| AvalohAlyn a întrebat:

Ce conducator al Bisericii Ortodoxe Romane va place,sau il simpatizati, il apreciati pentru ce a facut?
Mie imi placea de Patriarhul Teoctist Dumnezeu sa-l ierte si imi place de actualul episcop al Dunarii de jos IPS Casian Craciun.De ce? Pentru viata lui, lucrarile lui si pentru ca a infiintat peste 20 de cantine pentru saraci, sociale si multe multe acte de caritate.Imi place si pentru invatatura.
Desi nu sunt catolic il apreciam si pe Papa Ioan Paul,care a murit,Dumnezeu sa-l ierte dar si pe Joseph Ratzinger.
Desigur pot fi subiectiv cu IPS Casian ca sunt din Galati, dar oricum imi place viata lui.
Voi? Apreciati pe cineva din cadrul Bisericii Ortodoxe Romane si nu numai?

Răspuns Câştigător
| neaivan a răspuns:

Iti spun eu, nu te du la teologie caci ai sa te smintesti si nu ai sa mai ai aceias evlavie catre cei inalti prelati. ctiteste acasa ce vrei sa citesti si atat...

12 răspunsuri:
| Gregory a răspuns:

Salut! Îl apreciez foarte mult pe Episcopul Longhin Jar. Este un om extraordinar, un sfânt în viaţă. Faptul că l-am cunoscut şi personal a fost una dintre cele mai frumoase zile din viaţa mea. Dumnezeu să-l ajute şi să-l întărească în toate cele bune. happy

| FlorinDiablo a răspuns:

Esti pasionat(a) de religie implicit teologie? Eu cred ca patriarhia invarte afacerii de milioane de euro in spatei acesteai dogme religiose, personal sunt Ateu nu cred in divinitati.

| AvalohAlyn explică (pentru FlorinDiablo):

Da.Sunt pasionat si ma bate gandul ca in viitor sa dau la teologie dar nu sa devin preot ci profesor de religie sau asistent social.Sau altceva in domeniul asta, dar nu preot.Iti respesc parerea.Numai bine.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca esti pasionat si ai putin sange in instalatie incearca sa intrii la exorcism school vatican.Multumesc pentru respectarea parerilor lor mele, am vazut niste teorii destul de plauzibil cum a luat nastere planeta.Credinta merge pe principiul crede si nu cerceta! Nb Bft!

| MMihai a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dacă nu te duce capul să faci o politehnică, sau ceva tehnico-științific, sau medicina este normal să te gândești să faci teologia.

| AvalohAlyn explică (pentru FlorinDiablo):

Nu.Crede si nu cerceta nici nu apartine Sf.Scripturi sau vreunui Sfant Parinte.Asta e vorba unui pagan, unui om obisnui nu mai tin minte numele care nu are nicio legatura cu crestinismul.Crede-ma.Biserica chiar recomanda cunoasterea, invatatul si cititul.

| neaivan a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Iti spun eu, nu te du la teologie caci ai sa te smintesti si nu ai sa mai ai aceias evlavie catre cei inalti prelati. ctiteste acasa ce vrei sa citesti si atat...

| RAY a răspuns:

Parerea mea personala, sunt uni crestini mai buni ca toti popi la un loc

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

IPS Iustinian arhiepiscopul Maramuresului si Satmarului

| Zenit313 a răspuns:

Din cadrul Bisericii Ortodoxe Romane, nu este nimeni demn de respect!

Dar sunt credinciosi care nu au legatura cu aceasta institutie si sunt demni de tot respectul!

| victor333 a răspuns:

Mie nu mi place nici unul, ma refer ca in primul rand toti sunt niste idioti care promoveaza niste idei care indoctrineaza si manipuleaza in rest nivelul lor de inteligenta pe alte subiecte nu il stiu...

| yanira4u a răspuns:

Eu apreciez patriarhia si tot ce inseamna biserica in general. adica faptul ca exista preoti care nu te ingropa daca nu le dai banii e genial, faptul ca patriarhul conducea o masina de cateva mii de euro e si mai superba. si creearea unei banii pentru imprumuturi cu dobanda de care biserica e si mai superba, mai ales ca in biblie se interzice asta

| obelix2266 a răspuns:

E bine ca iubesti persoanele care pentru tine sunt un etalon in viata,dar nu uita ca si ei sunt oameni. Un model bun de urmat,cel mai bun, e DOMNUL ISUS HRISTOS. "Blestemat fie omul ce se increde in om." Zice BIBLIA, asa ca atentie, iubeste CREATORUL, nu creatia. SUCCES!