| anonim_4396 a întrebat:

Ce e asa la moda sa fii ateu? daca afirmi asta esti numit satanist, pagan, om fara morala am citit multe cazuri pe TPU unde ateii sunt urati de propria familie, colegii de clasa, prietenii

Răspuns Câştigător
| alyzee a răspuns:

Mereu vor exista frictiuni intre minoritate si majoritate, indiferent de elementul care le separa. Eu personal...cred ca fiecare ar cam trebui sa-si vada praful din ochi ci nu sa se preocupe de ce crede x-ulescu

38 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

N-am inteles niciodata de ce ii doare pe toti de ce face/crede x-ulesc sau x-uleana.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

Cine a zis că e la modă să fii ateu? Eu,dacă sunt urât de cineva,sunt urât pentru felul meu de-a fi,în nici un caz pentru convingerile religioase.
Oricum,părerea unui străin, care se închină la cer şi pupă diverse chestii pe care eu nici mâna nu aş pune, despre mine...nu prea contează.

| anonim_4396 explică (pentru Woodenpints91):

Multi crestini spun asta ca e la moda sa fi ateu

| William a răspuns:

Vezi ce rau e sa fii impotriva lui Dumnezeu? Nimanui nu ii pasa de tine si toti vor sa iti faca rau. Dar pana la urma asta e viata pe care ati ales-o.

| anonim_4396 explică (pentru William):

Si asta e iubirea crestinilor fata de semenii lor

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca nu. Dar sunt putini aceia care incearca sa va aduca pe calea cea dreapta prin sfaturi si nu cu forta.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru William):

Calea cea dreaptă? Şi care-i aia?

| William a răspuns (pentru Woodenpints91):

In primul rand cuvantul ''cale'' este folosit cu sens figurat. Si se refera la faptul ca noi trebuie sa facem voia Domnului. Asta e pe scurt, vrei varianta lunga?

| anonim_4396 explică (pentru William):

De unde sti tu care e calea cea dreapta?

| anonim_4396 explică (pentru William):

Deci 5 miliarde de persoane nu sunt pe calea cea buna? doar crestini atat?

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori ai inteles tu gresit ori nu m-am exprimat eu corect. Nu trebuie sa fii Crestin ca sa te mantuiesti, si catolicii se pot mantui, la ei e aproape la fel ca la crestini. Conteaza foarte mult sa fii botezat in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh altfel nu iti este iertat pacatul stramosesc si nu ai nicio sansa de mantuire cate rugaciuni ai spune.

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stiu care este calea cea dreapta? Pai daca ma apuc acum sa iti zic de minunile din Biblie zici ca sunt povesti vechi. Asa ca iti zic ceva nou, putin inainte de revolutie.http://minunicrestine.blogspot.com/......a-cel.html sa stii ca sunt sute de oameni care au vazut aceste minuni asa ca nu are rost sa zici ca sunt povesti. In plus ai si marturii ale unora, cauta pe youtube: Arsenie Boca si e acolo un filmulet de 45 de minute.

| anonim_4396 explică (pentru William):

Spun ca oamenii din vremurile alea au vrut sasi explice natura prin superstiti

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare as vrea sa te intreb daca crezi in Dumnezeu cand o sa vina ziua judecatii.

| anonim_4396 explică (pentru William):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa zici cu linkul ala? Crezi ca nu stiu ce inseamna ateism? Stai linistit ca o sa crezi in Dumnezeu dar cand o sa fie prea tarziu.

| anonim_4396 explică (pentru William):

Bine

| anonim_4396 explică (pentru William):

Apropo de iubirea crestina tocmai acum un crestin isi bate joc de mine pe TPU prin clonarea contului meu tu vb de iubire de ce nu-i explici de iubirea crestina lui?

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

A apărut pe site un cetățean care se numește raymuic
http://www.TPU.ro/utilizator/tzni
http://www.TPU.ro/......tina-ca-e/
http://www.TPU.ro/......-dumnezai/
http://www.TPU.ro/......-sa-intre/
Individul postează voluntar sau involuntar multe întrebări pline de greșeli de scriere.
Zice că este ateu și are 22 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

L-am vazut asa isi arata crestini iubirea

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Individul se pretinde ateu, nu creștin.
Citește întrebările lui și ce a scris pe acolo.
Poate să fie un cont multiplu a unui creștin care își bate joc de tine, sau un individ obișnuit oarecare care atâta poate și este și el ateu.
Tu știi că eu nu mai sunt ateu, că am mai discutat noi 2.
Nu ai ce să îi faci pentru moment, dar îți poți schimba tu, numele de utilizator și poza!
Nici nu știu de unde ai scos povestea cu Horus, povestea cu Iisus este în Biblie.
Eu știusem de la Tele-enciclopedia, că zeul soarelui la egipteni se numea Ra - Amon Ra respectiv Atom Ra- și nu Horus, dar nu am citit multe despre mitologia Egiptului Antic că nu m-a interesat subiectul.

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare că i-am încurcat eu.
Este Aton și Atum este un altul.
De fapt nici nu eram foarte atent, când vorbea despre diverși faraoni și ziceau că un faraon a renunțat la slăvirea lui Amon Ra pentru Aton Ra.
De fapt vorbeau despre diverși faraoni și ce au clădit ei prin Egipt.
După Wikipedia Ra era unul, Amon altul și Aton încă unul și mai era și Atum.
Chiar nu eram foarte interesat de o religie fără adepți.

