| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti voi despre doctorii religiosi? Eu unu nu imi pot imagina cum astfel de oameni pot crede in exista unor divinitati.Mai ales ei cand sunt in acea sala, cand acolo ei sunt "zeul". De mana si experienta lor depinde acea viata care se afla pe masa de operatii. Sa fiu sincer nu stiu cum sa formulez intrebarea laughing. Ce parere aveti voi despre...? oarecum nu conteaza, omul ala merita respect pentru simplu fapt ca salveaza oameni. Dar mie mi se pare ciudat (cred ca e cuvantul).

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu merita respect daca cere spaga ca sa-l salveze numai daca e cinstit si isi face meseria de medic in domeniu, mai bine te operezi la spital privat decat sa dai bani la un excroc de asta care stie sa munceasca pe spagi.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Iti dai seama ca ma refeream la cei cinsititi.

| Gizăz a răspuns:

Nu distingi care-i diferenţa între a fi un om credincios, "normal", bine adaptat, lucru care adesea nu are nicio treabă cu inteligenţa, şi a fi un fanatic retardat.

Religia la oamenii "normali", ca factor benign apare inoculată de societate şi de familie. Dacă nu ai tăria să te lepezi de ea, cu ea rămâi. Pentru că emoţional(nu intelectual) e mai uşor să crezi că vei trăi veşnic într-o anumită stare decât că nu.

| KodrutZ a răspuns:

Nu iti poti imagina fiindca nu esti doctor. Poate ca in cazul lor as intelege treaba cu experienta first-hand cu divinitatea. Sau nah, ceea ce se percepe ca divinitate. Atita vreme cit sint si oameni in rest, fara spagi samd, desigur.

| ania a răspuns:

Am o părere foarte bună.Am mai mulți și în familie( cumnatul meu, fratele lui și soția lui, doi verișori primari, o nepoată). O doctoriță îmi spunea că atunci când operează pe cineva observă că sunt situații în care 2 persoane se află într-o stare la fel de gravă, cu aceași boală, ei fac aceleași lucruri pentru fiecare și atunci ei percep că altcineva decide cine rămâne în viațî și cine moare.
Am mai citit și un articol scris de un chirurg creștin care spunea că el toatdeauna se roagă înainte de a face o operație și a simțit de multe ori că primește intuiții speciale din partea lui Dumnezeu care de multe ori au salvat viața oamenilor.
Cred că, ca și medic înțelegi mai bine cât de extraordinar a gândit Dumnezeu să funcționeze corpul uman.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

O intrebarea. esti troll ( troll = persoana care spune lucruri la misto ) sau chiar credeti ce ziceti?

| Mădă0611 a răspuns:

Mai devreme ma uitam la House, sa termin si eu sez 2 inceput in febr x_x laughing, si era fix ep 19, cu pocaitu ala dus cu pluta (pleonasm, stiu). Daca House era religios, il lasa sa plece si scapam de el, presupunand ca intamplarile sunt reale. Nu conteaza cate vieti salvezi, in momentul in care crezi intr-un zeu care pedepseste neascultarea cu boli, incercand sa le vindeci esti ori prost, ori prost.

| Doub a răspuns:

Si care e problema ca doctorul e crestin? Cand ma duc la doctor nu ma prea intereseaza religia lui.Si ca sa stii si tu:majoritatea oamenilor inteligenti au crezut in existenta lui Dumnezeu.Chiar nu inteleg care e sensul intrebarii tale.Adica daca esti doctor nu ai voie sa fii crestin?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mai citeste odata intrebarea si poate ai sa intelegi mai bine ce voiam sa spun.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ps: care majoritatea, stii mai multi de 10? sau macar atatia?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Da stiu. Vrei sa-ti fac o lista?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Da. ar fi interesant!

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Newton,Christian ANFINSEN, Derek BARTON,Guglielmo MARCONI,Arthur COMPTON,Robert MILLIKAN,Charles HARD TOWNES,William PHILLIPS,William H. BRAGG,Arno PENZIAS, Alexis CARREL, Joseph MURRAY, John ECCLES, Walter KOHN s.a.m.d.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Daca Einstein nu e, tot degeaba.
seriosi acum, interesanta lista. chiar nu stiam. ma mira cum oameni atat de inteligenti pot si si atat de prosti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"pot si si atat de prosti." Prostia relativa se iarta, prostia absoluta e incurabila.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Esti simpatica cand esti dura laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Anfinsen:"Cred ca doar un idiot poate fi ateu. Trebuie sa admitem ca exista o putere sau forta de nepatruns (incomprehensibila) si o putere de cunoastere si anticipare nelimitata, care a initiat functionarea intregului univers.". Einstein:"Cea mai frumoasa si mai profunda emotie pe care putem sa o experimentam este senzatia misticului. Este samanta tuturor stiintelor adevarate. Cel caruia aceasta emotie ii este straine, cel care nu mai poate suporta sa fie cuprins de veneratie (de uimire), este ca si mort. Acea adanca si emotionala convingere a prezentei unei puternice Ratiuni superioare, care ne este descoperita in Universul incomprehensibil, formeaza ideea mea despre Dumnezeu.;""Vreau sa stiu cum a creat Dumnezeu aceasta lume."

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu.happy

| MskDesign a răspuns:

Da! Intr-adevar este ceva ciudat.In acest caz suprematia lui "Dumnezeu" cade si este totusi ciudat ca acel doctor crede.

| Admunssen a răspuns (pentru MskDesign):

Suprematia lui Dumnezeu nu cade. Dimpotriva, tocmai aceasta il ajuta pe chirurg. Pentru ca chirurgul crede in El!

| Metalheadforever666 a răspuns:

Daca esti un doctor inteligent si bun nu vad de ce ai crede intr-o divinitate.Am constatat ca doctorii cand reusesc o operatie pacientii ii multumesc lui Dumnezeu, dar daca doctorul greseste operatia atunci pacientii dau vina pe el si nu pe Dumnezeu. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Metalheadforever666):

Foarte adevarat ce spui. aia arata prostia oamenilor religiosi, cand e buna e dzeu cand e rea e satana sau omul de vina. ce pretentii sa ai

| Djnicnr a răspuns:

Aceasta "problema" o au toti credinciosii! Daca spre exemplu, un om isi ridica o casa pe propriile forte, la sfarsit spune "Multumesc Doamne ca m-ai ajutat sa fac, casa asta" de parca Dumnezeu asta e vreun dulgher sau zidar! Exact asa e si cu doctorii!