| Teodor168 a întrebat:

Ce dovezi exista la ora actuala ca exista Dumnezeu?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu asta e adevarul,credinta nu cere dovezi daca ar cere s-ar numi stiinta nu credinta,crede si nu cerceta cam asta e regula de baza a credintei,vad ca se tot felul de argumente aberante doar pentru a dovedi cica existenta lui dumnezeu,de ce sa nu aplicam acele argumente pentru toti zeii? Ca cand se aplica pentru zeus sunt ilogice cica,de ce ar face un creator universul cuantic? De ce ar face unele animale sa fie in anumite stadi ale evolutiei? De ce a facut animalele sa se ucida intre ele? Cica lumea e a lui satan iar dumnezeu nu-i pasa,atunci de ce il numim dumnezeu daca el a dat lumea noastra lui satana? Numai vb ca nu a fost in stare sa isi organizeze poporul si mereu le tot pedeapsea,dumnezeu e o necunoscuta nu un raspuns, da nu stim cum a aparut celula aia care a facut ca viata sa evolueze nu stim ce a cauzat big bang dar daca ne multumim cu a raapunde dumnezeu pentru tot ce nu stim e jalnic, istoria a demonstrat ca mereu majoritatile si religia sau inselat, inainte ploaia il demonstra pe zeus azi ca nu stim cauza big bang demonstreaza pe dumnezeu, se pare ca rolul unui creator devina tot mai mic, apropo complexitatea pleaca de la simplititate, uitate la un musuroi de furnici cat de complex e sistemul avand doar 3 reguli, hidrogenul nu are nevoie de spiridusi doar de timp, azi e complexitate ca vorbim de 13, 8 miliarde de ani nu putem sa intelegem aceasta suma mare de anii de asta ne agatam de spiridusi

| Drimmero a răspuns:

Intrebare pentru trafic si cearta, nu exista nicio dovada solida ca Dumnezeu nu exista, dar nici ca exista,, eu cred cu toata taria mea in EL!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man nu poate exista dovezi ca nu exista x si doar ca exista acel lucru, ma bucur ca recunosti ca nu exista dovezi ca exista

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Dovezile astea ar fi ca nu se arata, eu unul cred in El, cum am mai spus-o,, e imposibil sa nu exista un Creator al acestui Univers!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

E imposibil si ca sa apara un zeu din nimic care sa creeze totul din nimic e mult mai imposibil, nu e imposibil e nevoie doar si de hidrogen si timp atat

| anonimg a răspuns:

Sunt trei lucruri pe pamant care marturisesc existenta lui Dumnezeu: natura, Domnul Hristos si Biblia.
1. Natura si tot ce are viata. Nimic nu traieste prin puterea sa. Viata nu a aparut de la sine; si nici toata stiinta nu poate si nici nu va putea vreodata sa ofere/creeze viata. Omul pune graul in pamant, il uda si il ingrijeste; dar nu a facut el nici graul si nici pamantul, si nici aerul sau apa, sau viata care exista in grau si care il face a creasca.
2. Isus Hristos. Nimeni nu poate contesta ca in jurul anului 33 e.n. s-a intamplat ceva la Golgota langa Ierusalim. Sunt sigur ca exista si alte scrieri in afara de Biblie care vorbesc despre evenimentul acesta. Si suntem in anul 2017, an socotit de la Domnul Hristos; caci pamantul are mult mai mult. Deci ceva s-a intamplat la Ierusalim. O era si numerotatia anilor nu se schimba doar pentru ca asa vor oamenii.
3. Biblia. Ea insasi marturiseste despre existenta lui Dumnezeu. Nu exista o carte mai veche. Prima carte a Bibliei -Geneza- a fost scrisa de Moise. Nu stiu daca astazi mai exista scrieri de pe vremea acestui om.
Mai mult decat atat, Biblia este o carte total diferita de celelalte. Ea trataza problema pacatului; ea mustra pacatul din viata omului, si totodata il conduce pe omul pacatos la jertfa Domnului Hristos pentru ca sa fie salvat. Ea este diferita si de celelalte carti spirituale scrise de diferiti lideri spirituali de-a lungul veacurilor(Mohamed, Budha, etc) prin faptul ca este o carte logica, si il ajuta in mod practic pe om cum sa traiasca pe pamant.
Mai mult de atat, autorii cartilor Bibliei sunt diferiti: unii au fost regi, iar altii pastori; unii cu carte iar altii pescari; a trecut cel putin 2 mii de ani ca sa fie incheiate toate scrierile ei; si cu toate acestea, autorii ei nu se contrazic intre ei; prin aceasta intelegem ca este o carte inspirata de Dumnezeu, chiar daca a fost scrisa de mainile oamenilor.
Este singura carte careia i s-a dus razboi in toate veacurile, si totusi a rezistat pana la noi.

