| DanionM a întrebat:

Ce credeţi că a vrut oare să spună Fericitul Augustin prin cuvintele "Tu Doamne, erai înlăuntrul meu, dar vai, eu însumi eram în afara mea!"?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dumnezeu e in fiecare dintre noi, e undeva in adincul fiintei noastre. E mai aproape decit credem noi. Insa problema e ca, prin departarea noastra de El, noi ne departa de fapt de noi insine, iesim din noi, din ceea ce suntem cu adevarat. Si asa apare despartirea de El. Interesant e ca, cu cit esti mai in afara, te crezi mai inauntru, te crezi a fi cineva, insa cu cit esti mai inauntru, cu atit te vezi mai in afara, nu mai contezi tu, ci doar El, cei din jurul tau si frumusetile cu care El iti inconjoara viata.
P.S. E unul din citatele mele preferate!happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Faptul ca pentru a te apropia de Dumnezeu trebuie sa te cunosti pe tine insuti. Cei ce nu se cunosc pe sine nu se pot apropia de Dumnezeu, cu adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexsiatit a răspuns:

Explica de fapt esenta Divina a OMULUI care-l cauta pe Dumnezeu in afara sa si nu inauntrul sau unde EL salajuieste! Se confunda cu trupul efemer si trecator traind astfel de fapt doar "in afara sa"...Confundarea Eu-lui profund cu Ego-ul este chintesenta suferintei UMANE!
Alexsiatat

| Thethinker30 a răspuns:

Cred ca raspunsul il putem gasi tot in continuarea citatului: "Tu erai cu mine, dar eu nu eram cu Tine; mă ţineau departe de Tine acele lucruri... M-ai chemat şi m-ai strigat şi ai pus capăt surzeniei mele. Ai fulgerat şi ai strălucit, şi ai alungat orbirea mea;"
Cu alte cuvinte Dumnezeu este mereu cu noi, dar din cauza pacatului noi ne indepartam de El asemenea "fiului risipitor".