| Liiia7 a întrebat:

Ce credeti ca se intampla cu noi dupa ce murim?

12 răspunsuri:
| Aiwendil a răspuns:

Ne ducem la Dumnezeu sau la Satana.Depinde ce am facut pe Pamant, bine sau rau.Si nu mai ziceti ca Dumnezeu nu exista pentru ca exista.Stiti acele documentare despre Univers unde iti spun aia ca e acolo o forta care controleaza totul si ce anume e forta aia? Ei fac cenzura.Aceea forta e Dumnezeu.O energie uriasa, pozitiva.Ca nu e asa cum ni-l imaginam noi, adevarat, dar creierului ii e destul de dificil sa-si imagineze ceva ce nu seamana cu fiinta umana sau cu ceea ce vede el in fiecare zi.E cum ai incerca sa-ti imaginezi o culoare noua si nu poti.De aia oamenii si-l imagineaza pe Dumnezeu aratand ca un om pentru ca mintea lor e prea mica, prea limitata ca sa inteleaga maretia acelei forte.

| mimiwewem a răspuns:

Mergem în cer pentru a ne pedepsi D-zeu pentru că am păcătuit.

| neutrino a răspuns:

Revenim cu intrebari pe TPU.

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Am admirat si eu inca o data raspunsul exceptional al lui @Dumnezau, chiar daca e fara ghilimele:
http://www.tpu.ro/......em-de-tot/
In definitiv,repetitia e mama invaturii, mama ei de invatatura!

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

Sunt onorat de raspunsul tau dar nu inteleg de ce mi-l adresezi mie. O zi buna!

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Pentru ca egalam in spirit de observatie si corectitudine.Fii sigur ca a fost adresat si cui trebuie, nu numai tie.happy

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

De obicei iti admir raspunsurile tale pline de tact si multa rabdare, dar da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine asupra acestei precizari si nici nu doresc sa intru intr-o polemica falsa.

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Nici o sansa sa polemizam noi doi,te simpatizez si eu prea mult, tot multumita raspunsurilor tale, singura cale sa cunosc si sa recunosc un om inteligent.
Ne oprim aici, ma voi explica intr-un pm, un weekend reusit!

| FastAndFurious a răspuns (pentru greece12):

Esti prea subtila dupa cum vad pentru toti 3 : cea care a pus intrebarea, cea care a raspuns si supraevaluatul asta cu care esti asa de politicoasa.

| FastAndFurious a răspuns:

Liiia7 tu ai inteles faza?
Fatuca asta larysa20 a copiat cuvant cu cuvant, de fapt a tras un copy/paste la toata pagina cu raspunsul altui user la aceeasi intrebare de mai demult ( vezi raspunsul de la @greece12)
Atata nesimtire si prostie la vedere la cineva, mai rar.
Ce poti face tu acum? Banuiesc ca ti-a placut raspunsul initial si nu ai dat funda din alte motive. Scrii la contact@tpu.ro si ceri sa-i retraga funda plastografei astea penibile.
Ai voie sa faci asta si trebuie s-o faci.
Si pune-o sa scrie incomprehensibil de 100 de ori pe o foaie pana il invata.

| FastAndFurious a răspuns:

Atentie la buzunare! se fura la greu!

| JeffRider93 a răspuns:

Se spune că experienţele de moarte clinică au devenit clişee, întrebarea „Există viaţă după moarte?" declanşând veşnice controverse. Iată însă că oncologul radiolog dr. Jeffrey Long afirmă că dovezile ştiinţifice acumulate conduc categoric către un răspuns afirmativ: "Da, există viaţă după moarte!", şi îşi justifică acest răspuns.
Experiment pe propria piele
Trecerea prin tunelul de lumină a unora dintre pacienţii aflaţi în moarte clinică nu reprezintă deloc un clişeu pentru doctorul Jeffrey Long din Houma, Louisiana.Care a studiat, conform propriilor afirmaţii, aproximativ 1.300 de experienţe de viaţă de după moarte, pe care le-a publicat în cartea " Evidence of the Afterlife: The Science of Near-Death Experiences" ( "Dovezi ale existenţei Lumii de dincolo: Ştiinţa experienţelor de viaţă după moarte").