Mai exista si o parte dovada a existentei lui Dumnezeu pe care nu am mentionat-o printre cele 3 de mai sus, si anume: schimbarea omului. Atunci cand omul se lasa schimbat de Dumnezeu, lucrul acesta nu poate sa nu fie observat de cei din jurul lui:
"El s-a lepadat iarasi, cu un juramant, si a zis: "Nu cunosc pe Omul acesta!"
Peste putin, cei ce stateau acolo s-au apropiat si au zis lui Petru: "Nu mai incape indoiala ca si tu esti unul din oamenii aceia, caci si vorba te da de gol." (Matei.26:72,73) Cum putea vorba sa il de-a de gol pe Petru? Viata lui a fost schimbata si lucrul acesta a fost observat de oameni.
Si in alta parte:
"Cand au vazut ei indrazneala lui Petru si a lui Ioan, s-au mirat, intrucat stiau ca erau oameni necarturari si de rand; si au priceput ca fusesera cu Isus." (Fapte.4:13)
Oamnii care au fost transformati de Dumnezeu, schimbati de El, acestia dovedesc existenta lui Dumnezeu mai mult chiar decat cele 3 lucruri mentionate mai sus.

| Donsavas a răspuns:

Pai,totul este evident. Normal ca exista o anumita forta creatoare,chiar daca nu arata si se numeste asa cum invatati voi la religie acum. Nu ai nevoie de dovezi pentru a crede intr-un lucru atat de simplu. Sa se puna problema altfel : Sa se aduca dovezi ca Dumnezeu NU exista,fiindca asa cum cum nu s-a dovedit ca ar exista,nu sunt nici dovezi clare care sa indice ca el chiar ar fi o inventie,un simplu gand imaginat de om si atat. Sa nu vii sa-mi spui ca nu poti dovedi ca nu aduci dovezi pentru ceva ce nu exista pentru nu rezolvi nimic. Iti aduc o scrisoare veche de mii de ani. Autorul nu este identificat. Ea nu pare a fi scrisa de cineva de pe acest pamant si nu se ofera indicii pentru identificarea autorului. Oamenii nu gasesc nicio dovada ca acea scrisoare a fost scrisa de cineva,dar ea tot a fost scrisa. S-a scris singura? a aparut din senin? de ce? Cate lucruri pe lumea asta se fac din intamplare? raspuns: ''multe''. pai afla ca si mai multe lucruri au fost facute cu ''cap'',cum ar fi circuitul apei in natura,spre exemplu. Acum,cum ramane cu autorul? Nu s-a dovedit ca acea scrisoare a fost facuta de cineva,deoarece nu s-a identificat scriitorul acesteia. Dupa logica omului,probabil nu exista,ca si Dumnezeu. Cine-o stie ce fenomen al naturii a facut ca scrisoarea sa apara si mai ales in felul in care e scrisa. Haide sa dovedim ca scrisoarea nu este scrisa de nimeni,aducand argumente SOLIDE prin care sa demonstram chiar ca ea a fost creata de Mama natura asa,din intamplare. Nu sunt vreun fanatic sau credincios intr-un anume cult, dar cred in existenta Divinitatii,a acelei forte care a creat totul,pe toti si toate si care intetine atat viata asta, cat si cea de dupa moarte, daca mai exista sau nu, ori daca nu mai exista, atunci eu voi fi mort(nu voi mai exista) pentru a-mi da seama de asta sau a ma plange. Numai bine tuturor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Ai nevoie de dovezi concrete ca sa demonstrezi ca ceva exista.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa mai tratam lucrurile diferit, adevarul nu se afla mereu asa. Sa nu ne limitam doar la gandirea '' fara dovezi, fara credibilitate. ''

