| DanionM a întrebat:

"Tu erai înlăuntrul meu, dar vai, eu însumi eram în afara mea!" (-Fericitul Augustin-)

Cum este posibil ca omul să acţioneze de multe ori împotriva propriului interes, fiind astfel "în afara" intereselor sale?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Atunci cand vrei sa faci ceva pentru Dumnezeu, care este diferit de ce ai vrea sa faci, esti dispus sa te lasi modelat de El pentru ca ai o motivatie sincera si-l iubesti cu adevarat.Matei22:37

| HueyFreeman a răspuns:

Atunci cand functioneaza chestia aia numita empatie.

| Guildo a răspuns:

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.

2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.

3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.

4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.

5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.

6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.

7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.

8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.

9. Nu face rau copiilor mici.

10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.

11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.

| milan9 a răspuns (pentru Guildo):

Astea sunt cumva principii sataniste? Din câte îmi aduc aminte, aşa se pare...