| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeti despre Parintele Arsenie Boca? Va deveni Sfant?
Dar de invataturile sale?
A fost un om vizionar si cu mare har?
Nu prea am citit multe despre parinte deocamdata.

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Am cunoscut 3 oameni care au fost ucenicii parintelui : doua maicute si un calugar. Pe scurt, iti zic ca ceea ce imi ziceau ei despre parintele m-a lasat cu gura cascata chiar si la propiu.
Eu, ma folosesc de un verset " Satana nu poate sa-l scoata pe Satana cu el insusi, altfel imparatia lui s-ar fi desbinat ", zicea Iisus Hristos. Parintele a vindecat sute de indraciti, chiar si dupa moarte. O prietena de-a mea a vazut cum s-a vindecat o indracita ce facea foarte urat la mormantul parintelui, deci eu cred din toata inima ca-i sfant.
Si sfintii sunt oameni. Mai gresesc si ei. De ce spune parintele Papacioc si Ioanichie, care erau si ei niste "stalpi" ai Bisericii, asa urat despre parintele am sa ma interesez.
Dar cred ca sunt doar speculatii. Vezi doar ce a patit Sf. Nectarie, toti isi bateau joc de el, si erau invidiosi, si cine stie ce ziceau despre el. Insa el nu avea nici o vina.

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca va deveni sfant, pentru ca urma invataturile lui Rudolf Steiner, care nu e agreat de Biserica Ortodoxa.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Utila informatie. O referinta, o sursa, ceva? Multumesc anticipat.

| milan9 a răspuns (pentru minrest):

Nu exista astfel de dovezi si nici motive de a avea astfel de suspiciuni. Colegul @doctorandus lanseaza astfel de dume doar pentru ca nu e ortodox si probabil considera ca e avantajos sa calomnieze lucrurile pe care nu le cunoaste... sad

| minrest a răspuns (pentru milan9):

Milan, eu i-am dat posibilitatea sa isi prezinte sursele, nu, sa le interpretam si noi. Sa fac critica interna si critica externa a documentului pe care il va prezenta, doar nu o sa il cred pe cuvant.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

O sursa e ca l-a pictat pe Hristos in stil antroposofic (mi se pare ca o data l-a pictat pe Rudolf Steiner in chip de Hristos). Alta sursa se gaseste pe YouTube in care alti calugari povestesc ca el credea in reincarnare si cam tinea cu Steiner.

| suffarstar a răspuns (pentru doctorandus):

Interesant. Probabil daca s-ar stii si alte lucruri despre Iisus ar fi fost privil altfel.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Da, e interesant cum se gelozesc duhovnicii, ca niste primadone. Dar sunt doar afirmatii.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Da, atat ca nu s-a apucat nimeni sa falsifice picturile bisericesti ale lui Boca.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Deocamdata nu am gasit pictura despre care spui ca l-ar reprezenta pe Steiner, dar am gasit niste icoane pictate de Arsenia Boca mult mai moderne decat prevede canonul. Asa ca nu cred ca il vor canoniza nici pe el.

| minrest a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Inseamna ca practic nu avea o filozofie crestina.

| M?d?0611 a răspuns:

Vizionara a fost si baba Vanga, sau cum o chema.

| minrest a răspuns:

Omule, tu crezi ca Patriarhia poate sa dea certificate de sfintenie valabile pe lumea cealalta? Te intreb avand in vedere formularea ''va deveni sfant''. Omul a dat coltul, nu mai devine nimic. Oricum sfintii nu te pot ajuta dupa moarte. In timpul vietii da, ar putea sa iti dea sfaturi bune. Eu insa as fi circumspect chiar si fata de sfinti. Salut.

| VelaJohnny a răspuns:

A fost un om bun din cele auzite, si inspirat, dar sfant nu stiu ce sa zic. Isus a fost singurul om sfant, fara pacat. In rest, toti oamenii sunt pacatosi, e imposibil sa nu fi fost si Arsenie Boca un om pacatos care sa nu fi gresit cu nimic. Va fi sfant in cer daca indeplineste cerintele divine, iar asta noi chiar nu avem de unde sa stim, asa ca sa numim o persoana sfanta doar dupa aparente...nu cred ca e treaba noastra. Exista un Judecator care da sentinta tuturor.

| gratargratar a răspuns:

Parintele Arsenie Boca este un Sfant. Treci peste comercial si intereseaza-te din suflet despre parintele Arsenie.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Eu iti sugerez sa citesti despre viata si invatatura parintelui. Vei ramane extraordinar de impresionat. Nu degeaba vin la mormantul lui milioane de oameni.
Apropo : parintele Papacioc si Ioanichie nu incurajeaza deloc barfa. De ce ar fi barfit in videoclip atunci? Cred ca e trucata. Parintele Balan a murit in 2007, parintele Papacioc in 2011, iar postarea e din 2013, si nu are nici videoclip. Nu ti se pare cam dubios? De ce a fost postata dupa moartea celor doi? Ca mai sunt si alte video-uri cu popi fanatici, alea-s doua-trei marturii fata de miile de marturii ale celor ce cred ca parintele e sfant.
Cat despre picturi, multe dintre picturile lui erau profetice, de aceea nu prea par ortodoxe. El nu putea sa-si spuna profetiile primite de la Dumnezeu, caci era perioada comunista, si atunci le picta. Asa se explica ca la Draganesti in Biserica sunt pictati oameni ce calatoresc in spatiu, vorbesc la telefon, eretici, data mortii lui, etc.
Cat despre canonizare, din cate stiu, el a spus sa nu se atinga nimeni de oasele lui, pana cand a veni Hristos a-II-a oara.
Omul acesta a fost un om mare, ce a adus milioane de oameni la Dumnezeul lor.