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Singura persoana care isi limiteaza gandirea esti tu. Tu iti limitezi gandirea prin faptul ca crezi in ceva ce exista sanse foarte mari sa nu existe.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

A-ti limita gandirea inseamna sa te axezi pe o singura varianta de raspuns. Eu mi-am dovedit mie ca nu ma pot limita la o singura explicatie. pot crede in orice, nu neg nimic. Asta inseamna sa fi nelimitat! Hai sa nu ne mai dam cu parerea despre oameni aiurea asa.

| anonimg a răspuns (pentru Donsavas):

Raspunsul tau este putin cam dur; caci Teodor168 a intrebat "Ce dovezi exista la ora actuala ca exista Dumnezeu?", si nu "Dovediti-mi ca exista Dumnezeu". Este deci o diferenta.
Teodor168 cauta raspunsuri logice si poate simple; numai tu ai folosit un ton cam dur, mai ales in expresia "Sa nu vii sa-mi spui ca."
Sper sa nu te superi pentru observatie, caci nu am facut-o din motive rele, ci pentru ca la comentarii dure, autorii care pun intrebarea posibil nici sa nu mai citeasca mai departe ce au scris alti useri; si pe langa asta raman si cu un "gust" amar fata de acest site.

| Donsavas a răspuns (pentru anonimg):

Niciodata nu as contrazice un om cu bune intentii. Totusi, sper sa intelegi ca asa transmit eu lucrurile, mai expresiv, la fel ca tine, caut sa ajut cum pot happy numai bine iti doresc!

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Adumi tu o singura dovada ca nu exista zeus, vreau sa o vad, e un lucru simplu? da foarte simplu a creea miliarde de stele plus toata viata ce sa spun

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Daca tratam asa lucrurile atunci care e diferenta intre adevar si minciuna? daca numai e nevoie de dovezi inseamna ca fiecare poate afirma orice, nu ne limitam la nimic cand vine vorba de adevar si dovezi

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Cum naiba sasi limitezi gandirea daca omul are nevoie de dovezi pentru a crede in ceva? din contra omul are o minte deschisa spre adevar

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Anonimg de unde sti ca viata nu a putut apare a fara un spiridus sau un magician care sa o creeze? teoria evolutia demostreaza ca viata a evoluat din forme tot mai simple,nu a aparut deja complexa
ca a existat un om pe nume iisus asta nu demonstreaza partea lui magica despre asta u exista nici o dovada ca a facut vreo minune sau ca a inviat, biblia nici macar nu a fost scrisa de martori oculari, si alte carti demonstreaza existenta a altor zeii, nu este cea mai veche carte te inseli uiti de sumerieni, egipteni sau de chinezi

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

De ce imi spui mie toate astea? scrie-i celui care a intrebat, nu mie. eu am raspuns.

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Te-am intrebat mai multe pentru ca scrii aiureli

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

Esti tu in masura sa critici comentariile cuiva? Eu zic sa vorbesti cu cei ce sunt interesati sa te bage in seama.

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Normal ca sunt in masura sasi dau replica daca tu spui ca trebuie sa credem in chesti fara a avea nevoie de dovezi, atunci ce e adevarul? ce e minciuna?

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

In viata, nu tine totul de logica. Fizica cuantica ne demostreaza clar acest lucru si anume ca electronii si neutronii nu se misca in functie de o anumita lege, regula desi atomii par sa fie organizati si dirijati. Eu nu am sa ma limitez niciodata la o singura explicatie, in rest, este treaba fiecaruia ce face.

