| bogdan1004 a întrebat:

Ce credeti despre meseria de preot? Sa o aleg...caci am vocatie?! Stiu sa cant muzica psaltica destul de bine

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Daca simti ca Il iubesti pe Dumnezeu si o faci dintr-o inima curata si nu pentru avantaje.

20 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce credeti despre meseria de preot? ==nu este pentru oameni!
Sunt atâtea meserii necesare ==medic, inginer, economist, ( chiar și profesor, cu toate că după 20 de ani de lucru cu copii obraznici și răi, nu mai ești normal la cap.)

| Nucreeed a răspuns:

Da ma! banoasa e..nu necesita prea mult efort..ai multe avantaje; pomeni sunt multe la fel si botezuri..asa ca, dc nu?

| Azµre a răspuns:

Dacă vrei să furi bani de la enoriași, e cea mai bună laughing

| milan9 a răspuns:

Talentul muzical nu acoperă nici 1% din pregătirea CARE CONTEAZĂ CU ADEVĂRAT în exercitarea MISIUNII de preot!

Vocaţia de a fi preot se măsoară în altceva decât în predispoziţia pentru "la-la-la"...
Se măsoară în predisoziţia şi spiritul de sacrificiu pentru comunitatea Bisericii, pentru sufletele pe care are în încredinţare de la Dumnezeu!

Preoţia e o misiune grea, ale cărei satisfacţii sufleteşti sunt greu de evaluat în marea de păcate şi dezamăgiri pe care le oferă comunitatea... Nu este o coincidenţă faptul că unii sfinţi spun despre preoţi că se mântuiesc cel mai greu... responsabilităţile lor sunt multe!

Aşa că, de la bun început nu ai ales prea inspirat termenul de "meserie". Meserie cauţi cu totul în altă parte decât pe terenul responsabilităţilor spirituale...

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru milan9):

Işi bate joc, nu te-ai prins? Sau mai tehnic spus e un amărât de troll cu aspiraţii mari. Cu alte cuvinte încearcă să se ridice la nivelul meu! laughing

| zurick a răspuns:

Daca simti ca il iubesti cu adevarat pe Dumnezeu, fa-o.Fa ce crezi tu, doar tu esti singurul care te cunoaste cu adevarat.

| HueyFreeman a răspuns:

Vocatie. Oare cata maiestrie iti trebuie pentru o astfel de meserie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Dacă te simţi în stare şi-ţi place, da.
Plus că este o meserie destul de bănoasă.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa felul in care iti imaginezi aceasta "meserie", eu cred ca este mai bine sa te lasi pagubasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la peotie, inscriete intr-un cor si vezi daca-ti place si poti si ai chemare.

| Voidwithin a răspuns:

Da e o meserie frumoasa, fa ce-ti place.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu o faci din meserie.
O faci din vocatie, din chemarea pe care trebuie sa o ai, si pana cand ajungi sa devii preot, tot ceea ce faci (pentru a avansa) trebuie sa o faci din placere si din iubire.

| CristiSeeker a răspuns:

Depinde...Iti place sa violezi copii? Poti minti cu nerusinare? Ai buzunare adanci?
Daca raspunsul tau este "da" la toate aceste intrebari, "preot" scrie pe tine.
Daca raspunsul tau este "nu" la cel putin una dintre aceste intrebari, iti recomand sa faci ceva onest si semnificativ. Bafta!

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Şi eu ştiu să conduc maşina dar nu cred sunt potrivit sa fiu pilot de Formula 1!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Chiar, de ce nu te faci preot? Ar fi mai bine decat cu ce te ocupi in prezent.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Nu am vocaţie, stimată doamnă! Un preot trebuie să fie un model pentru comunitate iar eu sunt un model, dar negativ! Şi în plus mie îmi plac banii şi viaţa mai libertină. Tu ai veni la mine să te spovedeşti? laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Logic ca NU!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

De ce NU? Ce, am râie?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Tu sa-mi spui. Ai? laughing
Dragul meu, chiar tu ai recunoscut ca nu esti tocmai bun pentru aceasta hirotonisire.

| ItalianoVero a răspuns:

Dupa cum puteti observa,a fi preot, este mai nou o meserie, nu mai exista acea dragoste fata de Dumnezeu, acum inainte de orice alt "serviciu" ca asa se numeste mai nou, nenea popa iti arata lista de preturi de zici ca-i patiserie la el in buzunar.