"După un deceniu de cercetări în domeniul experienţelor în apropierea morţii, Long demonstrează în această carte cum a ajuns la o concluzie controversată", nota Time.com. Potrivit cărţii lui Long, publicată în 2010 şi care reprezintă încă un succes prin controversele şi comentariile pe care le-a generat, indiferent de vârstă şi de nivelul intelectual, oamenii trăiesc aproximativ acelaşi scenariu de viaţă de după moarte.
Printre experienţele menţionate în cartea lui Long, se numără şi cea a a psihologului Mary Joe Rapini. O persoană care a lucrat cu foarte mulţi pacienţi aflaţi în stadii terminale de cancer, şi care i-au povestit mai multe episoade de viaţă de după moarte. Rapini a pus de multe ori aceste povestiri pe seama tratamentelor medicale puternice, dar în aprilie, 2003, a experimentat ea însăşi un astfel de episod, în urma unui anevrism. Mărturisirile ei sunt incredibile: "Îi vedeam pe medici agitându-se în jurul meu, înfigând tot felul de lucruri în mine, apoi l-au sunat pe sotul meu. Cand m-am uitat în sus, am vazut o lumină puternică…".
"Dumnezeu m-a ţinut în braţe"
Lumina pe care a văzut-o Rapini nu era ca orice lumina obişnuita. "Era cu totul diferită. Era…luminiscentă! Şi creştea din ce în ce mai mare. Mă tot uitam mirată la ea întrebându-mă ce e asta. Apoi a crescut atât de mare, încât m-a înghiţit şi m-am trezit în acest tunel, care m-a dus într-o frumoasă încăpere. Acolo Dumnezeu m-a ţinut în braţe, şi mi-a spus: Mary Jo, tu nu poţi rămâne aici! Dar eu voiam să rămân, aşa că am protestat. Şi am început să enumăr toate motivele pentru care ar fi trebuit să rămân. Şi atunci mi-a spus: Ai iubit vreodata în viaţa ta pe cineva, aşa cum te-ai simţit tu iubită aici? Şi am răspuns că nu, este imposibil, eu sunt om. Şi atunci mi-a spus: Poţi mai mult decât atât!"…
Şi nevăzătorii… văd
După apariţia cărţii, s-a spus că experienţa trăită de Rapini poate fi "o reinterpretare a poveştilor pe care le-a tot auzit de-a lungul carierei sale". Jeffrey Long spune că aceste experienţe sunt aproximativ la fel atât pentru cei care au cunoştinte despre experienţe de viaţă de după moarte, cât şi pentru cei care n-au discutat niciodată despre aşa ceva.
"Am şi mărturiile unor copii mai mici de 5 ani care au experimentat astfel de situaţii, şi care sunt aproape identice cu ale unor copii mai mari şi cu ale adulţilor. Nu contează nivelul intelectual la care ajunge o persoană, experienţele vieţii de după moarte sunt aproape identice", a explicat Long. Potrivit lui Long, experienţele de viaţă după moarte au câteva caracterisitici comune: lumina puternică, simţuri dezvoltate, reunirea cu rudele decedate şi "schimbarea pentru totdeauna a omului care a revenit la viaţă".
De asemenea, doctorul ţine să sublinieze "ceva foarte important": "Şi persoane nevăzătoare din naştere au descris scene asemănătoare, adică scene pe care le-au trăit persoanele văzătoare!".

Citiţi mai mult: Există viaţă DUPĂ MOARTE? Mărturii INCREDIBILE ale pacienţilor care au trecut prin EXPERIENŢE uluitoare.