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Nici un creator rational nu ar creea asa un universul cum e universul cuantic un haos total

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am spus ca TU sau altcineva trebuie sa credeti, am aratat si o alta abordare, atata tot. Eu incerc sa arat ca exista si alternative, ca sa nu ne limitam la o singura varianta de gandire. O seara frumoasa!

| HTH a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista ADN, dar pun pariu ca nu stii sa-mi demonstrezi asta. Totusi exista. Ce vreau sa spun e faptul ca sunt lucruri pe care le percepem ca fiind existente, reale, chiar daca nu le putem explica, intrucat ne depasesc. Parerea mea este ca Dumnezeu exista, dar nu il putem demonstra. Exista persoane ce au studiat ADN-ul pentru ca e ceva ce nu ne depaseste pe toti. Altfel sta treaba cu Dumnezeu... suntem si vom fi, complet depasiti cand vine vorba de explicatii si "dovezi concrete".

| xerxes1 a răspuns:

Cel biblic era un zeu minor, asta e clar.

| Deaad a răspuns:

Nicio dovada.

| NGheorghe a răspuns:

Pe prima pagina din biblie scrie ca D-zeu a zis omului si femeii sa "creasca sa se inmulteasca si sa stapaneasca peste plante si animale si peste tot pamantul" iar tot ce fac oamenii (inca de mici) este sa se distreze de semenii lor
https://www.youtube.com/watch?v=2at3UHEDmkE
si mai tarziu... sa abuzeze de ei:
https://www.youtube.com/results?search_query=war+atrocities
Cel mai important lucru in viata este sa fi sef de trib, sau sef de sclavi, sau sef la servici, sau presedinte, sau orice poate sa demonstreze o superioritate.
Ce se intampla cand o persoana intra intr-o camera cu peste 200 de cobre veninoase?
...asta ii mai greu de crezut decat "daca exista sau nu D-zeu?":
https://youtu.be/E12OLcgWPr4?t=130

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovezi ''solide'' nu exista

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, "Stiinta demonstreaza ca nu exista Dumnezeu" este o aberatie totala. "Stiinta demonstreaza ca exista Dumnezeu" este o aberatie totala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bre, un Creator cu siguranta exista. Yehova nu este decat un impostor criminal si n-are nicio legatura cu oamenii si cu realitatea, ci doar cu biblia si coranul.

Daca ar fi fost ca omul sa evolueze dintr-un animal, de ce omul este singura specie inteligenta de pe Pamant? La fel de bine puteau evolua si alte specii care sa ajunga la fel de inteligente precum omul.
Cu mii de ani inainte de crestinism religiile pagane aveau Zeii drept divinitati. De ce in prezent oamenii nu mai cred in Zei? Pentru ca religiile avraamaice au distrus si ascuns aproape tot ce este legat de ei. Asa s-a ajuns ca in prezent, jumatate din populatia lumii sa se roage ca niste sclavi la o divinitate care nu exista decat in cartea lor sacra si in care au fost invatati sa creada de cand s-au nascut, fara sa isi puna vreo intrebare.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Zeii erau proiectii ale defectelor omenesti. In general erau desfranati, razbunatori, nepasatori, etc. Mai pe scurt, imperfecti.
Dumnezeu deocamdata e singurul Creator descris ca fiind perfect. Ideea e ca perfectiunea aia ni se pare imperfecta din cauza ca suntem in noroi si aici ramanem, am vrea sa il vedem si pe Dumnezeu ca se ia dupa noi in toate pacatele, sa fie imperfect ca si noi. Asta ii nemultumeste pe multi, nu vor sa se ridice de jos ci a ramana acolo, ca statul in fund e mai usor decat statul in picioare.
I-am mai spus cuiva, Biblia nu este nici pe departe totul. Biserica contine Biblia, dar aceasta nu face Biserica. Mai exista sinoadele, Sf. Traditie (din care o mare parte s-a fixat in scris), etc., mai sunt elemente dar consider ca sunt incluse in cele de mai sus.
Cheia consta in cercetarea cu mintea si inima deschisa. Poti sa te nasti ortodox, si sa ajungi agnostic din cauza ca niciodata nu ai trait ortodoxia. La fel, cineva se poate naste budist sau ateu sau orice, si dupa o cautare foarte indelungata sa se opreasca la ortodoxie. Conteaza de cat de mult te intereseaza sa cauti adevarul si sa iesi din ignoranta/nepasare.