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Horus a existat hai te rog nu minti te inteleg te apropi sa mori acum crezi in dumnezeu

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Horus a existat= = Horus a existat, ca zeu în diverse perioade ale religiei Egiptului Antic, dar nu putem pune problema, că a existat în realitate, în afara unor legende religioase.
hai te rog nu minții== eu nici o dată pe site-ul ăsta, nu m-am declarat altceva decât un om credincios.
te inteleg te apropi sa mori== că urma să mor(? ) nu am spus așa ceva.
Am vrut într-o zi să continui Tu, ce am început eu, în domeniul religiei, pe considerentul că ești mai tânăr, decât mine.
și acum crezi în dumnezeu==cred în Dumnezeu cam din 1995 și sunt niște ani de atunci.
Am fost „ ateu negativ", ca și tine acum, cam din 1965 până în 1988.
În perioada 1988- 1995 aveam dubii.
După 1994 mi-am pus problema, cum ar trebui să fie o religie „ adevărată".
Am ajuns la niște concluzii și astea, ar trebui continuate, de alții, mai tineri.
Este vorba de conceptul filozofic al „ Religiei Dinamice", permanent perfectibilă, funcție de nivelul de cunoaștere al Umanității.
Religia dinamică, este o religie făcută de oameni pentru oameni și este ceva construit în baza unor axiome, considerate ca fiind corecte, și care nu se pretinde mincinos, ca fiind de sorginte divinică.
//,, dictare de la Dumnezeu."

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

La povestea lui m-am referit, am crezut ca frica de moarte te determinat sa nu fi ateu, eu nu cred ca omul are nevoie de dogme, religii putem gandi liber si rational nu sa urmam niste regulii, sunt mai tanar ca tine asa e, deci crezi in ceva divin?

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Team jignit scuze, ma enervat ema

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram în anul 2 de facultate și un băiat din anul 5 m-a întrebat "de unde am certitudinea că nu există nici un fel de dumnezeu. ? "

Religia este ceva încă necesar, pentru o direcționare a oamenilor.

Marx a spus că religia este un opiu al popoarelor și asta că nu era mulțumit nici de mozaism și nici de creștinism, că nu cred că avea habar de alte religii.

Religia adevărată trebuie să nu fie aberantă și în cazul că nu există nici un fel de Dumnezeu.

Religia adevărată, sau mai corect „ filozofia religioasă adevărată", nu trebuie să implice nici dogme și nici ritualuri religioase și nici alte aiureli de tipul acesta.
Sunt foarte multe stele în univers și stelele au planete, și pot să fie multe locuri unde să existe forme de viață superioară și evident că un Dumnezeu al întregului univers nu are când să se ocupe de toate prostiile.
Tu îl refuzi pe dumnezeul lui Isac, Avraam etc prezentat de vechiul Testament care este prezentat în cartea exodului cu un comportament de handicapat mintal.
vezi ce am scris eu acestui om :
http://www.TPU.ro/......ptitudini/

Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu harul creației indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.
Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii . Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.
Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu harul creației.

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Creatorul , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei cu harul creației, cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".
Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune" . )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune astea sunt cărămiduțele, puse de mine , și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului, i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii dar cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid )
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

/ Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea fi să pui și tu cărămiduțele tale la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului !

Asta este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători spre a îi putea parazita cât mai eficient .
Nu putem nega că poate exista un Dumnezeu al întregului univers dar a vorbi despre păcatul de a vrea să cunoști este o mizerie cruntă și contrară voinței lui Dumnezeu .

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Te inteleg dar de ce nu se arata vreun zeu?

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ce am răspuns eu la :
http://www.TPU.ro/......hiiinnggg/
„ Dumnezeu nu este o ființă umană care stă în cer!
Dumnezeu nu este o energie!
Dumnezeu este Dumnezeu și este făcut din ce este făcut Dumnezeu.
Materia din care este făcut Dumnezeu se numește materie Divinică.
Materia Divinică, este o formă superioară a materiilor extraordinare de tip suflet.
În sufletul oamenilor sunt cuante de materie divinică și asta este asemănarea dintre om și Dumnezeu, și nu aspectul /chipul.
Este prea mult de scris."

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Mihai eu prefer sa raman ateu fiecare cu ale lui

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu se arata vre - un zeu?
Zeul înseamnă 3 nivele divinice Dumnezeu și zeii și oamenii!
De ce nu se arată vreun zeu?
Că au alte treburi, decât „ să se arate"!
De unde vrei să știu eu, ce fac ăștia?

" Filozofia religioasă adevărată", ar trebui să stabilească ce au de făcut oamenii, independent de cea ce fac zeii sau Dumnezeu.

Ți-am mai scris, parcă, despre caracterul divinic, al oamenilor, dar ai uitat.

| alle94 a răspuns (pentru William):

Nu e adevarat! Oamenii te pretuiesc pentru modul de a gandi pentru felul tau de a fii, pentru ceea ce esti, nu pentru "orientarea religioasa".

Răspuns utilizator avertizat
| shippuden a răspuns:

Nu-i adevarat ca atei sunt urati si batjocoriti ba din potriva voi ne jigniti pe noi crestini asa ca gurita laughing

| alle94 a răspuns:

Atat timp cat eu ii inteleg pe ei,si le respect alegerile asa le respecta si ei pe ale mele,si daca imi sunt prieteni, colegi adevarati, nu ma vor critica happy.

P.S.tongueentru mine nu e moda.