, pentru a face bine, adica daca vezi un om pe strada, ajutal, dar nu cu bani, cu mancare, si A.P.A, nu vin sau altele, si sa faca din inima lui biserica, nu sa mearga la biserica

| AllinaDaniella a răspuns:

Pe langa calitati, nu prea trebuie sa aiba defecte daca intelegi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa aiba in el dorinta sincera in ceea ce priveste spiritualitatea. Sa nu caute avantaje si oportunitati prin intermediul bisericii. Sa fie o persoana culta, inteligenta capabila sa empatizeze si cu darul de a vedea cat mai multe fatete ale unei situatii pentru a putea da un sfat bun! Asta in linii FOARTE mari.

| abcdefghiijklmnopqrssttuvwxyz a răspuns:

Trebuie sa fie foarte credincios cu oamenii, si in primul rand cu Dumnezeu. Sa tina bine slujbele, si niciodata sa nu faca pacate. Sa se comporte cu oamenii ca si cu parintii. Adica bine si nici-o data sa nu iiurasca.