Ai cautat vreodata explicatii (sau ai incercat sa explici din prisma unui credincios) toate versetele alea cu "Yehova criminal si impostor"? Macar ca si cultura generala, nu esti obligat sa alegi calea asta, dar mno, macar sa stii in ce consta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Zeii erau proiectii ale defectelor omenesti? Ce dovada ai tu in privinta asta? Si aici depinde cum vezi tu "perfectiunea". Daca o vezi in Yehova doar pentru ca asta ti-a impus religia nu inseamna ca asta si este cu adevarat.
Si pot spune si eu exact acelasi lucru despre Isus, care era hot, mincinos, anarhist, exact o proiectie a defectelor umane, probabil ca de acolo au invatat crestinii sa fie asa de "pacatosi".

Zici ca doar Yehova era perfect? Si pe baza a ce afirmi asta? Un criminal nu este nici pe departe perfect. In plus, se vede in destule randuri ca Yehova nu este omniscient si omniprezent. Unde-i perfectiunea? Daca oamenii sunt creati dupa chipul si asemanarea lui Yehova atunci si ei trebuie sa fie perfecti.

Cat despre crimele lui Yehova, crestinii mereu gasesc o interpretare cat mai "crestineasca" posibil. De ce l-a omorat Yehova pe Er? Eh, era pacatos, i-a salvat si lui sufletul, dar de fapt nu a avut niciun motiv intemeiat sa-l omoare. Mai exact, ce a facut de merita sa fie omorat? Asta inseamna perfectiunea? Sa iei viata oamenilor asa cum iti place tie?
Yehova le ordona evreilor sa masacreze popoare pagane. Eh, lasa, si ei erau pacatosi, dar de fapt acele popoare nu aveau absolut nicio legatura cu pacaleala de iudaism a evreilor.
Pur si simplu evreii aveau ciuda pe religiile pagane si voiau sa scape de ele ca oamenii sa nu se mai "inchine" la Zei. Arata-mi tu niste situatii unde Zeii omoara oameni sau fac ce *nu face* Yehova daca tot ii numesti atat de imperfecti si pe Yehova atat de perfect. Si explica-mi si mie de ce sunt carti scoase din biblie? Scoteau in evidenta lucruri pe care crestinii nu trebuie sa le stie? Am auzit de exemplu ca Isus a avut si frati.

La sfanta traditie m-am convins, este doar o sora a bibliei, nimic diferit. Zici ca biblia nu este totul, dar si ce este "in plus" promoveaza exact aceleasi invataturi. Probabil ca toate textele ortodoxiei nu sunt decat reflectii diferite ale acelorasi invataturi. Nu este ca si cum ai invata ceva in plus din sfanta traditie fata de biblie.

Zici ca trebuie sa cercetam cu mintea si inima deschisa? Si crezi ca asta o faci fiind crestin (ca tot mentionai si de crimele privite prin prisma unui crestin)? Sa cercetezi cu mintea deschisa inseamna sa fii *obiectiv* si sa judeci dintr-o maniera total *impartiala*. Daca tu cercetezi biblia din punctul de vedere al unui indoctrinat n-o sa-i vezi decat partea positiva, ca doar este cartea sacra a religiei tale, si n-o sa intelegi decat ce vrei tu din ea. Am intalnit destui crestinopati care nu si-au citit bibia dar atata erau de aroganti si increzuti la adresa a ce incercam sa le explic de parca ei erau desteptii absoluti si eu nu eram decat "un ateu amarat" ca na, multi crestini nu stiu sa faca diferenta intre un ateu si cineva "anti-crestin" sau "ne-crestin".

