| Butterfly1 a întrebat:

Ce comportament trebuie sa aiba un crestin in timpul postului?

Răspuns Câştigător
| Analy a răspuns:

Cu siguranta multi vor veni cu raspunsuri luate de pe internet, nu cu propria lor parere.Eu nu. Parerea mea este ca in timpul postului crestinul ar trebui:
1.Sa mearga la biserica(Duminica-Sfanta LIturghie)
2.Sa nu pofteasca nici sa se gandeasca la alimente care nu sunt de post.
3.Sa faca orice fapta buna care ne inalta sufletul catre Dumnezeu
4.Sa se roage
Tine minte, nu Dumnezeu se indeparteaza de noi, ci noi de indepartam de el! O viata buna!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Analy):

Asta nu e părerea ta. Este părerea societăţii ce ţi-a fost întipărită în minte punând-o în locul binelui, ce tu o repeţi ori de câte ori ai ocazia.
Jalnic...

| Analy a răspuns (pentru Woodenpints91):

Aberezi.Asta da, am auzit de la doamna de religie(nu ca nu stiam). Asta este parerea mea din ce am auzit de la ea.Ea ne-a spus asta si parerea mea este la fel ca a dumneaei.Dar intr-adevar, este jalnic faptul ca esti atat de plictisit incat cauti cearta doar pentru a-ti ocupa timp.

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Acelasi comportament pe care ar trebui sa il ai si in afara postului, altfel postul tau e egal cu 0.
Post inseamna sa deslegi lanturile rautatii, sa te apropii de Dumnezeu si mancare care trebuia sa o mananci in ziua aceea sa o dai saracilor!
Adevarul post, placut Domnului il gasim in Cuvantul Sau - Isaia 58!

| mgtow a răspuns:

E suficient sa se poarte ca un om civilizat.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa nu injure sa nu fie curvar sa nu fure sa nu fie lacom,sa-l cinsteasca pe Dumnezeul tatal si fiu lui, cam asa cum ar trebui sa fie in fiecare zii,Deoarece dejaba postesti si intre timp injuri, dejaba postesti si intre timp te uiti la filme +18, dejaba postesti si nu mergi la biserica,dejaba postesti daca nu te rogi in fiecare zii si ii multumesti Domnului! Cum ar fi daca Domnu ti-ar da de mancare doar Dumnica? mereu trebuie sa te rogi mereu trebuie sa-l slavesti pe mielul Iisus nu doar DUMINICA! in fiecare zii trebuie sa te rogi si sa-l slavesti pe Dumnezeu, nu doar DUMINICA!

Fara toate astea iti spun ca postesti dejaba,Domnului nu are nevoie de jertfa ta daca nu esti in stare sa ai grija de sufletul tau! iti spun ca dejaba postesti daca injuri! dejaba postesti daca esti curvar! asa doar o sa-ti chinui trupul, intai ai grija cum te porti in fata lui Dumnezeu si a fiului mantuitor si apoi, doar apoi gandeste-te sa-i aduci jertfa Domnului

| ateu123 a răspuns:

Sa faca fapte bune,sa se roage, sa mearga la biserica, sa posteasca toate astea pentru nimic dar fa cum vrei

| Archdaemon a răspuns:

Normal

| FataIntenisi1342 a răspuns:

In timpul postului un adevarat crestin trebuie sa se roage lui Dumnezeu, sa isi arate recunostinta, dragostre fata de aproape.

| sfântaSmecta a răspuns:

Comportamentul unui om credincios trebuie să difere de la o zi normală la o zi de post?

| AndreeaDeea98 a răspuns:

Conditii pentru un post corect:
1.Cine posteste sa se roage
2.Cine posteste sa se spovedeasca si sa participe la slujbe
3.Cine posteste sa fie impacat cu toata lumea.
4.Cine posteste sa nu spuna la lume(sa nu se laude ca posteste)
5.Copiii postesc cu acordul parintilor si cu sfatul preotului
6.Cine posteste si se imbolnaveste, pacatuieste( adica daca postul iti face rau si nu trebuie sa il tii iar tu il tii si te imbolnavesti mai rau faci)

Sper ca te-am ajutat cat de cat! Sa sti ca nu am luat asta dupa internet.Am facut la scoala la ora de religie