| Rombix a întrebat:

Ce carti de ezoterism ai citit? Cum a fost?

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Ezoterismul se defineste ca fiind acel CEVA ce poate fi inteles doar printr-o INITIERE prealabila de catre un maestru!
Ca exemplu, Biblia este ezoterica, scrierile despre gandirea lui Socrate sunt EZOTERICE!
Mai ales ca Socrate a fost, dupa stiinta mea primul care stabilea limitele intre ezoterism si ordinar.
Dupa Socrate, oamenii se imparteau in 3 categorii: primii nu aveau acces la ezoterisme, a doua categorie putea asculta fara comentarii, abiaa treia categorie, putea pune si intrebari, in fine, a patra era formata de maestri, care erau cunoscatori!
Ce apare astazi in maculatura americana si de alte facturi sunt doar 'cai verzi pe pereti!"

| Mclaren12 a răspuns:

"Initiere in Hermetism" de Franz Bardon este probabil cea mai cunoscuta carte oculta la ora actuala. Meditatiile din ea sunt interesante. Ideea este sa cauti ezoterism cat mai aproape de originile sale antice, nu rahaturi corupte new-age.