Bre, mie nu mi se pare gresit in a te supune unui Creator. Dar una este ca acel Creator sa te inzestreze cu "liber-arbitru" si sa te lase sa-ti urmezi propria constiinta si alta este sa afirmi ca divinitatea te-a inzestrat cu "liber-arbitru" dar de fapt tu trebuie sa te supui dogmelor religioase de frica pedepsii eterne, oricat de absurde si lipsite de sens ar fi acele dogme, si astfel sa te supui unei constiinte colective, ca o oaie.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Man, zeii de pretutindeni erau clar toate cele scrise mai sus. Zeus, Moloh, Baal, Marte, Soarele de la azteci, lista poate continua.
Dumnezeu e perfectiunea universala. Acum, depinde ce intelegi prin asta. Ar fi binele intruchipat. Depinde, iarasi, de ce intelegi prin binele intruchipat. Pentru unii binele e bun, pentru altii nu e chiar asa de bun. Prin urmare, depinde de fiecare ce are in inima si in cap.
Moartea nu e o pedeapsa. Nu a fost, nu e si nici nu va fi. E doar o trecere. Cand Iisus a murit, a golit tot iadul pana la Inviere.
Cartile de genul sunt aberatii fara absolut nici o baza si au mai multe loophole-uri decat avea iOS-ul in versiunea 6.0.
Spui de subiectivism, dar sincer, ai incercat sa privesti Biblia lasand subiectivismul la o parte? Asa e, si eu am doza mea, datorita credintei capatata de pe urma cercetarii obiective.
Constiinta e glasul Lui Dumnezeu in om. E aia care ii zice unui bastinas de nu stiu unde sa nu il omoare pe celalalt bastinas fiindca i-a furat vanatul. E vocea aia care te opreste din a face cuiva rau, chiar daca respectivul ti-o facut ceva rau si ar merita pedeapsa. E legea iubirii pusa de la inceput in om. E alegerea fiecaruia daca o urmeaza sau nu.
De persoanele de genul care iti toarna pe gat ce cred dar habar nu au in ce cred, am dat la greu. Am dat de atei care habar nu au in ce nu cred, am dat de crestini care ziceau Tatal Nostru dar nu stiau ce se spune acolo. Da, nu ai ce discuta cu oamenii de genul, de acord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Depinde de multe lucruri.
Depinde la ce te referi prin "Dumnezeu". Te referi la Yehova? Te referi la Creatorul oamenilor? Tu crezi ca este aceeasi chestie, eu nu, aici intervine decizia fiecaruia de a crede in ce vrea. Ce crezi tu despre Zei cred si eu despre Yehova si anume ca nu exista. Aici, din nou, intervine decizia fiecaruia de a crede in ce vrea.

Ce trebuie mentionat este ca "Dumnezeu" nu este numele propriu al unei divinitati, ci un concept. Fiecare divinitate are un nume iar "Dumnezeu" este un titlu ca sa zic asa. "Dumnezeu" se poate numi Creatorul oamenilor dar divinitatea iudeo-crestina nu are numele propriu de "Dumenzeu" doar pentru ca asa ii spuneti voi. Ce am observat este ca in bibliile mai noi, Yehova a fost inlocuit cu "Domnul".

De unde sa stim ca acest "Dumnezeu" nu era un Zeu? Traducerea in engleza pentru aceste 2 cuvinte este aceeasi. In plus, religiile antice aveau drept divinitati aceeasi Zei, doar ca numele lor era diferit in functie de limba si regiune. De exemplu, Isis la egipteni, Afrodita la greci si Astarte la canaanaiti este aceeasi Zeita. Ptah la egipteni, Enki la sumerieni si Odin la nordici este acelasi Zeu. Si Zeii nu erau pentru pagani omniscienti si omniprezenti, nici nu afirmau ca ei ar fi creat Pamantul si nici ca-i judeca pe pagani dupa moartea lor. Zeii erau mai degraba "parinti spirituali" care calauzeau oamenii in evolutia lor spirituala.

Spiritualitatea din crestinism unde este? Sau mai bine zis, ce inseamna ea? Isi ajuta Yehova adeptii in privinta asta? Probabil ca nu, pentru ca insusi Yehova zice ca nu trebuie sa-i vada nimeni chipul. Poate arata ca un strigoi, cine stie, cu toate ca, logic, daca a creat oamenii dupa chipul si asemanarea lui (sau era lor?) ar trebui sa arate tot ca oamenii. Dar diversitatea asta genetica nu are legatura nici cu Yehova, nici cu Zeii, nici cu Adam si Eva, ci datorita faptului ca de-a lungul timpului s-au incrucisat intre ele mai multe rase de oameni.

