| Silviuloan a întrebat:

Ce credeti de spiritism si de alfabetul acela?

24 răspunsuri:
| William a răspuns:

Care alfabet?

| Silviuloan explică (pentru William):

Poi am citit ca este un alfabet demult niste fete au vorbit cu un spirit prin batai. Aceste 2 fete plimbau mana pe o foaie si ce litera era spiritul batea cu nu stiu cate batai si asa s-a facut alfabetul spiritistilor.

| AxyTM a răspuns:

Fantome exista, ca si alte spirite rele. aceia sunt demonii diavolului. oricum, ai dreptate, e un mare pacat sa pracici asemenea magii. apoi, nici nu le poti controla, si cine stie ce prostii se pot intampla. mai bine nu te baga in lucruri pe care nu le poti controla, si repet e un MARE PACAT.

| 4b a răspuns:

Candva ''la revedere'' era urmat de reintalnire; dar, odata ce firul vietii s-a rupt, portile sunt inchise; nu e de mirare ca se apeleaza la spiritism; aproape de la inceputul existentei sale, omul a incercat sa se joace cu puterile nevazute; in 1849 omul a auzit niste batai in perete si a raspuns acelor ciocanituri; de atunci, jocurile sale au crescut; unii cred ca-s niste distractii inocente, dar altu-i adevarul. Oamenii sunt romantici si simt nevoia de aventura si emotie, iar altii incearca sa afle adevarul: i-au pierdut pe cei dragi si ii cauta in spiritism; e firesc sa gasesti o consolare, da nu in prostia asta. Citeam de Hans Holtzer, un partizan al spiritismului, si spunea ca este nepotrivit ca pers dezechilibrate sa se apuce de asa ceva, deci prin urma nu-i o simpla joaca pentru ca gheata spiritista este subtire. Karl Jaspers afirma: ''Mi-am dat seama prea tarziu ca elemente ale intunericului patrunsesera in viata mea. Le-am cunoscut dupa ce castigasera prea mult teren; nu mai exista cale de intoarcere.Sunt prins acum in lumea spiritelor pe care am dorit atat de mult s-o vad. Demonii ies din abis''; deci te ingrozesti frate; un fost medium afirma: ''calea de patrundere este extraordinar de usoara, pe cand calea de intoarcere este extrem de dificila''. Se pare ca vraja spiritismului este mai mare decat crede omul; deci, in concluzie, se pare ca exista un serviciu telefonic pentru morti, cu reteaua foarte solicitata, dar bagati de seama cine-i la capatul firuluiwinking a da, si inca ceva: nu va asteptati ca satana sa apara in fata voastra sub forma unei fiinte josnice, cu copite si coarne, ci in chip de inger de lumina, iar demonii lui si-au invatat bine lectiile; ei vin sa ofere ''mangaiere'', castigand increderea noastra si jefuindu-ne

| dragos9234 a răspuns:

Alta porcarie.
Nu exista fantome sau spirite sa mai stiu eu ce.Cine are dovezi ca ar exista as vrea sa le vad si eu.

| reihiuke a răspuns:

Eu eram convins ca tu esti, de la prima postare, cand am vazut ca nu-ti functioneaza logica si doar repeti ca un robotel ceea ce ti-a fost inserat in creier happy

| Silviuloan explică:

Desteptule daca ai fi citit regii ai fi vazut acolo cu vrajitoarea din Endora. ce zici?

| reihiuke a răspuns (pentru Silviuloan):

Si daca ce scrie in "regii" e o tampenie? happy

| Nonono a răspuns (pentru reihiuke):

Esti un idiot laughing. M-ai convins.

| reihiuke a răspuns (pentru Nonono):

Mai intai vii cu niste argumente si pe urma ma faci idiot. Asta daca iti functioneaza neruonul. Daca nu, ma vei face idiot in continuare, fara nicio logica big grin

| Silviuloan explică (pentru reihiuke):

Vad ca tu nu prea ai logica...

| reihiuke a răspuns (pentru Silviuloan):

Arata-mi unde nu am logica. happy

| Nonono a răspuns (pentru reihiuke):

Pai cum sa nu te fac, daca vb degeaba.

Uite aici, citeste daca esti interesat. Gasesti despre magii, vrajitorii, vise, vedenii, spiritism etc. Ca sa nu iti mai raspunzi singur.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pacate/vraji.htm

http://www.sfaturiortodoxe.ro/vrajitorie.htm

| Nonono a răspuns (pentru reihiuke):

Argumente ti-am dat...

| Nonono a răspuns:

Nu-l practica, fiindca in primul rand nu-i adevarat si nu exista fantome, iar in al doilea rand e un mare pacat.

| reihiuke a răspuns (pentru Nonono):

Daca nu exista de ce e pacat sa-l practici? Nu se va intampla nimic laughing Te contrazici singur

| Nonono a răspuns (pentru reihiuke):

Sa iti explic. Daca participi la aceste ritualuri oculte e mare pacat. Si da, fantomele nu exista, dar exista diavolii care pot aparea la asemenea incantatii si ei sunt inselatori si va vor insela. Iar tu nene "reihiuke" nu stii ca e pacat sa practici tot felul de porcarii din astea precum vrajitoria, ghicitul in carti, in palma, in cafele, magia neagra etc. Mai citeste si tu ceva. Ca daca nu citesti, stai pe TPU si raspunzi la intrebari degeaba si din nestiinta. Intelesai tu?

| reihiuke a răspuns (pentru Nonono):

Cel ce rade/vorbeste de ceea ce nu cunoaste este pe cale sa devina idiot! (Victor Hugo)

| reihiuke a răspuns (pentru Nonono):

"Sa iti explic. Daca participi la aceste ritualuri oculte e mare pacat. Si da, fantomele nu exista, dar exista diavolii care pot aparea la asemenea incantatii si ei sunt inselatori si va vor insela. "

Ce mi-ai explicat? Nu mi-ai explicat nimic. Ca sa explici ceva, trebuie sa vii cu argumente!

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Nonono):

Dacă nu există atunci nu e păcat, scurt.

| Silviuloan explică (pentru Nonono):

Stiam dar m-am uitat intr- o carte specifica sectologiei care se face la facultate ...sau seminar.
+stiu ca e mare pacat am vrut sa aud impresii happy

| Silviuloan explică (pentru reihiuke):

Desteptule daca ai fi citit regii ai fi vazut acolo cu vrajitoarea din Endora. nu crezi?