Tu ce afirmi despre Zei o spui mai mult prin prisma religiei. Daca este sa judecam lucrurile prin prisma realitatii, realitatea este ca religiile avraamaice au avut grija sa distruga imaginea Zeilor in ochii oamenilor si sa-i transforme in fiinte inferioare lui Yehova sau in alte cazuri, sa-i faca pe oameni sa creada ca nici nu au existat. Inchizitia a avut grija sa elimine paganii si pe toti oamenii care se impotriveau impotriva religiei crestine pentru ca evreii sa se asigure ca ea va dainui in timp si va indoctrina cat mai multi oameni carora sa le acapareze constiinta inca de la nastere, adica momentul cand nimeni nu poate judeca sau constientiza ceva, asta asa ca tot afirmai ca "Dumnezeu" este glasul constiintei in om.
Si dat fiind faptul ca textele pagane erau distruse sistematic, era doar o chestiune de timp pana cand oamenii isi vor pierde originile pagane.

Apropo, nu ma refer la moarte ca la pedeapsa vesnica, ci la ce este dincolo de moarte. De fapt, in paganism, moartea era necesara pentru zeificarea sufletului, adica perfectionarea lui, daca tot am pus o asa emfaza pe perfectiune.

Eu sunt curios de o chestie. Sa zicem ca ii ceri lui Yehova sa-ti dea un semn si chiar il primesti, de unde stii ca intr-adevar Yehova ti l-a dat? Ca sa stii ca Yehova vorbeste cu tine ar trebui sa-l vezi si sa-l auzi. Apropo, sa stii ca exista ceva metode de a-i implanta omului anumite ganduri dupa propria vointa. Asta se poate face si prin intermediul vrajitoriei, si prin internediul diferitelor tehnologii mai "periculoase" patentate de evrei, care se folosesc de frecvente foarte joase pentru a-i impune omului diferite ganduri sau sentimente (spaima, confuzie etc.)

Ma intrebai de biblie. Pentru mine refugiul in religia crestina nu a fost decat o pierdere de vreme. Eram exact ca oamenii de care aminteai, aia care habar n-au in ce cred. Nu sunt de acord cu mentalitatea comunista si sclavagista a bibliei, un exemplu fiind ca Yehova stie absolut tot ce misca printre toti oamenii si ei trebuie sa se conformeze cu asta si sa aiba grija la ce zic si ce fac. Un alt exemplu este acela ca, dupa moarte, omul este trimis ori in chinuri vesnice ori in fericire vesnica daca s-a conformat sau nu cu dogmele religioase. Si chestia este ca existenta raiului si iadului nu este dovedita nici macar de religie. In schimb adeptii ei sunt nevoiti sa creada in aceste 2 dimensiuni doar pentru ca asta le-a impus religia.

Si legea iubirii n-o sa duca decat la sclavie daca exagerati prea mult cu ea. A intoarce si celalalt obraz si a fi pacifist nu este nicidecum ceva bun, ci o prostie. Gen il lasi pe cel de langa tine sa te fure si sa-si bata joc de tine doar pentru ca te-a invatat Yehova sa-l iubesti.

| Iunix a răspuns:

Atâtea dovezi ce arată că Moș Crăciun și zâna Măseluță există.

„ Dovezile " prezentate de religioși sunt doar niște versete dintr-o carte cu povești ( biblia ). „ Dumnezeu există pentru că așa scrie în biblie iar biblia spune adevărul pentru că așa spune Dumnezeu " După logica asta Batman Spiderman, etc. există, pentru că așa scrie în benzi desenate.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimSuprem1 a răspuns:

Gravitatie, o curbura in spatiu-timp (ceva ce normal in natura nu este deloc posibil). De aceea noi putem crede ca exista Dumnezeu.
Spatiul-timp nu reprezinta nimic material = deci nu exista.
Daca exista o schimbare in ceva ce nu exista inseamna clar ca e o minune.

| HTH a răspuns:

We create our own reality. Daca vrei sa crezi ca exista dumnezeu, o sa gasesti suficiente dovezi. Daca vrei sa nu crezi, o sa cauti si o sa gasesti dovezi cum ca nu exista. Tu decizi. Dovezi palpabile, ceva concret, nu exista si nici nu va exista, intrucat Dumnezeu exista sub forma de spirit. Asta e credinta mea doar. Cerceteaza si tu si da-ti niste raspunsuri, nu te lasa influentat de nimeni!